Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Szukamy Edisona

Data publikacji: 03 marca 2016 r. 20:19
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Szukamy Edisona
 

Czy wynalazki młodzieży mogą zmienić świat? Będzie można się o tym przekonać w piątek podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w szczecińskim Technoparku Pomerania.

E(x)plory to otwarte wydarzenie dla pasjonatów nauki w każdym wieku.  Łączy w sobie wystawę, prezentacje i otwarte spotkania oraz finał konkursu dla młodych naukowców. Impreza odbędzie się 4 marca w godz. 9-14 w Technoparku Pomerania przy ul. Cyfrowej 6.

Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, pokazach i wykładach naukowych. Natomiast młodzi naukowcy w wieku 13-20 lat zaprezentują swoje zaskakujące pomysły badawcze. Czy tegoroczny Edison będzie pochodził ze Szczecina, przekonamy się w piątek
Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak działają: Elektroniczny Nauczyciel Gry na Skrzypcach, Automatyczny Domowy System Medyczny, Mobilne Przejście dla Pieszych czy Badanie Efektywności Biomasy Odpadowej. To tylko część z 24 projektów, jakie młodzi uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory, zaprezentują w Szczecinie. Podczas otwartej sesji konkursowej będzie można zobaczyć niezwykłe projekty młodzieży oraz porozmawiać z ich autorami. Obejmują one różne dziedziny nauki, m.in. fizykę, chemię, geografię, biologię. Młodzi naukowcy będą przekonywać jury np. o konieczności badania efektywności biomasy odpadowej czy mówić o alternatywnych metodach pielęgnacji włosów.

Spośród zgłoszonych wynalazków jury Konkursu wybierze najlepszych młodych naukowców, którzy otrzymają akredytacje na finał Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week (5-8.10.2016r.), gdzie będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni. Sukcesy dotychczasowych laureatów E(x)plory na międzynarodowej arenie pokazują, że w młodych polskich naukowcach drzemie ogromny potencjał.

Czy można utrzymać ogień w dłoni? Jak zbudować elektryczne latawce? Co to są Egzoplanety? Na te i inne naukowe pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas warsztatów i wykładów naukowych przygotowanych specjalnie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Organizatorem E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jest partnerem regionalnym festiwalu naukowego E(x)plory.

Program Festiwalu oraz opis atrakcji dostępny jest na stronie: bit.ly/1okIqay. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie udziału na adres szczecin@explory.pl.

W trakcie finału będą czynne stoiska naukowe m.in. Koła Naukowego Fizjologii Zwierząt, Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki, Wydziału Informatyki ZUT czy Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Województwa Zachodniopomorskiego.

(el)

 Fot. Robert STACHNIK

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA