poniedziałek, 19 sierpnia 2019.
Strona główna > Nauka > Szukamy Edisona

Szukamy Edisona

Szukamy Edisona
Data publikacji: 2016-03-03 20:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1940 122027

Czy wynalazki młodzieży mogą zmienić świat? Będzie można się o tym przekonać w piątek podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w szczecińskim Technoparku Pomerania.

E(x)plory to otwarte wydarzenie dla pasjonatów nauki w każdym wieku.  Łączy w sobie wystawę, prezentacje i otwarte spotkania oraz finał konkursu dla młodych naukowców. Impreza odbędzie się 4 marca w godz. 9-14 w Technoparku Pomerania przy ul. Cyfrowej 6.

Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, pokazach i wykładach naukowych. Natomiast młodzi naukowcy w wieku 13-20 lat zaprezentują swoje zaskakujące pomysły badawcze. Czy tegoroczny Edison będzie pochodził ze Szczecina, przekonamy się w piątek
Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak działają: Elektroniczny Nauczyciel Gry na Skrzypcach, Automatyczny Domowy System Medyczny, Mobilne Przejście dla Pieszych czy Badanie Efektywności Biomasy Odpadowej. To tylko część z 24 projektów, jakie młodzi uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory, zaprezentują w Szczecinie. Podczas otwartej sesji konkursowej będzie można zobaczyć niezwykłe projekty młodzieży oraz porozmawiać z ich autorami. Obejmują one różne dziedziny nauki, m.in. fizykę, chemię, geografię, biologię. Młodzi naukowcy będą przekonywać jury np. o konieczności badania efektywności biomasy odpadowej czy mówić o alternatywnych metodach pielęgnacji włosów.

Spośród zgłoszonych wynalazków jury Konkursu wybierze najlepszych młodych naukowców, którzy otrzymają akredytacje na finał Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week (5-8.10.2016r.), gdzie będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni. Sukcesy dotychczasowych laureatów E(x)plory na międzynarodowej arenie pokazują, że w młodych polskich naukowcach drzemie ogromny potencjał.

Czy można utrzymać ogień w dłoni? Jak zbudować elektryczne latawce? Co to są Egzoplanety? Na te i inne naukowe pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas warsztatów i wykładów naukowych przygotowanych specjalnie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Organizatorem E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jest partnerem regionalnym festiwalu naukowego E(x)plory.

Program Festiwalu oraz opis atrakcji dostępny jest na stronie: bit.ly/1okIqay. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie udziału na adres szczecin@explory.pl.

W trakcie finału będą czynne stoiska naukowe m.in. Koła Naukowego Fizjologii Zwierząt, Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki, Wydziału Informatyki ZUT czy Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Województwa Zachodniopomorskiego.

(el)

 Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie