Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
21 szczecin
REKLAMA

Odra w Szpitalu MSWiA w Szczecinie (akt. 1)

Data publikacji: 16 stycznia 2019 r. 11:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Odra w Szpitalu MSWiA w Szczecinie
 

Z powodu wykrycia odry w szczecińskim szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej ograniczono przyjmowanie nowych pacjentów, zakazano odwiedzin już leżących w placówce i wstrzymano wypisy. Taki stan potrwa przynajmniej do czwartku (17 stycznia).

Sygnał o pierwszym zachorowaniu na odrę, epidemiolodzy otrzymali 4 stycznia. Kobieta, pracownica szpitala, pojechała na święta Bożego Narodzenia na Ukrainę. Stamtąd przywiozła wirusa. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym - jej choroba jest już potwierdzona badaniami.

Jak się dowiedzieliśmy, od chwili uzyskania wiadomości o pierwszym zachorowaniu na odrę, w szpitalu prowadzone są czynności epidemiologiczne. Lekarze kwalifikują pracowników do szczepienia, wykonuje się też badania poziomu przeciwciał odrowych.

Niestety kilka dni po rozpoznaniu odry u pracownicy zoz-u, w dziale kadr jednostki pojawiło się nowe ognisko choroby - objawy odry zaobserwowano u sześciu kolejnych osób. Oznacza to, że obecnie wyselekcjonowano siedem zachorowań i podejrzeń odry. Wszystkie przypadki dotyczą pracowników szpitala. Na szczęście (jak na razie) nie odnotowano zachorowań wśród pacjentów. Jednak ze względu na ich bezpieczeństwo, w placówce wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Przyjmowanie nowych pacjentów do szpitala jest ograniczone. Do 18 stycznia 2019 r. wstrzymano wypisywanie pacjentów do domu.

W szpitalu, zgodnie z procedurami sanitarnymi, działa zespół ds. zapobiegania i zwalczania zakażenia wirusem odry. Cały czas przygotowywane są rozwiązania, które w sposób bezpieczny zapewnią jak najszybsze przywrócenie płynnego udzielania świadczeń medycznych w szpitalu. Aby wspomóc pracę SP ZOZ, do szpitala przyjadą eksperci: Maciej Kisiel, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA i jego zastępca Izabela Kucharska.

Dyrektor placówki podjął już rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Oddział w Szczecinie w celu zapewnienia alternatywnego dostępu do świadczeń medycznych w innych jednostkach służby zdrowia na terenie Szczecina.

***

Zachodniopomorski Oddział NFZ poinformował o czasowym przeniesieniu świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dla pacjentów zadeklarowanych w przychodni POZ w SPOZ MSWiA przy ul. Jagiellońskiej 44 w Szczecinie do placówki przy ul. Królowej Korony Polskiej 5/6 w Szczecinie. Tak ma być do odwołania.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k....k12
2019-01-22 08:11:26
Aha !!! Czyli, że szpital przyjął pracownicę z zagranicy bez aktualnej karty szczepień, albo mającą problemy zdrowotne, a teraz mają cierpieć lub być zagrożeni ludzie z całego regionu korzystający z pomocy tej placówki medycznej. Czy to przypadkiem nie powinno być obiektem zainteresowania PROKURATURY i to natychmiast... To jest szpital MSWiA, nie byle jaki przytułek , czy to nie tam macie tego odnośnego ministra Brudzińskiego. To jest skandal i sprowadzania zagrożenia na całą społeczność i nic !! Żadnych protestów, w obronie dzików i karpi wrzask, a tu nic, więc jeśli jesteście tacy potulni, to dajecie sygnał, że z wami można bezkarnie postępować i nikt nie musi brać odpowiedzialności. Zero szacunku
igor
2019-01-18 12:42:13
ukraincy do domu niech wracaja i sie pozaszczepiaja
Gdd
2019-01-17 07:37:48
Jak to możliwe że szpital nie sprawdził czy pracownica była szczepiona? Jeśli nie to przecież mogli to zrobić. Teraz pomyślcie ludzie że ci z Ukrainy pracują wszędzie. W sklepach, na stacjach paliw, restauracjach....powinien być odgórny nakaz szczepień dla nich. Choroba której nie było u nas nagle z powodu zaniedbań i niechlujstwa przychodzi znowu
OB
2019-01-16 23:09:11
Pacjenci i Szpitale zagrożeni a rząd nieskuteczny w zwalczaniu wirusa - brak kontroli, nadzoru?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA