Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Festiwal Euromusicdrama – muzyka w roli głównej [GALERIA]

Data publikacji: 2018-11-18 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-19 21:08
Festiwal Euromusicdrama – muzyka w roli głównej
Fot. Dariusz Gorajski  

Trzecia edycja Festiwalu Euromusicdrama „Muzyka w Teatrze, Teatr w Muzyce” rozpoczęła się w sobotę wieczorem koncertem w Teatrze Polskim w Szczecinie. Widzowie usłyszeli „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena oraz „Eriko” Michela Lysighta.

Duża scena Teatru Polskiego została wypełniona po brzegi. Przed koncertem gości rozśmieszał Michał Janicki. Na scenie wystąpili wybitni artyści muzyki klasycznej – Piotr Pławner, Jean-Marc Fessard, Michał Francuz i Tomasz Daroch. W świat inspiracji kompozytorów wprowadzili Patrycja Fessard oraz Adam Opatowicz.

Pamiętam jak Zosia Janicka wraz z Michałem przyszli do mojego gabinetu i zaczęli opowiadać o tym, aby zrobić w Szczecinie festiwal o muzyce teatralnej – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który otworzył tegoroczną edycję festiwalu. – Zacząłem się zastanawiać, bo przecież teatr kojarzy się ze słowem, gestem, a muzyka zwykle jest aktorem trzeciego planu. Jednak wiedziałem, że jeśli Teatr Kameralny za coś się bierze, to robi to na najwyższym poziomie. Warto pokazywać muzykę jako aktora pierwszoplanowego.

Goście usłyszeli najpierw poemat „Eriko”, który uzupełnia spektakl o tej samej nazwie. Jego premiera będzie miała miejsce za dwa tygodnie w m.in. Brukseli oraz Nicei. Tym samym szczecińska widownia wzięła udział w prapremierze utworu. Następnie muzycy zagrali „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena.

To moja pierwsza edycja tego festiwalu i cieszę się, że udało mi się przyjść na koncert inauguracyjny – mówi pani Maria. – Jestem zafascynowana poematem „Eriko”, ta muzyka przeszła przez całe moje ciało. Gdy zamykałam oczy, wyobrażałam sobie historię, do której została stworzona.

Festiwal Euromusicdrama organizowany jest przez Teatr Kameralny w Szczecinie. Imprezy odbywać się będą do niedzieli (25 listopada). W programie zaplanowano m.in. sztuki z udziałem wybitnych aktorów, koncerty, wykłady, sympozja oraz warsztaty teatralno-muzyczne.

Dodatkowo z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas trzeciej edycji festiwalu odbędzie się premiera spektaklu pt. „Polska Niepodległa, Duszko Moja. Premiera połączona będzie z prelekcją z zakresu edukacji teatralno-muzycznej adresowanej do młodzieży, a także do dorosłych, którzy chcą poszerzyć teoretyczną wiedzę o muzyce i teatrze.

Trzecia edycja Euromusicdrama przygotowana została z Teatrem Kameralnym, Europejskim Teatrem Sztuki w Paryżu, Teatrem Polskim i szczecińską filharmonią. Już trzeci raz mecenat objął marszałek województwa zachodniopomorskiego.

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

D
2018-11-19 20:53:22
Porażająco kabotyński sposób prowadzenia tego koncertu, pani Fessard robiąca jakiś dziwne zwieszenia i zatrzymania jakby zupełnie nie rozumiała tekstu, który czyta i usiłujący to wszystko jakoś ratować Adam Opatowicz popadający dla odmiany w biskupio - hieratyczny ton, aż komiczny w swoim nadęciu. Do tego mocno zdezorientowana (delikatnie rzecz nazywając) spora cześć publiczności, która nie zdała sobie sprawy z jakiego rodzaju dziełem ma do czynienia (mam na myśli oczywiście Messiaena). To wszystko razem pozwala nazwać ten wieczór - Kabaretem na koniec czasu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA