Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Obchody 75-lecia szkolnictwa morskiego. Uroczysta gala i musztra paradna [GALERIA]

Data publikacji: 2022-05-31 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-31 19:07
Obchody 75-lecia szkolnictwa morskiego. Uroczysta gala i musztra paradna
Fot. Ryszard Pakieser  

Od poniedziałku Akademia Morska w Szczecinie świętuje 75-lecie szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Trzydniowe obchody wypełnione są całą serią wydarzeń, którymi społeczność akademicka i morska Szczecina czci tę ważną rocznicę. We wtorek (31 maja) odbyły się m.in. uroczysta gala rocznicowa w Teatrze Współczesnym oraz musztra paradna kompanii honorowej wraz z orkiestrą wojskową.

Wtorkowe wydarzenia rozpoczęło podniesienie bandery przed wejściem głównym do uczelni, następnie w sali senatu wręczono pamiątkowe medale. Potem odbyła się bardzo widowiskowa część obchodów, czyli musztra paradna kompanii honorowej wraz z orkiestrą wojskową. Kolejny punkt programu stanowiła uroczysta gala rocznicowa w Teatrze Współczesnym.

We wtorek na Wałach Chrobrego można było podziwiać niepublikowane wcześniej fotografie z historii szczecińskich szkół morskich (od 1 czerwca wystawa będzie dostępna w holu głównym budynku Akademii Morskiej). Z kolei w Bibliotece Głównej AMS – przy ul. H. Pobożnego 11, 5. piętro – od 1 czerwca będzie otwarta wystawa dokumentująca dorobek doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.  

W środę (1 czerwca) o godz. 9 odbędzie się spotkanie absolwentów szkół morskich przy kamieniu upamiętniającym powstanie Państwowej Szkoły Morskiej (niedaleko wejścia głównego do uczelni). Od południa natomiast przy ul. H. Pobożnego 11 trwać będzie Święto Szkoły Akademii Morskiej w Szczecinie.

Dodajmy, że 1 września br. dokona się kolejny awans w rozwoju morskiego szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim – Akademia ulegnie przekształceniu w Politechnikę Morską – uczelnię o wyraźnie technicznym charakterze działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej. 

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

JM
2022-06-01 09:00:59
Patrząc na poczty rektorów najlepszych polskich uczelni, od setek lat próżno tam szukać kobiet. Ale to tylko w najlepszych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA