środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu podwodnego

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu podwodnego

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu podwodnego
Data publikacji: 2020-05-23 15:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-25 08:07
Wywietleń: 2884 456423

Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP "Orzeł". Weźmie w nich udział Akademia Morska w Szczecinie.

Dokładnie 80 lat temu "Orzeł" wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z tej okazji startuje Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską będą wspólnie poszukiwać zaginionej jednostki. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Upamiętnić marynarzy

- Dzięki Narodowemu Programowi nadarza się wyjątkowa okazja, aby odnaleźć miejsce spoczynku "Orła", a tym samym godnie upamiętnić marynarzy. Wiemy, że ich rodziny od kilkudziesięciu lat czekają na informację, gdzie i w jakich okolicznościach polegli ich bliscy. Współpraca z Akademią Morską w Szczecinie, a także wszechstronna pomoc ze strony Kancelarii Premiera RP oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przybliżają rozwiązanie zagadki "Orła". Ponadto nasze doświadczenie w poszukiwaniu zaginionych wraków sprawia, że mamy dużą szansę na odniesienie sukcesu - mówi Mariusz Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Stowarzyszenie ma już na swoim koncie m.in. odnalezienie wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak" u wybrzeży Malty. Od wielu lat prowadzi także liczne badania w archiwach polskich i zagranicznych.

- Od wielu lat próbowaliśmy znaleźć partnera, który wspólnie z nami zaangażowałby się w poszukiwania wraku. Kontaktowaliśmy się z bardzo wieloma firmami oraz instytucjami, ale dopiero Akademia Morska w Szczecinie w pełni uwierzyła w nasz pomysł, co niezmiernie nas cieszy – podkreśla Piotr Wytykowski, wiceprezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Poszukiwania wraków

- Nie pierwszy raz jesteśmy zaangażowani w akcję związaną z poszukiwaniami wraku okrętu - przed trzema laty towarzyszyliśmy jednostce MEWO "Nawigator" w starcie wyprawy "Santi - Odnaleźć Orła", która swój początek miała w Gdyni - dodaje Weronika Bulicz, rzecznik prasowy AM. - Mamy nadzieję, że zakrojone na tym razem na jeszcze większą skalę poszukiwania przyniosą wkrótce oczekiwany efekt. Obok prac badawczych związanych z poszukiwaniem "Orła" będziemy wspólnie z naszym partnerem upowszechniać wiedzę na temat poszukiwania wraków, oraz wiążących się z tym prac hydrograficznych czy archeologicznych.

Okręt podwodny ORP "Orzeł" był jedną z najnowocześniejszych polskich jednostek w czasach II Wojny Światowej. Budowa "Orła" w Holandii została w znakomitej większości sfinansowana z dobrowolnych składek polskiego społeczeństwa – to ewenement nie tylko w skali Europy, ale i świata. We wrześniu 1939 r. okręt zdobył sławę brawurową ucieczką z internowania w Tallinie. Następnie załoga przeprowadziła jednostkę przez Bałtyk i Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii, nawigując jedynie w oparciu o odtworzone z pamięci przez ppor. mar. Mariana Mokrskiego mapy. "Orzeł", pod dowództwem kpt. mar. Jana Grudzińskiego, wsławił się także zatopieniem na początku kwietnia 1940 r. niemieckiego frachtowca "Rio de Janeiro". Okręt wypłynął na swój ostatni patrol bojowy dokładnie 23 maja 1940 r. Podczas tej misji zaginął bez wieści, a jego zatonięcie do dziś stanowi największą tajemnicę Polskiej Marynarki Wojennej.

(as)

Fot. zbiory Macieja Dąbrowskiego

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu podwodnego

Komentarze

@Po co to komu??
wam na pewno niepotrzebne - przed II WS nie było marynarki wojennej Izraela...
2020-05-25 00:27:17
Żołnierz
Ludzie ja was nie rozumiem chłopaki oddali za was życie są teraz w bezimiennym grobie czy gdyby ktoś z waszych bliskich byl wtedy na pokładzie nie chcieli byście go odnaleźć postawcie się w sytuacji rodzin minęło 80 lat ale to nie zmienia faktu że to byli POLACY! a przede wszystkim to byli żołnierze którzy walczyli za ojczyznę i za nią oddali najważniejsze co mieli... Stare powiedzenie mówi nie szanujesz wojska swego będzie szanował obce...
2020-05-24 15:15:58
SromotnikBezwstydny
Uzyskali "..pomoc ze strony Kancelarii Premiera RP oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ..." Czyli Sasin i Grubarczyk obiecali... Jeden robił "wybory" dudka a drugi tasiemkami sklejał "lodołamacze"serii PUMA pani Witkowej.... Chłopaki z Akademii, liczcie na s i e b i e! A nie na PiSdzielczych chochołów.
2020-05-24 12:32:01
teraz walka z koronawirusem
Nie stać nas teraz na takie zabawy
2020-05-24 10:57:48
orlik
Nikt nie będzie wyciągał "złomu".
2020-05-24 09:39:19
@Miś II
Zakładając ,że masz rację i co z tego MISIU?? Wytoczysz wojnę ??
2020-05-23 20:51:35
Miś II
Trzeba wyjaśnić tą sprawę jak i śmierć gen. Sikorskiego . Mam jakieś przeczycie ,że w obu sprawach mogli namieszać nasi sojusznicy angole. :(
2020-05-23 19:41:28
ORP Orzeł
Wolałbym, żeby kasa poszła na obecnego Orła który po pożarze gnije unieruchomiony z braku kasy na części.
2020-05-23 19:04:58
Po co to komu??
Niech spoczywają w spokoju, a resztę złomu po co wyciągać i może jeszcze pomnik postawić PIS potrafi to najlepiej ( za pieniądze podatników oczywiście)Nie mamy na co pieniążków wydawać dla ratowania współczesności??
2020-05-23 18:31:54
cel szlachetny
Zacny i szlachetny to cel.
2020-05-23 16:21:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie