Czwartek 20 stycznia 2022r. 
REKLAMA

O powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-08-08 16:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 19:22
O powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt
Fot. Basta  

Czy w Polsce jest potrzebny Rzecznik Praw Zwierząt? Stowarzyszenie „Otwarte Klatki", walczące o poprawę warunków życia zwierząt, m.in. hodowlanych, jest o tym przekonane. Petycja w tej sprawie już czeka na podpisy wszystkich nieobojętnych na los naszych braci mniejszych.

Miałby on stać na straży przestrzegania przepisów ustawy O ochronie zwierząt, a także reprezentować interes publiczny ochrony zwierząt w sądach. Wprowadzenie takiego urzędu w Polsce jest konieczne dla skutecznej obrony zwierząt - przekonują aktywiści „Otwartych Klatek", a na poparcie tej tezy przedstawiają wiele argumentów.

- Powinno to stanowić obowiązek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak jego głównym zadaniem jest ochrona interesów ekonomicznych rolników i hodowców, które niestety często stoją w opozycji do potrzeb zwierząt. Z kolei powiatowi lekarze weterynarii, zajmujący się kontrolą firm i instytucji związanych z chowem i hodowlą, często nie mają odpowiednich środków, aby skutecznie egzekwować przepisy - przyznają aktywiści „Otwartych Klatek".

Podstawowym jest problem ze skuteczną egzekucją praw zawartych w ustawie O ochronie zwierząt. O czym przekonuje także fakt, że jedynie 19 procent spraw o przestępstwa przeciwko zwierzętom zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia, a nawet wtedy najczęściej zasądzoną karą było pozbawienie wolności w zawieszeniu (dane z raportu pt. „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?", opracowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż).

- Problemem jest brak instytucji, która stałaby na straży praw ochrony zwierząt - twierdzi Paweł Rawicki, wiceprezes Stowarzyszenia „Otwarte Klatki". - Wobec tego niezbędny jest dodatkowy głos w sprawie ochrony zwierząt, aby zapewnić jej skuteczność. Tym głosem ma być właśnie Rzecznik Ochrony Zwierząt.

Jego rola i kompetencje miałyby być podobne do funkcji pełnionych przez innych instytucjonalnych rzeczników praw, np. konsumenta czy dziecka. Do jego zadań miałoby należeć m.in. inicjowanie i opiniowanie zmian prawnych związanych z ochroną zwierząt, kontrolowanie działania obecnych przepisów i współpraca z organizacjami pozarządowymi, których cele statutowe związane są z ochroną zwierząt.

Obecnie, jedynie przy Polskim Towarzystwie Etycznym funkcjonuje stanowisko rzecznika do spraw ochrony zwierząt. Zadaniem osoby pełniącej tę funkcję jest upowszechnianie w debacie publicznej wartości szacunku i troski wobec zwierząt, a także podnoszenie świadomości prawnej w zakresie ochrony „braci mniejszych". Co jest bardzo istotną działalnością, jednak nie zapewnia instytucjonalnej kontroli nad zmienianiem i egzekwowaniem prawa dotyczącego ochrony zwierząt - zwracają uwagę aktywiści „Otwartych Klatek". To właśnie miałaby być rola Rzecznika Ochrony Zwierząt. Wzorem Austrii, gdzie taki urząd istnieje od ponad 20 lat.

Petycja w tej sprawie jest dostępna na stronie: https://www.otwarteklatki.pl/rzecznik-ochrony-zwierzat-niezbedny-glos-w-obronie-zwierzat/. Dotychczas poparło ją ponad 15 tysięcy osób.

A. NALEWAJKO

Fot. Basta

***

„Otwarte Klatki": powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt powinno być obowiązkiem państwa, a nie organizacji pozarządowych czy ośrodków akademickich. Polskie Towarzystwo Etyczne wskazało kierunek, jednak celem jest instytucja państwowa powołana na mocy odpowiedniej ustawy. W ciągu roku działania rzeczniczki udało się pokazać, że rzecznictwo na rzecz zwierząt nie tylko działa, ale jest po prostu niezwykle potrzebne. Razem z PTE chcemy rozwinąć ideę takiego rzecznictwa i doprowadzić do powstania ustawy powołującej taki urząd.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Viola
2019-08-09 12:18:18
Kolejna synekura dla "swoich".
Prawa zwierzat
2019-08-09 10:20:12
Tak- potrzebny jest rzecznik praw zwierzat.Bardzo potrzebny...
Olek
2019-08-09 09:38:55
A czy Bodnar nie mógł by wysłuchać zwierząt i oskarżyć PiS o "nierówne traktowanie"?
@a niech wam...
2019-08-09 09:13:44
Nic ujac z Twojej wypowiedzi- mozna tylko dodawac...Pozdrawiam.
k...k12
2019-08-08 20:32:54
Bracia z fotek pod artykułem mogą stanowic zarząd stowarzyszenia. Taka, dajmy na to koza w zielonej poświacie zadowoli sie dobrej jakości sianem. Łypiący złym okiem ciapek, co z niejednej miski zlewki chłeptał mógłby zostac rzecznikiem medialnym, ma przecież rozległe kontakty, znajomośc realiów, doświadczenie. Sprawa jest poważna, bo kury domagają sie wolności do grzebania w gnoju w poszukiwaniu tłustych robali, kaczki kąpania w stawie, świnie taplania sie w błocie, co wywalczyły sobie ich niemieckie siostry, szczury, aby zaprzestac deratyzacji itd itp
A niech wam...
2019-08-08 20:12:22
Wreszcie na wsi będą mogli smrodzić do woli. Mylicie się sądząc, że ta ustawa zmartwi wiejski elektorat. Nikt tak nie niszczy środowiska i nikt tak nie dręczy zwierząt jak wieśniacy. Kto najbardziej walczy o możliwość trzymania psów na łańcuchach? Kto sprowadzał klatki dla kur z zachodu kiedy tam przechodzili na wolny wybieg? Kto zanieczyścił sobie wody w studniach azotanami? Kto spryskuje owoce nie patrząc na okresy przydatności do spożycia? Zdziwilibyście się jakimi mieszankami pryskają owoce (oczywiście nie te dla siebie). Za to wszystko odpowiedzialni są wieśniacy. Wierny elektorat PiS-u. Nienawidzący wszystkiego co obce, dla którego najważniejsza jest kasa i ksiądz. Tak mają już od stuleci. Wiem to bo pochodzę ze wsi, stamtąd wyjechałem bo miałem dosyć fałszu i zakłamania tego środowiska Coś jeszcze PISie Trolle ??
Fundacja Odloty!
2019-08-08 19:30:12
I co jeszcze? Fixum dyrdum!
Abc
2019-08-08 18:05:30
To ja proponuję, aby te ekoświry z własnej kieszeni opłacały tego całego rzecznika, wraz ze sztabem, który zatrudni, a także, własnym sumptem opłacili koszta, związane z jego działaniem.
PisssnaPiS
2019-08-08 17:56:25
Oczywiście że jest potrzebny ale przy tej sromotnej pisoburaczczyźnie nie do przegłosowania.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA