Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Od 13 czerwca granice z UE otwarte! Branża turystyczna komentuje

Data publikacji: 2020-06-10 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-11 21:21
Od 13 czerwca granice z UE otwarte! Branża turystyczna komentuje
 

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział, że granice dla państw Unii Europejskiej zostają otwarte. Od 13 czerwca zostanie przywrócony ruch na przejściach granicznych, a od 16 czerwca loty międzynarodowe. Nareszcie!” - to najczęściej powtarzane od kilkudziesięciu minut słowo przez samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej z przygranicznych gmin.

Od najbliższej soboty Polacy będą mogli wjechać do państw Unii Europejskiej. Podobnie - naszą granicę będą mogli przekroczyć obywatele krajów unijnych. Przypomnijmy, że przez ostatnie tygodnie po przekroczeniu granicy należało przejść dwutygodniową kwarantannę.

Walczyli o otwarcie granic

Przedsiębiorcy z naszego województwa od kilku tygodni domagali się otwarcia granic. Większość hoteli i usług w nadmorskich kurortach jest w stanie całorocznie funkcjonować tylko dzięki klientom zza zachodniej granicy. Tak naprawdę nie samo pozwolenie na pracę hoteli, ale właśnie dopiero otwarcie granic oznacza dla przedsiębiorców odmrożenie gospodarki. Stąd protesty i apele branży w ostatnich tygodniach. O wskazanie planów związanych z odmrożeniem ruchu międzynarodowego apelował m.in. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Ostatnie dni były wśród przedstawicieli branży z naszego regionu bardzo nerwowe. Po konferencji prasowej premiera hotelarze mówią: „Możemy wracać do pracy!”.

- Rząd wyszedł naprzeciw oczekiwaniom branży turystycznej, bo ona w największym stopniu odczuwała gospodarcze skutki zamkniętych granic. Kilka dni temu skierowaliśmy do premiera uchwałę Rady Miasta w tej sprawie, ale apele były kierowane także przez przedstawicieli organizacji związanych z turystyką i samorządowców zarówno z naszego miasta jak i innych części Polski - komentuje w rozmowie z „Kurierem” Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Wyzwanie dla branży turystycznej

Prezydent kurortu dodaje, że teraz branżę czeka wyzwanie, bo ważne jest także bezpieczeństwo w hotelach i różnego rodzaju obiektach turystycznych.

- Właściciele hoteli muszą przestrzegać zasad związanych ze standardami bezpieczeństwa i higieny. Biznes jest ważny, ale nie najważniejszy - dodaje gospodarz kurortu.

- Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony cieszę się, że niemieccy klienci do nas wrócą, ale pozostaje żal, że wszystko dzieje się doraźnie. Branża turystyczna apelowała o wcześniejsze podanie terminów i przedstawienie planu odmrażania granic, żeby móc odpowiednio wcześniej przygotować swoje obiekty oraz pracowników na przyjęcie turystów. Staramy się jednak być optymistami i liczymy, że jeszcze w czerwcu naszym hotelom uda się nieco drobić straty - mówi Damian Greś, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zdaniem przedstawicieli branży to rozsądna decyzja, ale sytuacja będzie różnić się od tej sprzed epidemii. Michał Faligowski z firmy Hotele i Turystyka wskazuje, że utrzymywanie ograniczeń z Niemcami było pozbawione sensu, jeżeli porówna się liczbę zachorowań w Polsce i Niemczech.

- Teraz przed nami dwa lata ciężkiej pracy. Sądzę, że względnie szybko pozytywne skutki otwartych granic odczuje handel, taksówkarze i być może gastronomia. Powoli odbudowywać się będzie branża hotelowa, która ma teraz obłożenie na poziomie trzech do pięciu procent. Na pewno jednak otwarcie granic jest większą szansą na ratunek dla branży niż np. bon turystyczny - dodaje M. Faligowski.

Bartosz Turlejski

Fot. Ryszard Pakieser

Sonda

Gdzie w tym roku wybierasz się na wakacje?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Helga
2020-06-11 20:53:24
Otwarte granice to trzeba przywitać turystów chlebem i solą godnie powitać na granicy i w kurortach zrobić atrakcyjne ceny.Wreszcie przyjadą tyle na nich czekaliśmy i się doczekaliśmy.Stoją tłumnie na granicy wydzwaniali od dawna do marszałkowskiego,Olgierd kiedy odmrażacie hotele i sanatoria bo nie możemy się doczekać.My chcieć jechać,jechać fahren nach Polen do polnische sanathoria erholung machen.Ja, ja, my tego stark pragnąć.A Olgierd na to starałem się auf graniza sztejen cały czas phrotestować musiałem i załatwiłem z biurkraten w warszau machen open grencen herzlich wilkommen fahren ja ja do nas nach kurorten.
@PiS oszukał Polaków
2020-06-11 16:16:56
Unia Europejska ci się nie podoba? Takie są zalecenia KE. I tak o 2 dni wcześniej otwieramy.
PiS oszukał Polaków
2020-06-11 11:42:32
czemu tak późno?
do @ zrobieni...
2020-06-11 09:03:31
- tak się robi "pijar" i sprzedaje "kapustę, która PO_drożała o 100%", a rząd nie panuje nad cenami!
@Zrobieni w jajo!
2020-06-11 08:16:30
Oczywiście, że Geblewicz wiedział, ale i tak urządzał teatrzyk. Termin otwarcia granic jest zgodny z rekomendacją Komisji Europejskiej. W Świnoujściu tacy światowi, a nie wiedzą, co KE zaleciła?
do stan umysłu
2020-06-11 08:12:21
Mam kontakt z turystami. Powiem jedno, ludzie są spragnieni uwolnienia się spod kwarantanny. I mają swój stan umysłu. To co widzę i słyszę to bardzo poukładany, tak jak trzeba.
Zrobieni w jajo!
2020-06-11 04:11:17
Datę otwarcia granicy już w kwietniu(!) podał Kurier https://24kurier.pl/przez-granice/do-kiedy-zamkniete/ W międzyczasie różne "mądre" głowy mędrkowały o rozwoju "pandemii", a niejaki Geblewicz urządzał nawet protesty na granicy "zatroskany" losem pracowników transgranicznych (choć z racji funkcji dobrze musiał znać tę datę). Obrzydliwi oszuści!
Srejt
2020-06-11 00:32:20
Tak. Już się branża turystyczna cieszy. Prezesi będą liczyć pieniądze, a pracownicy z pocałowaniem sygnetu wrócą do pracy po czterech miesiącach traktowania jak śmiecia, żeby dalej być traktowanym jak śmieć i wystawianym na front z potencjalnymi zarażonymi. Tarcza antykryzysowa tylko pozwoliła pracodawcom udupić pracowników. P.S. Nie ma czegoś takiego jak hejt. Jest ślepa nienawiść vs nienawistne próby wciągnięcia wszystkiego pod ślepą nienawiść.
Gienek
2020-06-10 23:04:38
Już widzę jak Ślązacy pędzą nad morze .....
Brucha
2020-06-10 21:02:13
Pani Jacyna twierdzi,ze jak otworza granice- to biznes hotelarsko- turystyczny w naszym rejonie nie bedzie wiedzial co zrobic z pieniedzmi.Zakladam w tym temacie- ze ma dobre info.Fajnie- ale czy to nie bedzie oznaczalo wyzszych cen na te uslugi?(Wiecej chetnych- wyzsze ceny)Ile bedzie wtedy wynosila faktyczna korzysc z bonu +500 na dziecko?Czy to ' sztucznie' nie podniesie cen takich uslug dla tych- co ani bonu,ani euro...?
Stan umysłu
2020-06-10 20:48:34
W tym absurdalnym-by nie powiedzieć chorym reżimie sanitarnym narzucony hotelom,gastronomii na pewno będą turyści chętni do wypoczynku i kwaterowania się w w czymś takim.
Wlt
2020-06-10 20:41:12
Oczywiście biznes ważniejszy niż nasze zdrowie. Dzienny przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach bardzo wysoki, ale to nic. Już widzę te przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego i dystansu społecznego. Będzie tak jak z handlem i gastronomią :nikt nie zważa na ilość klientów w sklepie, na dezynfekcję rąk, zasłanianie ust i nosa, odległości pomiędzy osobami! To samo z resztą w komunikacji miejskiej!
W tym roku
2020-06-10 20:08:05
W Tym roku krajowe morze i góry.
obserwator
2020-06-10 19:28:10
Z pewnością turystyka, handel i usługi, zwłaszcza przy granicy odetchnęli z ulgą. Będzie dobrze!
cieszę się
2020-06-10 19:10:22
że do kurortów, miejscowości turystycznych przyjadą turyści z Polski i zza granicy. Super. Bardzo się cieszę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ