Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Obradowała komisja zdrowia. Region panuje nad odrą

Data publikacji: 19 lutego 2019 r. 21:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Obradowała komisja zdrowia. Region panuje nad odrą
Posiedzenie Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej Fot. Dariusz GORAJSKI  

– Dziś sytuacja w województwie jest opanowana, nie ma nowych zgłoszeń zachorowań na odrę – poinformowała we wtorek (19 lutego) na posiedzeniu Komisji ds. Zdrowia i i Pomocy Społecznej dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka, Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Zaznaczyła jednak, że w dalszym mogą się one pojawić.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego do tej pory odnotowano 48 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na odrę, w  Szczecinie – 42. Dwadzieścia cztery z nich dotyczy osób, mających kontakt z ogniskiem choroby, czyli szpitalem MSWiA. Choroba dotknęła tylko osoby dorosłe. Na początku marca zostanie podany oficjalny komunikat w tej sprawie.

– Liczby zachorowań, w tym podejrzeń, mogą ulec zmianie – zaznaczyła dr Domagała-Dobrzycka. Podkreśliła, że problem odry jest bardzo poważny, ponieważ choroba atakuje zarówno dorosłych jak i dzieci, a przede wszystkim osoby nieszczepione. 

Przypomnijmy, że odrę w Szczecinie wykryto na początku roku u jednej z pracownic szpitala przy ul. Jagiellońskiej, pochodzącej z Ukrainy. Prawdopodobnie stamtąd przywiozła wirusa. Kilka dni później w placówce pojawiło się „ognisko choroby”.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelował, aby przede wszystkim wśród pracodawców propagować szczepienia przeciwko odrze.

– My robimy, co możemy, m.in. spotykamy się z osobami, które przyjeżdżają z Ukrainy i prowadzimy działania edukacyjne. Dużą rolę mają do odegrania pracodawcy, którzy powinni zadbać o zaszczepienie pracowników, przyjeżdżających z tamtego kraju – podkreślała Małgorzata Domagała-Dobrzycka.

– Najważniejszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się odry jest szczepienie, dlatego potrzebna jest informacja i edukacja w tej kwestii – podkreślała Renata Opiela, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. – Ważne jest, aby przyjąć szczepionkę w ciągu 72 godzin od kontaktu z zarażonym.

Koszt podwójnego szczepienia, bo takie najbardziej ogranicza możliwość zachorowania, wynosi między 80 zł a 160 zł na jedną osobę dorosłą. Dla dzieci szczepienia są bezpłatne. Szpitale w Szczecinie są zaopatrzone w wystarczalną liczbę szczepionek.

Jak podała Renata Opiela, w 2018 roku w Szczecinie od szczepienia uchyliło się aż 445 osób.

(KK)

Na zdjęciu: Posiedzenie Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej   

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;/
2019-02-20 18:55:33
@jak zmusić ukrainca do szczepienia?:spytaj antyszczepow, tam na wschodzie ukrainy nadal ruski mir trwa
Honorat
2019-02-20 11:19:13
Nad odrą to może panuje, gorzej z panowaniem nad Odrą przez duże "O". Choć gorączki nie widać, wysypki barek też nie, ale panuje ogólne osłabienie i apatia. Niski stan płynów spowodował zadyszkę.
Nad Odrą panujemy od 1945.
2019-02-19 22:54:18
.
jak zmusić ukrainca do szczepienia?
2019-02-19 22:45:07
wszyscy coś mówią, debatują, ale faktycznych działań mamy zero.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA