Uniwersytet Szczeciński ogłosił konkurs na najlepszego młodego naukowca tej uczelni. I przy okazji pochwalił się laureatami z poprzedniego roku.
- Tradycja konkursu sięga roku 2004 - przypomniał prorektor ds. kształcenia, prof. Jacek Styszyński. - W tej chwili dotyczy najlepszych osiągnięć naukowych, konkretnie chodzi o publikacje, o projekty badawcze oraz upowszechnianie nauki. Startować mogą asystenci i doktoranci. Rozstrzygnięcie następuje w czerwcu.
Poznaliśmy też młodych badaczy, których uczelnia już nagrodziła. Takich jak Radek Wasilewski, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji, dodatkowo zatrudniony jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który przygotowuje pracę na temat postępowania dowodowego przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Konkurs to na pewno czynnik motywujący do dalszej, bardziej intensywnej pracy naukowej - ocenił.
Dominika Gruntkowska robi doktorat z literaturoznawstwa. Temat: "Dwoistość sacrum w literaturze czarnego romantyzmu".
- Zajmuję się przede wszystkim literaturą drugiego i trzeciego pokolenia romantyków - wyjaśniła. - To twórcy mniej znani, niezaliczani w poczet wieszczów, ale niezmiernie interesujący i przede wszystkim bardzo ważni dla ówczesnego społeczeństwa, i warci dziś przypomnienia.
Mateusz Czerwiński jest związany z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Opowiedział o tym, że wśród 21 naukowych tekstów, jakie opublikował w ciągu 10 lat, szczególnie ważne są 3 - nad którymi pracował pięć lat i które udało mu się opublikować w wysoko punktowanych czasopismach.
Adrianna Banio jest doktorem w Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.
- Przez kilka lat prowadziłam badania z zakresu szeroko rozumianej antropomotoryki tańca sportowego, czyli anatomią, fizjologią, patofizjologią w ruchu - stwierdziła. - Prowadziłam badania w licznych krajach europejskich i to zwróciło uwagę rady tanecznej UNESCO. Zaprosili mnie na światowy kongres badań nad tańcem, żeby wygłosić referat. Miałam przyjemność zrobić to dwa lata temu w Atenach. W zeszłym roku prowadziłam wykład w Bombaju. Mój najnowszy projekt dotyczy biomechanicznej analizy ruchu u tancerzy różnych stylów tanecznych.©℗
(as)
Fot. Alan Sasinowski
Na zdjęciu (od lewej): Dr Adrianna Banio, Mateusz Czerwiński, Dominika Gruntkowska, Radek Wasilewski, prof. Jacek Styszyński oraz Karolina Płotnicka - Błach, p.o. rzecznika prasowego US.