środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów

Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów

Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów
Data publikacji: 2018-12-05 23:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 2389 365164

Dwa transporty z Niemiec, zawierające gruz rozbiórkowy oraz baloty przezroczystej i kolorowej folii, zatrzymali na granicy funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

Podczas kontroli samochodu ciężarowego na autostradzie A6, w okolicach przejścia granicznego Pomellen - Kołbaskowo, celnicy ujawnili 23 worki typu big bag z gruzem rozbiórkowym. Były w nich m.in. rozbite cegły, kafle ceramiczne, bryły suporeksu, elementy żelbetonowe, żwiry, ścinki papy, rozbite kafle ceramiczne, połamane płyty wiórowe i rynny, poszarpane kawałki folii, oraz odpady organiczne (trawa i krzaki).

- Wysyłający ten transport odpadów był obowiązany poinformować o planowanym przemieszczaniu przedmiotowych odpadów wszystkie właściwe organy i winien uzyskać ich pisemną zgodę przed rozpoczęciem wysyłki - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Ponieważ jednak nie dostosował się do obowiązującego prawa, dalsze postępowanie prowadzone było przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Skierował on do swojego odpowiednika w Niemczech powiadomienie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów, które również zawiera wniosek o podjęcie działań gwarantujących ich zwrot do kraju wysyłki.

W trakcie drugiej kontroli, w tym samym miejscu, funkcjonariusze natrafili na zestaw drogowy, który według dokumentacji miał przewozić ponad 25 ton odpadów folii. Pojazd w chwili kontroli nie był jednak odpowiednio oznaczony.

- Kierowca oświadczył początkowo, że ładunek nie stanowi odpadu, w związku z czym dodatkowe dokumenty nie są wymagane, a pojazd nie musi być oznakowany - mówi M. Brzoza. - Po pewnym czasie, gdy funkcjonariusze analizowali dokumenty, kierowca oznaczył pojazd właściwymi tablicami i oświadczył, że jego szef prześle brakujące dokumenty drogą elektroniczną.

Sprawę również przekazano do GIOŚ w Warszawie celem prowadzenia postępowania w tej sprawie, a towar pozostaje pod nadzorem funkcjonariuszy.

Ł.T

Fot. ZUCS

Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów Celnicy zatrzymali prawie 47 ton odpadów

Komentarze

Uczcie sie jak robic biznes od Holendrów
W holenderskich spalarniach śmieci produkuje się ciepło i prąd elektryczny ze spalania śmieci, za te śmieci Holendrzy jeszcze dostają pieniądze... Czyli że jeszcze ktoś dopłaca im do prądu i ciepła. Zresztą wydaje się ze gospodarka odpadami jest prowadzona tam wzorcowo a ceny dla mieszkańców niższe (koszt roczny 120 litrowego kubła na odpady zmieszane i 120 litrowego kubła na odpady organiczne do kompostowania to ok 250E - co dwa tygodnie kubły są opróżniane, myte czy wymieniane jeśli trzeba, do tego prawo wystawienia przed dom 2m3 odpadów gabarytowych bez wliczania w to tzw białego AGD, dodatkowo mieszkańcy maja prawo odebrać za darmo do 200 litrów ziemi z kompostowania).
2018-12-06 16:56:11
do @ Bartek
- pisałem;https://24kurier.pl/aktualnosci/kraj/szczyt-klimatyczny-w-katowicach-oficjalnie-otwarty/......"W tej materii powinna być zasada iż eksport syfu powinien być tak traktowany jak handel bronią i tak kontrolowany.....Dla mnie jako przyjaciela natury (żaden fanatyk!) ...1. - syf tylko we własnym kraju z zakazem eksportu....2. - polowanie tylko we własnym kraju...To są dwa podstawowe zasady do ratowania tego co jeszcze zostało."
2018-12-06 09:03:38
Bartek
Wszyscy zaangażowani w ten proceder powinni mieć zarzuty usiłowania ludobójstwa bo nie właściwie przechowywane odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla całych spolecznosci, a co dopiero jak ktoś będzie próbował się ich pozbyć przez podpalenie... A takich pożarów było w zeszłym roku kilkaset, widocznie przestraszyli się pis, a rząd zrabal po całości bo powinni po kilku pierwszych pożarach od razu pozamykac pozostałych gagatkow, rozumiem że można być mendą i na ludzkiej krzywdzie się dorabiać, ale żeby nawet o sowich bliskich nie pomyślec co mieszkają w okolicy...
2018-12-06 06:38:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie