Środa 25 maja 2022r. 
REKLAMA

Ogrody już kwitną [GALERIA]

Data publikacji: 2016-07-17 17:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:09
Ogrody już kwitną
 

W Szczecinie swoją działalność rozpoczęły dwa ogrody społeczne. W sobotę zioła i owoce zasadzono na Rynku Siennym, a w niedzielę przy Jeziorku Słonecznym na Gumieńcach.

To kontynuacja działalności stowarzyszenia Dzieje Się, które taki ogród uruchomiło już w zeszłym roku na Łasztowni. W tym roku organizacja przeniosła się na drugą stronę Odry. Na Rynku Siennym przygotowano kilka sadzonek, którymi poza mieszkańcami mają się zajmować także tutejsi restauratorzy. Tu posadzono m.in. tymianek, miętę, szałwię, pietruszkę, lubczyk.  

- Ogród na Rynku Siennym  pełni rolę pokazową.  My zapewnimy rośliny, infrastrukturę, i czekamy na inicjatywę ludzi. Jeżeli ktoś ma ciekawą pasję, będzie chciał coś zaprezentować, poprowadzić warsztaty, zapraszamy - mówi Agata Adamowicz ze stowarzyszenia Dzieje Się.

W niedzielę, podobny, lecz większy ogród został otwarty na Gumieńcach, przy jeziorku Słonecznym (przy ul. Szeligowskiego). Tutaj do inicjatywy Dzieje Się przyłączyła się samorządowa Rada Osiedla Gumieńce. – Sadzimy owoce, warzywa, zioła. Mamy majeranek, lubczyk, pomidorki, bataty, jeżyny, agrest. Jeżeli ktoś będzie potrzebował np. liść laurowy do zupy, może przyjść i skorzystać z ogrodu – dodaje A. Adamowicz.

Niedzielne otwarcie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy zaangażowali się w pracę. – To świetny pomysł. Sama posadziłam tu zioła grzybowe, agrest, porzeczkę. Na pewno przyjdę za jakiś czas, aby zobaczyć jak się mają. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej. To zbliża ludzi i każdy czerpie z tego radość – mówi Elżbieta Lachowska.  

Lokalna RO zamierza stworzyć cykl wydarzeń związanych z ogrodem.

– Mieliśmy wolne środki, postanowiliśmy przeznaczyć je na to miejsce. Planujemy zorganizować m.in. dzień gier planszowych, może kino letnie. Zgłaszają się do nas mieszkańcy z pomysłami, jednym z nich jest pchli targ – opowiada Michał Wilkocki, przewodniczący RO Gumieńce, radny miejski.

Ogród na Rynku Siennym będzie działać do 30 września, ten na Gumieńcach - dopóki pozwoli na to pogoda. 

(szymw)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA