Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Odra nie odpuszcza. Już 35 możliwych zakażeń w Szczecinie

Data publikacji: 2019-02-01 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Odra nie odpuszcza. Już 35 możliwych zakażeń w Szczecinie
 

Wciąż zwiększa się liczba podejrzewanych o zachorowanie na odrę. W Szczecinie może już być zakażonych 35 osób - i to tutaj chorych z dnia na dzień przybywa.

Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w piątek (1 lutego) liczba przypadków zachorowań w całym województwie zachodniopomorskim wynosiła 37 osób. Dwa podejrzenia dotyczą osób mieszkających poza Szczecinem (jedna jest zameldowana w Świnoujściu, druga - w powiecie polickim). Na szczęście, od jakiegoś czasu, ta liczba się nie zmienia.

Niestety w Szczecinie chorych na odrę jest coraz więcej. Jeszcze w czwartek podawano, że jest ich trzydziestu trzech. Dzień później było o dwóch więcej.

Choroba więc się rozprzestrzenia. Co ciekawe, chorych przybywa również w wydawałoby się opanowanym tzw. ognisku choroby, czyli w szpitalu MSWiA.

Przypomnijmy, że odrę w Szczecinie wykryto na początku roku – u pracownicy szpitala przy ul. Jagiellońskiej spędzającej święta na Ukrainie. Prawdopodobnie stamtąd przywiozła wirusa. Natychmiast trafiła na oddział zakaźny jednostki. Wcześniej jednak, zanim rozpoznano u niej chorobę, kontaktowała się z innymi pracownikami szpitala. Dlatego kilka dni później w placówce pojawiło się „ognisko choroby". W piątek były tam 23 przypadki (w tym jedno zachorowanie potwierdzone laboratoryjnie).

Niestety podejrzewane o zachorowanie na odrę są również osoby nie mające żadnego kontaktu z ogniskiem choroby, czyli placówką MSWiA. 1 lutego zarejestrowano aż dwanaście takich pojedynczych przypadków.

Jak na razie odrę łapią wyłącznie dorośli. Jak się dowiedzieliśmy, w każdym przypadku prowadzone jest skrupulatne dochodzenie epidemiologiczne oraz ustalanie osób z kontaktu. Może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Odra jest bowiem bardzo zakaźna – zaraża się nią niezwykle łatwo; poprzez kontakt z osobą chorą.

Jak rozpoznać odrę? Po objawach „grypowych", czyli po kaszlu, katarze, gorączce i zapaleniu spojówek. W stadium zaawansowanym pojawia się wysypka, najpierw na twarzy, skórze głowy i za uszami, a potem na niższych partiach ciała.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: chorych przybywa również w wydawałoby się opanowanym tzw. ognisku choroby, czyli w szpitalu MSWiA.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

może szczepić ukrainców?
2019-02-02 16:28:51
Pacjenci i Szpitale wciąż zagrożeni ale rząd jak do tej pory nie ma pomysłu co z tym zrobić.
Grunt to propaganda
2019-02-01 22:44:49
A szczepionki przeciw odrze nie ma. Jest tylko bezsensowny, nie sprawdzony kombajn 3 w 1, ze swinka i różyczka które w dzieciństwie się przechodzilo.
odra
2019-02-01 21:59:39
Odrę roznoszą sami pracownicy szpitala, biegając z dyżuru na dyżur w innych placówkach.
ilu
2019-02-01 18:00:00
Ilu jest chorych a nie ilu podejrzewanych bo to chyba znacząca różnica.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA