Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Od 9 listopada wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Data publikacji: 2020-11-08 14:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-08 14:46
Od 9 listopada wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy
 

Od 9 do 29 listopada rodzice mogą znowu korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zasiłek przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego działania w czasie epidemii. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno za opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - informuje Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, gdy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19 lub kiedy opiekun dzienny nie może pełnić tej opieki

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy się nie zmieniły. Wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– Natomiast osoby, które prowadzą działalność, składają oświadczenie w ZUS – tłumaczy Jagielski. – Można to zrobić przez internet – na Platformie Usług Elektronicznych.

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Ł.T

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA