Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Nowe zachorowania na odrę

Data publikacji: 2019-02-04 18:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Nowe zachorowania na odrę
 

Kolejne przypadki zakażenia odrą w Szczecinie! W poniedziałek (4 lutego) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o czterech nowych chorych. Jak się dowiedzieliśmy, wśród nich jest jedno dziecko.

Na podstawie danych z piątku pisaliśmy, że w Szczecinie może już być 35 osób zakażonych odrą. Te dane są już nieaktualne. Z poniedziałkowego komunikatu wynika bowiem, że liczba zachorowań znów wzrosła. Potencjalnych chorych jest obecnie 39.

Mówiąc o zachorowaniach na odrę w Szczecinie wyróżnia się tych, którzy przebywają w szpitalu MSWiA (tu zlokalizowano tzw. ognisko choroby) i pojedyncze przypadki osób podejrzewanych o zachorowanie, a nie mających kontaktu z ZOZ-em przy ul. Jagiellońskiej.

Wiemy już, że liczba zachorowań zwiększa się zarówno w „ognisku" jak i poza nim. W placówce MSWiA jest obecnie 24 chorych. Poza nią - 15 (w tym jedno dziecko).

Przypomnijmy, że odrę w Szczecinie wykryto na początku roku (u pracownicy szpitala MSWiA spędzającej święta na Ukrainie). To ona jest najprawdopodobniej źródłem ogniska choroby. Jednak spośród 24 przebywających tam potencjalnie zarażonych tylko jedno zachorowanie jest potwierdzone laboratoryjnie.

Niestety podejrzewane o zachorowanie na odrę są również osoby niemające żadnego kontaktu z ogniskiem choroby, czyli placówką MSWiA. Zarejestrowano już piętnaście takich pojedynczych przypadków.

Pracownicy sanepidu podkreślają, że w każdym przypadku prowadzone jest skrupulatne dochodzenie epidemiologiczne oraz ustalanie osób z kontaktu - co może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Odra jest bowiem bardzo zakaźna. Zaraża się nią niezwykle łatwo; poprzez kontakt z osobą chorą. Literatura medyczna podaje, że jedna osoba może zarazić osiemnaście kolejnych.

Jak rozpoznać odrę? Po kaszlu, katarze, gorączce i zapaleniu spojówek. W stadium zaawansowanym pojawia się wysypka, najpierw na twarzy, skórze głowy i za uszami, a potem na niższych partiach ciała.

W związku z przypadkami odry w regionie wszystkie szpitale w mieście ograniczyły możliwość odwiedzania chorych. Zrobiły to też niektóre placówki w regionie - o zachorowanie na odrę podejrzewane są dwie osoby spoza Szczecina, jedna pochodzi ze Świnoujścia, druga z powiatu polickiego. ©℗

(lw)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: W szpitalu MSWiA jest obecnie 24 chorych

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawostka geograficzna
2019-02-05 19:32:38
Odra zza Buga
Olafson
2019-02-05 08:25:47
Gdyby dyrektor szpitala zareagował szybciej, to nie byłoby takiego problemu...
vir
2019-02-04 20:35:10
dyro tego szpitala powinien zamknąć ten cały syf.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA