Kto jeszcze nie ma planów na niedzielę, a chciałby ją spędzić aktywnie, wśród natury, ten ma szansę wybrać się na spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Tym razem celem wyprawy będą ostatnie z gumienieckich enklaw zielonych: Jeziorko Słoneczne oraz „Przygodna”.
Nad Słonecznym niegdyś funkcjonowała jedna z miejskich plaż, szczecinianie kąpali się w jego wodach. Teraz zawłaszczające jeziorko trzcinowiska stały się siedliskiem ptactwa. Jednak jego brzegi urządzono w miejsce przyjaznej rekreacji z pomostami, altanami, ławkami, trasami spacerowymi i rowerowymi, strefą sportową i wypoczynkową. Całość w otoczeniu tzw. urządzonej zieleni. To po jej trasie przejdzie najbliższy spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów, którego przewodnikiem będzie Paweł Madejski.
– Najpierw obejdziemy jez. Słoneczne od wschodniej strony, aby dotrzeć do parkowej zieleni przy ul. Przygodnej. Spędzimy tam trochę czasu, by następnie powrócić nad jeziorko i przejść alejkami wokół jego zachodniej strony – zapowiada najbardziej znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina. – Na trasie spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych drzew. Wzdłuż ścieżki spacerowej napotkamy platany, klony srebrzyste i ginala, jesiony wyniosłe oraz mannowe, a także sporo naszych krzewów rodzimych, choć nie zabraknie też egzotyków. Na przykład na wysepce Słonecznego rośnie cypryśnik błotny, a w parku przy ul. Przygodnej również kilka rzadko spotykanych okazów: ambrowiec amerykański, kłokoczka południowa, jarząb pospolity w odmianie „pink”, glediczje trójcierniowe i dereń pagodowy.
Przy ul. Przygodnej dekady temu funkcjonowała miejska szkółka zieleni. Stąd na tym terenie tak wiele ciekawych i wiekowych okazów. Po opuszczonych szklarniach pozostało niewiele śladów. Jednak drzewa i krzewy przetrwały. Na części tego odzyskanego przez naturę terenu został urządzony miejski park. O zachowanie pozostałej – będącej ostoją wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt – walczą szczecinianie skupieni w społecznym ruchu #RazemDlaPrzygodnej. Broniąc przed wycinką – przypomnijmy – blisko 500 drzew kolidujących z planowaną budową przedszkola, do jakiej prą władze miasta, choć tak ważną dla lokalnej społeczności inwestycję równie dobrze mogłyby zlokalizować na jednej z niezadrzewionych działek nawet przy tej samej ulicy.
Niedzielny (15 maja) spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów rozpocznie się przy rondzie Gierosa (od strony jez. Słonecznego) o godz. 11. Potrwa około dwóch godzin. Jego uczestnicy zdążą więc jeszcze zajrzeć na „Gumieniecki jarmark nad Jeziorem Słonecznym”, który będzie się odbywał niejako równolegle: w godz. 9-15. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
Kto z różnych względów nie zdoła w najbliższą niedzielę wybrać się na zielony spacer, ten będzie miał szansę wziąć udział w jego powtórce: na tej samej trasie, tyle że w następny czwartek (19 maja) w godz. popołudniowych (zbiórka przy rondzie Gierosa o godz. 16.30). ©℗
A. NALEWAJKO