Szczeciński szpital „Zdroje” otrzymał kolejną w tym roku darowiznę od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem nowoczesna aparatura medyczna trafiła na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Wśród 12 przekazanych urządzeń najcenniejsze dla tego oddziału są: System Zarządzania Temperaturą Arctic Sun 5000, który umożliwia prowadzenie hipotermii leczniczej u noworodków, oraz przyłóżkowy aparat RTG.
- Na początku października do szpitala „Zdroje” trafił maluteńki Natan, przekazany z oddziału położniczego w Gryficach - relacjonuje Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala "Zdroje". - U noworodka doszło do niebezpiecznego niedotlenienia okołoporodowego. Chłopczyk urodził się w 37. tygodniu ciąży w wyniku pilnego cięcia cesarskiego, bez oznak życia, otrzymując w pierwszej minucie życia zero punktów w skali Apgar. Specjaliści ze szpitala w Gryficach przeprowadzili pełną resuscytację noworodka. Po dwóch minutach powróciła akcja serca, zaś po 5 minutach oddech. Niestety, u Natana wystąpiły objawy niedotlenienia mózgu. Konieczny był pilny transport noworodka do specjalistycznego ośrodka. Chłopiec trafił na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” w czwartej godzinie życia, gdzie neonatolodzy wdrożyli procedurę hipotermii. Po 4 tygodniach leczenia na oddziale chłopiec wraz z mamą opuścili szpital, a uzyskane wyniki badań diagnostycznych, w tym badanie rezonansem magnetycznym, wykazały, że z dużym prawdopodobieństwem Natan będzie się rozwijał prawidłowo.
Niedotlenienie okołoporodowe jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów noworodków. Stanowi też główną przyczynę zaburzeń neurologicznych na kolejnych etapach rozwoju dziecka. Do końca XX wieku nie było żadnych specyfików ani rozwiązań, które mogłyby pomóc pacjentom dotkniętym niedotlenieniem okołoporodowym. Przełom nastąpił z początkiem tego wieku. Badania kliniczne prowadzone na zwierzętach udowodniły, że zastosowanie w takich przypadkach hipotermii daje pozytywne rezultaty. Od 2010 roku leczenie hipotermią uwzględnione zostało w rekomendacjach postępowania w przypadkach umiarkowanych i ciężkich zaburzeń funkcjonowania mózgu spowodowanych niedotlenieniem u noworodków.
Hipotermia lecznicza jest najlepszym z dostępnych sposobów leczenia niedotlenienia okołoporodowego. Polega na obniżeniu temperatury głębokiej organizmu, a tym samym także mózgu, do 33-34 stopni Celsjusza. Jej efekt terapeutyczny bazuje na spowolnieniu lub zatrzymaniu nieprawidłowych procesów biochemicznych zachodzących w mózgu.
W 2011 roku szpital „Zdroje”, jako pierwszy ośrodek w północnej części Polski, wprowadził terapię hipotermią leczniczą u noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym. Stosowano ją przy wykorzystaniu aparatury do selektywnego chłodzenia głowy ze specjalnym czepkiem typu Cool-cup. Niestety, użytkowany przez 8 lat aparat uległ wyeksploatowaniu, a jednocześnie pojawiły się problemy z dostawą niezbędnych akcesoriów wymiennych, uniemożliwiając jego dalsze wykorzystywanie.
- Z tym większą radością dyrekcja szpitala i pracownicy oddziału przyjęli informację o przekazaniu przez Fundację WOŚP nowoczesnego aparatu do hipotermii noworodków. To Articsun 5000 – System Zarządzania Temperaturą, w którym do chłodzenia wykorzystuje się materac otaczający ciało dziecka - dodaje rzeczniczka.
Przekazany sprzęt pozwala na udzielenie pomocy kolejnym maluchom, zwiększając ich szanse nie tylko na przeżycie, lecz także na dobrą jakość dalszego rozwoju fizycznego i intelektualnego.
Istotnym wsparciem wyposażenia Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” jest także przekazany przez WOŚP nowoczesny przyłóżkowy aparat RTG. Dzięki zastosowaniu w nim systemu WI-FI zrobione noworodkom zdjęcia rentgenowskie są błyskawicznie przekazywane do pracowni radiologicznej, dzięki czemu można uzyskać szybki opis wykonanych badań. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję natychmiastowego wyświetlenia wykonanego zdjęcia na wbudowanym w nie monitorze, co pozwala istotnie zaoszczędzić czas specjalistom w postępowaniu diagnostycznym. Nowy aparat zwiększa także bezpieczeństwo noworodków poprzez skrócenie czasu ekspozycji oraz dawki promieniowania.
Aparatura do hipotermii leczniczej noworodków oraz przyłóżkowy aparat RTG to niejedyne urządzenia, jakie otrzymał Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Do szpitala „Zdroje” trafiło także 6 nowoczesnych kardiomonitorów do monitorowania parametrów życiowych u najmniejszych i najmłodszych noworodków oraz 3 inkubatory zamknięte. Ta aparatura pozwoliła zastąpić wyeksploatowane, kilkunastoletnie urządzenia.
W maju tego roku beneficjentem Fundacji WOŚP została także Klinika Pediatrii, Gastrologii i Reumatologii Dziecięcej szpitala „Zdroje”, do której trafił nowoczesny aparat USG umożliwiający wykonywanie zabiegów biopsyjnych stawów u najmłodszych pacjentów zmagających się z chorobami reumatoidalnymi.
Kwota otrzymanych przez szpital „Zdroje” w tym roku darowizn od WOŚP to blisko milion złotych.
(isz)
Fot. SPSZOZ "Zdroje"