poniedziałek, 27 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu

Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu [GALERIA]

Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu
Data publikacji: 2019-02-09 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:08
Wywietleń: 1393 375184

W sobotę na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odsłonięto pomnik Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich. W latach 1939 – 1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w wyniku zaplanowanej akcji ludobójstwa zginęło ponad 100 tysięcy Polaków, który od wielu pokoleń mieszkali na kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej. Zginęli, zabici często w okrutny sposób, tylko dlatego, że byli Polakami. 

Pomnik odsłonięty na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie jest symbolem pamięci o ofiarach tego ludobójstwa, ale i przestrogą, by podobna tragedia nigdy się nie powtórzyła, podkreślali mówcy, których przemówienie poprzedziły moment odsłonięcia monumentu. Inicjatorem budowy pomnika było środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji AK w Szczecinie oraz stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć.

W uroczystości, którą poprzedziła msza święta koncelebrowana przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę w - wypełnionej po brzegi szczecinianami, gośćmi z kraju i zagranicy - kaplicy cmentarnej, wzięli udział między innymi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz duszpasterz środowisk kresowych ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ojciec księdza T. Isakowicza-Zaleskiego, naoczny świadek zagłady wsi Krościatych w powiecie Buczacz w województwie tarnopolskim, napisał pod koniec życia, że „kresowian zabito dwukrotnie; raz przez ciosy siekierą, raz przez przemilczenie. A później dopisał, że ta śmierć przez przemilczenie gorsza jest od tej fizycznej”. Ksiądz przytoczył te słowa odnosząc się do wielu lat, także w wolnej Polsce, kiedy to temat „ludobójstwa na kresach” był tematem tabu.

- Dzisiaj pamięć o ofiarach ludobójstwa zostaje przywrócona – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski. – Przez ostatnie 30 lat pamiętano o wielu innych zbrodniach, wywózkach na Sybir, o zbrodniach Niemców i Rosjan, ale ze względu na mit Jerzego Giedroycia i poprawność polityczną ta prawda była zapomniana. To zresztą widać nawet dzisiaj. Nie ma tu przedstawicieli władz państwowych – dodał.

Mówiąc o szczecińskim pomniku duszpasterz podkreślił rolę księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, „odważnego kapłana”,  bez którego odsłonięcie tego pomnika byłoby niemożliwe. Podziękował też samorządowcom ze Szczecina, „zwłaszcza poprzedniej kadencji”.

Niezwykle emocjonalne było wystąpienie Jerzego Mużyły, prezesa stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć : - Tu, na cmentarzu, króluje prawda. Ona zawsze jest jedna – powiedział prezes J. Mużyło. - Prawda jednak ciągle, nawet obecnie, jest zakłamywana.

Podziękował on przede wszystkim „świadkom tamtych wydarzeń, którzy przekazują wiedzę o tym, co wydarzyło się na kresach południowo-wschodnich w latach 1939-1947. Wymienił między innymi Mirosława Dona, Tadeusza Puszkina i Antoniego Dąbrowskiego.

Niezwykle mocno zabrzmiał głos kresowianina Antoniego Dąbrowskiego: - Rodzice z krzykiem zrywali się z łóżek, krzyczeli, że „bandery” idą. Doświadczyłem tego w domu. Z upływem czasu rany się zabliźniały. Wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Zaczęło się robić normalnie. Ale upiory ludobójstwa na Ukrainie wracają. Rzeczywistość okazała się straszna. Ludobójcy wynoszeni są na Ukrainie pod niebiosa, ci, którzy siekierami rąbali polskie dzieci. Dlatego też niech ten pomnik będzie symbolem pamięci o ofiarach, które naród polski poniósł – dodał Antoni Dąbrowski, jeden z ostatnich świadków ludobójstwa na kresach południowo-wschodnich.

Symptomatycznie zabrzmiał głos Jarosława Szarka, prezesa IPN, który m.in. powiedział: - Wydawać by się mogło, że po Auschwitz, po Palmirach, Katyniu, Kołymie wszystko wiemy na temat zła, ale ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej odsłania nam jego kolejne barbarzyńskie oblicze. No bo jaką ze strun trzeba poruszyć w mózgu człowieka, bo chyba nie w duszy, by rzucić się z siekierami na bezbronnych niewinnych ludzi, na kobiety, dzieci.

Autorem pomnika jest prof. Katarzyna Radecka.

Tekst i fot. R.K. CIEPLIŃSKI

Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu Odsłonięto pomnik Ofiar Ukraińskiego Nacjonalizmu

Komentarze

rozczarowany
dlaczego na uroczystości nie było ani prezydenta czy wiceprezydenta czy delegata urzędu marszałkowskiego. Nie było też ministra z kancelarii premiera. Skoro odsłonięcie pomnika miało charakter państwowy, to powinni znaleźć chociaż delegaci. Byli niektórzy członkowie PIS z D. Mateckim i B. Sochańskim a także p. S. Chruszcz. O co chodzi? Wstyd...
2019-02-10 23:46:51
A o tym wiecie??/
Wpadka IPN. Pomylili sprawców z ofiarami Na jednym z profili prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Facebooku pojawiło się zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika "Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947" w Szczecinie. Przy zaproszeniu dołączono zdjęcie zdjęcie z miejscowości Sahryń, gdzie oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zamordowały kilkuset Polaków o ukraińskich korzeniach.
2019-02-10 14:35:26
Głos z Prabut
Gratuluję Szczecinianom, a osobiście Panu Tadeuszowi Puszkinowi, byłemu prabuciakowi, który o tym pomniku mi pisał przed rokiem. Życzę zdrowia niezmordowanemu w dochodzeniu do prawdy Księdzu Tadeuszowi, który jest co roku czcigodnym gościem prabuckiej konferencji, poświęcanym pamięci o ludobójstwie na kresach.
2019-02-10 12:02:04
do poniższych
- dajcie "se siana", ten @ Tyle to PO_tomek akcji "W". Jest ich wielu (Czachowo) i mają poparcie od rządzących byłych i obecnych.
2019-02-10 09:43:07
do Tyle
Pamięć dla bestialsko pomordowanych to prowokacja ? My pamiętamy
2019-02-10 02:34:15
@Tyle
Twój wpis to niepotrzebna prowokacja - chcecie wejść do NATO i do UE - jak chcecie to zrobić zrażając do siebie od których zależy decyzja...
2019-02-10 01:24:17
Do „TYLE"
Upamiętnienie mordów nazywasz prowokacją banderowski hajdamaku??!! Precz ze Szczecina do siebie na dzikie pola!!!
2019-02-09 23:13:07
Tyle
Ten pomnik to niepotrzebna prowokacja.
2019-02-09 22:33:51
Pomnik pomnikiem,
tyle że ludobójstwo nie ulega przedawnieniu...i co?...
2019-02-09 21:56:40
nazwiska hańby
Byli przeciw pomnikowi: radny Baran, radna Pańko. Niedawno wybraliście ich na ponowną kadencję. Wstyd!
2019-02-09 18:36:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Na jakie wydarzenie czekasz najbardziej?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie