W piątek, 12 listopada, do portu w Szczecinie wejdzie międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. - Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu wspólnych manewrów z Marynarką Wojenną RP w ramach operacji pk. Solidarna Belona - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, Oficer Prasowy, Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.
Jak podkreśla kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) to najstarszy z czterech natowskich zespołów okrętowych, stale operujących na morskich akwenach Europy. Od 2 października 2021 roku na czele zespołu stoi oficer Marynarki Wojennej RP – komandor porucznik Michał Dziugan, który wraz z międzynarodowym sztabem kieruje działaniami zespołu. Trzon sztabu stanowią oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Bułgarii, Estonii i Norwegii. Polscy marynarze na pokładzie okrętu flagowego FGS „Elbe” sformowali Polski Kontyngent Wojskowy Morze Północne, którego głównym zadaniem jest dowodzenie Standing NATO Mine Countermeasures Group 1. W składzie Zespołu oprócz niemieckiego FGS „Elbe” operują również niszczyciele min: holenderski HNLMS „Vlaardingen” oraz niemiecki FGS „Bad Bevensen” wraz z dwoma dronami typu Seahund.
- Celem wizyty w Szczecinie jest uzupełnienie zapasów okrętowych oraz przygotowanie się załóg do realizacji dalszych zadań na morzu - mówi oficer prasowy. - Szczeciński port już na stałe wpisał się w harmonogram działalności NATOwskich zespołów okrętów, co znacząco wpływa na atrakcyjność kalendarza wydarzeń marynistycznych całego regionu.
Kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski przypomina, że w tym roku będzie to już druga wizyta SNMCMG1 w Szczecinie. Poprzednio okręty „Tarczy Przeciwminowej NATO” zatrzymały się przy Wałach Chrobrego pod koniec maja br. Wówczas były to okręty z Belgii, Estonii, Holandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.
- Okręty nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania, ze względu na surowe restrykcje i środki zapobiegawcze wprowadzone w grupie, chroniące załogi przed zachorowaniem na COVID-19. Wizyta zakończy się w poniedziałek 15 listopada - informuje.
Oficer Prasowy dodaje: - Dotychczas pod polskim dowództwem okręty wzięły udział między innymi w operacji usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej zalegających na dnie Morza Północnego. Operacja pod nazwą Beneficial Cooperation prowadzona na wodach terytorialnych Holandii i Belgii zakończyła się 20 października. Ostatni tydzień przeznaczony był na wspólne manewry z polską Marynarką Wojenną w ramach drugiej edycji sojuszniczej operacji morskiej pod kryptonimem Solidarna Belona. Głównym celem ćwiczeń prowadzonych od 8 listopada była integracja zdolności okrętów Marynarki Wojennej oraz okrętów stałego zespołu NATO ze wspierającymi ich działania jednostkami brzegowymi, wydzielonymi elementami lotnictwa morskiego i sił powietrznych, a także elementami pozamilitarnymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo żeglugi. Jak dotąd oprócz udziału w ćwiczeniach i operacjach okręty SNMCMG1 w ramach rutynowych wizyt odwiedziły porty w Wielkiej Brytanii: Belfast, Londyn, Holandii: Amsterdam, Niemczech: Cuxhaven oraz Szwecji: Malmo. W ubiegły weekend zespół cumował w świnoujskim Porcie Wojennym.
(ksz)