Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Premier: W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą

Data publikacji: 2020-06-06 19:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-08 11:01
Premier: W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą
 

W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, pytany o otwarcie granic, odparł, że rozmawiał na ten temat z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w piątek.

- Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował premier. - Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy – te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne, i takie, które jeszcze nie są.

Epidemia pod kontrolą?

Premier, pytany, czy można powiedzieć, że pandemia się zakończyła, odparł, że można jedynie powiedzieć, że "coraz bardziej sytuacja jest ustabilizowana". "

- W momencie kiedy już epidemia jest pod kontrolą, możemy otwierać kolejne branże – przekonywał.

Morawiecki ocenił, że o końcu epidemii będzie można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie wynaleziona szczepionka.

Szef rządu o możliwość organizowania koncertów w wakacje powiedział, że tam, gdzie uda się przeprowadzić imprezy plenerowe, a nie w dużym ścisku, na pewno w którymś momencie rząd zdecyduje się na zmianę zasad.

Znoszenie obostrzeń

Już w maju niektóre państwa UE zapowiedziały stopniowe znoszenie obostrzeń i otwieranie granic od czerwca. Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

Część państw rezygnuje także z kontroli na granicach i konieczności kwarantanny dla obywateli wybranych innych państw. Obecnie bez obostrzeń można podróżować między Czechami, Słowacją a Węgrami czy Austrią. Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów.

Polski resort spraw zagranicznych wciąż w swoich rekomendacjach zaleca obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fido
2020-06-08 10:24:41
Nie chcą otworzyć granic, bo prawdziwą intencją rządu jest uwiezienie wszystkich Polaków w kraju, żeby nie uciekali za granicę. To typowe zachowanie dla reżimów totalitarnych. Tak się dzieje w Korei Północnej, tak się działo w komunistycznych państwach bloku wschodniego w latach 1945-1989.
@ Do Adama
2020-06-08 09:32:59
Rząd już niczego nie kontroluje. Pandemia koronawirusa rozlała się po całej Polsce.
A ja 2razy dziennie przez Kołbaskowo jeżdżę i co mi zrobicie PISie pieski???
2020-06-07 19:45:57
Płatne bezmózgi z PIS nawet tutaj swe wypociny wklejają...
Do Adama
2020-06-07 09:53:18
Rząd doskonale kontroluje sytuację i nikt w Wawie nie jest na tyle głupi,żeby wpuszczać zarażonych dojczów do Polski.
- ten syf przyszedł do Polski z Niemiec.
2020-06-07 09:32:17
- pierwszy, zarażony w Polsce tzw. zero był z "kierunku niemieckiego". Dodatkowo, z tamtego kierunku (Merekel, Tusk) nadchodzą pouczenia jak demokratycznie wybrany rząd ma uszczęśliwiać Polaków na modłę z "kierunku". PiS tego nie lubi, Trzaskowski będzie kochał.
Adam
2020-06-06 19:16:42
A co z granicą z Niemcami? Rząd powinien otworzyć wszystkie granice w ramach Schengen.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA