Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wrzosowe Wzgórze – nowe osiedle STBS na Stołczynie [GALERIA]

Data publikacji: 28 października 2019 r. 20:56
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2021 r. 00:34
Wrzosowe Wzgórze – nowe osiedle STBS na Stołczynie
 

Jeszcze nie tak dawno to miejsce na uboczu ul. Szosa Polska na szczecińskim Stołczynie porastały zarośla, chaszcze i drzewa samosiejki. Teraz w niewielkiej odległości od głównej drogi w kierunku Polic wznoszą się budynki nowego osiedla Wrzosowe Wzgórze. Od września do nowych mieszkań wprowadzają się lokatorzy.

Budynki, które powstały na gruncie przyległym do ul. Szosa Polska przy urządzonych od podstaw także nowych dwóch ulicach Józefa Romana i Bronisława Sobala, to inwestycja Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W założeniu to pierwszy jej etap. W planach spółki jest kolejny, o ile znajdą się na jego realizację odpowiednie fundusze. Domy, jak również całe otoczenie, z infrastrukturą, elementami małej architektury, placem zabaw i boiskiem do koszykówki zaprojektowała szczecińska Grupa Projektowa DOMINO. Wykonawcą była spółka EBUD „Przemysłówka” z Bydgoszczy.

Osiedle przy ulicach Józefa Romana i Bronisława Sobala obecnie tworzy 9 budynków: sześć dwuklatkowych, dwa trzyklatkowe i jeden czteroklatkowy. Wszystkie mają po cztery kondygnacje (parter, dwa piętra i poddasze). Nie są one podpiwniczone. Wzniesione zostały w technologii tradycyjnej, kryte są dachami stromymi. W czterech budynkach znalazło się po jednym lokalu mieszkalnym przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku. Powstały łącznie 274 lokale mieszkalne, trzy lokale usługowe przeznaczone na wynajem, publiczny żłobek pn. „Zając Borówka” dla 60 dzieci, „inkubator” – mieszkanie dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej, dwa mieszkania chronione przeznaczone na potrzeby pieczy zastępczej. Ponadto z uwagi na wsparcie finansowe miasta 81 mieszkań przeznaczonych zostało na realizację programów mieszkaniowych gminy.

Pomiędzy budynkami urządzone są place rekreacyjne z pergolami, wielofunkcyjne boisko, plac zabaw, miejsca postojowe przypadające po jednym na mieszkanie, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych, drogi i chodniki. Do tego trawniki, na skarpach rabaty z krzewami, a dojścia do budynków wzdłuż parkingów i alejek obsadzone zostały drzewami.

Łączny koszt budowy osiedla to ponad 60,7 mln zł. Wydatki pokryte zostały z preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, aportem rzeczowym (działką gruntu) oraz wkładem finansowym miasta w wysokości 17 659 340 zł (co stanowi 29,07 proc. kosztów), a także z wpłat osób partycypujących w kosztach budowy oraz środków własnych STBS. Równolegle z realizacją zabudowy mieszkaniowej na zlecenie gminy wykonane zostały roboty związane z niezbędną dla potrzeb osiedla infrastrukturą techniczną (drogi miejskie i sieci techniczne). Wydatki na to zadanie zamknęły się kwotą 11 368 000 zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mia
2021-01-19 00:32:12
Jak składaliście wniosek to długo czekaliście na decyzję?
Nieznajoma
2020-01-11 21:24:01
Przepraszam jaki kredyt na 30 lat akurat ja mieszkam na tym osiedlu i wraz z mezem mamy kredyt na 8 lat
Paranoja
2019-11-02 19:45:04
Przy szosie Polskiej budują osiedla i wzdluz ul Poluckiej a kilkaset metrów dalej przy Ul Kościelnej nie można się o skoszenie trawy nie mówiąc już o nowym równym chodniku. Czy ul Kościelna jest gorsza od Polickiej? Przecież to to też Szczecin
Kokos
2019-10-29 18:43:12
Niestety ludzie się na to godzą, bo jaką mają alternatywę? Kredyt na 30 lat lub wynajem, bo na mieszkanie komunalne do usr**ej śmierci się nie doczekają.
Maliniak
2019-10-29 14:01:30
i wyobraźcie sobie że ci wszyscy szczęśliwcy juz od 6.00 startują swoimi autami usiłując włączyć sie do ruchu jednopasmową Szosa Polską. na szczęscie juz za sto lat zostanie ukończona obwodnica to problem zniknie. taka sytuacja.
Bob Budowniczy
2019-10-29 09:46:45
@Kokos-za dużo wymagasz od projektanta i wykonawcy.Niskobudżetowe ( w domyśle Biedronkowe ) budownictwo tak właśnie się projektuje.O jakości używanych materiałów czy prefabrykatów nawet strach się wypowiadać.To troszkę tak jak z dzisiejszymi współczesnymi samochodami.Auta z tektury,wydmuszki z "życiem" max na 15 lat.Ile przetrwają takie budynki-? chyba nie trudno o odpowiedź.
Kokos
2019-10-28 21:02:10
Osiedle z zewnątrz wygląda ładnie, ale w mieszkaniach wiele niedoróbek. Mogę więc zapytać się wykonawców czy czajnik stawiają na podłodze, skoro kontakt kuchenny w miejscu, gdzie zaplanowano blat, jest na dole zamiast na środku ściany? I czy pod rynnę odprowadzającą deszczówkę, która kończy się na środku balkonu podstawić miskę czy może ją własnoręcznie przedłużyć i niech się leje do sąsiadów?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA