Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Odra w niedzielę nadal świętuje [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 08 lipca 2017 r. 22:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:44
Odra w niedzielę nadal świętuje
 

- Tegoroczny Flis Odrzański był historyczny, bo wzięli w nim udział również Czesi i Słowacy - mówiła w sobotę (8 lipca) na pokładzie "Nawigatora XXI" Elżbieta Marszałek, inicjatorka i organizatorka corocznych, rzecznych eskapad. Flisacy i żeglarze płynęli po raz 22. Finał wyprawy zbiega się z obchodzonymi w Szczecinie Dniami Odry.

Flis wyruszył w czeskiego Bohumina.

- Rozpoczęły go polska tratwa i ponton, czeski sportowy kajak i słowacka tratewka - poinformowała zebranych na pokładzie "Nawigatora XXI" gości i członków Honorowego Protektoratu Flisu Odrzańskiego E. Marszałek. - Symbolem tego historycznego wydarzenia jest czesko-polska tratwa, która zawinęła do Szczecina.

Tratwę zbudowano w Bohuminie, a później dołączono do niej polską część. Dowodził nią retman Mieczysław Łabęcki.

- To otwiera nam ścieżkę do pozyskania środków, aby Flis był jeszcze większym wydarzeniem - podkreślił wagę rozpoczęcia wyprawy w Czechach Krzysztof Żarna, dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentował na finale Flisu Odrzańskiego Marcin Białek, naczelnik Wydziału Transportu w Departamencie Żeglugi Śródlądowej. Pozdrowił zgromadzonych w imieniu szefa resortu Marka Gróbarczyka i odczytał list wiceministra Jerzego Materny, skierowany do E. Marszałek. Organizatorce odrzańskich wypraw dziękowali też m.in. prezes zachodniopomorskiego okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej Zenon Kozłowski, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie Krzysztof Woś oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Andrzej Kreft.

Na flisacką mszę św., która zostanie odprawiona w niedzielę (9 lipca) o godz. 10.30  w bazylice  Św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, zaprosił ks. prałat Aleksander Ziejewski. Mszy ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Po paradzie jednostek na Odrze meldunek kończący XII Flis Odrzański złożył jego wieloletni komodor - kapitan Włodzimierz Grycner. Na specjalnej scenie na wodzie przy bulwarze Piastowskim wystąpiła grupa Rezonans z Nietkowa (woj. lubuskie). Później uczestnicy i goście finału posilili się w Chacie Flisackiej. Do wieczora trwały koncerty na odrzańskiej scenie.

Chata Flisacka na bulwarze Piastowskim zaprasza też w niedzielę (w godz. 12-15).

Tekst. fot. i film: (ek)

Więcej zdjęć autorstwa Roberta Stachnika w GALERII

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

retman
2017-07-09 23:01:24
@ "O" - Po twoim komentarzu należy wnioskować, że pani Marszałek zmarnotrawiła swoją energię, bo nie udało jej się wychować ciebie w zamiłowaniu do morskości Szczecina, gdyż choć młodzieżą już nie jesteś to dalej piszesz bzdety. "O" na pewno by chciał przeznaczyć publiczne pieniądze na dofinansowanie renomowanych pijalni piwa.
O
2017-07-09 11:38:12
marginalna impreza bez entuzjazmu tłumów. szkoda tylko publicznych pieniędzy wyrzucanych w błoto dla fantazji wiecznie morskiej pani Marszałek która za już za komuny marnotrawiła energię młodzieży na bzdety

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA