Odrapane mury, ubikacje na półpiętrach, spróchniałe schody na klatkach schodowych i wszechobecna woń uryny. Lokale często bez łazienek (za te zwykle służyły w nich pomieszczenia kuchenne), ogrzewane równie często piecami opalanymi koksem, węglem, drewnem, ewentualnie przy użyciu indywidualnych instalacji na gaz. Teraz przechodzą metamorfozę. Dziewięć oficyn przy al. Bohaterów Warszawy i ul. Pocztowej w Szczecinie - w kwartale turzyńskim nr 30 - jest przebudowywanych od piwnic pod dachy.
Kapitalne remonty połączone z termomodernizacją tych budynków rozpoczęły się w ubiegłym roku. W sumie zmodernizowanych zostanie 9 oficyn, w których łącznie znajdują się 72 mieszkania komunalne. Całe przedsięwzięcie na rzecz miasta realizuje Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Efekty pierwszego z nich można już dziś oglądać. Zbliża się do finału. Ma nastąpić w I kwartale 2020 r., odbiory końcowe planowane są od 10 stycznia, a najpóźniej do marca powinni wprowadzić się do nowych lokali nowi najemcy.
– W ramach poszczególnych zadań wykonywana jest m.in. termomodernizacja budynków, budowane są łazienki i w.c. w mieszkaniach, montowane są: nowy system ogrzewania i dostęp do ciepłej wody z sieci miejskiej (w związku z tym następuje likwidacja starych pieców) oraz powstaje nowoczesna wentylacja. Wymieniane są okna i drzwi, a także wykonywana jest izolacja pozioma i pionowa ścian piwnic. Oprócz tego w budynkach są docieplane stropy piwnic i poddasza, a na korytarzach montowane jest nowe, energooszczędne oświetlenie – wylicza Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.
Pierwszym etapem robót objęte zostały cztery budynki przy: al. Bohaterów Warszawy 100 oficyna lewa, al. Bohaterów Warszawy 101 – oficyna, ul. Pocztowa 13 – oficyna, ul. Pocztowa 14 – oficyna prawa. Liczba w nich mieszkań do zasiedlenia po remontach wynosi 32. Zaawansowanie wykonanych prac przy ich modernizacji energetycznej i przebudowie wynosi 72-86 proc. I – jak zapewnia Tomasz Klek – nie ma opóźnień w realizacji robót.
Zakończono w nich prace izolacyjne ścian piwnicznych wraz z wykonaniem iniekcji, docieplono ściany zewnętrzne, zakończono montaż okien i parapetów zewnętrznych, prace izolacyjne stropu nad piwnicą oraz stropu nad ostatnią kondygnacją, przy nowych pokryciach dachowych z obróbkami blacharskimi, montaż rynien i rur spustowych. Ponadto nowe warstwy stropowe oraz posadzki z płytek i paneli podłogowych. W mieszkaniach są gotowe instalacje: elektryczna, centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, teletechniczne. Zakończyły się też roboty malarskie, przy montażu drzwi wejściowych oraz ościeżnic i drzwi wewnętrznych w mieszkaniach, klejeniu płytek ściennych i podłogowych w łazienkach, przy montażu instalacji węzła cieplnego. Trwają teraz prace przy montażu armatury i urządzeń sanitarnych w lokalach, a w częściach wspólnych związane z pionami instalacji c.o., wody, wentylacji hybrydowej, elektrycznych i oświetlenia, malowanie ścian i stropów klatki schodowej.
Drugi etap inwestycji obejmuje trzy budynki przy al. Bohaterów Warszawy 100 – oficyna prawa, ul. Pocztowej 14 – oficyna lewa oraz oficynę przy ul. Pocztowej 15 z łączną liczbą mieszkań do zasiedlenia 24.
Odbiory wykonanych w nich prac powinny rozpocząć się 17 sierpnia 2020 r., a najemcy powinni zacząć się do nich wprowadzać na przełomie września i października. Do tej pory poziom zaawansowania prac w zakładanym dokumentacją zakresie prac budowlanych, z rozbiórkowymi włącznie, jak i termomodernizacyjnych, wynosi 20-30 proc.
– Tam wykonano już m.in. rozbiórki pieców i demontaż instalacji gazowej, zakończono montaż okien i wykonywanie izolacji ścian piwnic. Trwają prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych oraz z wykonywaniem tynków w budynkach. Zakończono wymianę więźby dachowej wraz z wykonaniem nowego poszycia dachu – wyjaśnia Tomasz Klek.
Trzeci etap przebudów dotyczy dwóch budynków przy al. Bohaterów Warszawy 98 – oficyn prawej i lewej z 16 mieszkaniami. Harmonogram realizacji przewiduje, że powinny być gotowe do procedur odbiorowych do 4 listopada przyszłego roku. A nowi najemcy będą mogli do nich się wprowadzić – według planów spółki – od stycznia 2021 roku.
Ponadto w ramach projektu wykonana została termomodernizacja budynku przy al. Piastów 75, w którym – dzięki dofinansowaniu z programu Kawka – zastąpiono stare ogrzewanie piecowe nowym, bardziej ekologicznym.
Koszt całej inwestycji to 16,4 mln zł. Część środków – 4,2 mln zł – pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
– Jest to w 100 proc. zasób komunalny, więc czynsz będzie komunalny – zaznacza Tomasz Klek. – Gmina w oparciu o uchwałę, która będzie obowiązywać w tym czasie, zdecyduje również, na jaki cel wynajmie wyremontowane mieszkania. ©℗
Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK