poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > O konstytucji na Jasnych Błoniach

O konstytucji na Jasnych Błoniach [GALERIA]

O konstytucji na Jasnych Błoniach
Data publikacji: 2017-05-03 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 480 249982

Wojewódzkie uroczystości patriotyczne z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się w środę przy pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Udział w nich wzięli przedstawiciele różnych organizacji, instytucji, żołnierze, kombatanci, parlamentarzyści, harcerze, uczniowie... Przebiegły spokojnie. Rozpoczęły się meldunkiem i hymnem narodowym. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty pod pomnikiem.

- Spotykamy się dziś, jak co roku, żeby okazać wdzięczność twórcom pierwszej w Europie Konstytucji, która świadczy o nowoczesności, odpowiedzialności i światłości naszych przodków. Konstytucja 3 maja była zapowiedzią przełamania naszych słabości ustrojowych, militarnych, politycznych i gospodarczych. Zmiany oparła na zasadzie, że prawa i wolności jednych nie mogą służyć ograniczaniu praw i wolności innych. 226 lat temu twórcy Konstytucji pokazali, że dobro kraju może stanąć ponad egoizmem jednej grupy społecznej czy politycznej. Gdyby Polacy mieli szansę na zorganizowanie swego państwa według tej Konstytucji, stalibyśmy się najnowocześniejszym krajem w Europie. Niestety przeciwnicy takiego kierunku, zewnętrzni i wewnętrzni, doprowadzili do tego, że stała się ona ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny. Dzień Konstytucji to także moment świętowania naszej, obecnie obowiązującej, ustawy zasadniczej. Jej uchwalenie przed dwudziestu laty było niewątpliwie naszym wspólnym zwycięstwem. Bo nasza 20-letnia konstytucja jest aktem szczególnym. Otworzyła nam drogę do kolejnych milowych kroków: członkostwa w NATO oraz przystąpienia do Unii Europejskiej. Gwarantuje nam prawa obywatelskie i równość wszystkich. Jest filarem naszej demokracji. Zabezpiecza obywateli przed nadużywaniem przez państwo swej siły. Jest wreszcie aktem, który definitywnie przesądza o tym, że nasza Polska jest rodziną wolnych ludzi. Takie święto, jak dzisiejsze, musi służyć nie tylko wyrażaniu radości z praw i wolności, które konstytucja nam daje. Musi również przypominać o obowiązkach nie mniej ważnych niż przywileje. A podstawowym naszym obowiązkiem wobec konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, niezależnie od tego kim jesteśmy i jaką funkcję pełnimy, gdzie pracujemy, jakie mamy poglądy i jakiego jesteśmy wyznania, jest szacunek dla niej.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 226. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI

O godz. 18 w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny.

(sag)

Fot. Robert Stachnik 

Komentarze

JaKto
Garstka !!! 5szt. obywateli Dyżurnych /nie durnych/ na tle wojska na dyżurze-platnej służbie to żadna manifestcja niczego a tylko akcja z urzedu "":""pokaż sie"":"" i jeszcze te koncerty masowe dla 123 ludzi na stojaka.
2017-05-04 13:58:18
znowu PO
Gość - kończ ten bełkot paranoiczko. Pomyśl o czym chcesz nas poinformować bo zamęt w łbie masz ogromny. Wiem, że cierpisz na manię prześladowczą i haloperdol nie pomaga.
2017-05-04 11:40:42
Czytelnicy z dzielnicy,
A tak dodatkowo; Obchodzenie 226 Rocznicy Konstytucji 3 Maja... pod szarymi orlami bez Korony ??
2017-05-04 00:41:27
Gość
Lewacki Teatr... Jeszcze kilkanascie tygodni temu, Lewactwo i w Warszawie tak szumnie Demonstrowalo i probowalo podwazac tak jedno jak i drugie w Konstytucji 3 Maja, a dzisiaj nagle cos Im na krotko "podpasowalo" ? A Kim byli i co zrobili Ci przeciwnicy zewnetrzni i wewnetrzni... co doprowadzili do tego, ze stala sie Ona (Konstytucja 3 Maja) ostatnia wola i testamentem gasnacej wowczas Ojczyny ??
2017-05-03 22:47:48
Jarun
Uroczystość ze wszech miar udana. Dopisała pogoda i brawa za organizację. Jak na 400 tys. mieszkańców naszego grodu - to ludzi nie było za wiele. Wiadomo hołota mało patriotyczna, dla której największą atrakcją jest...pajda chleba ze smalcem i ogórkiem. Przykry widok jak stare, siwe dziady, podczas grania hymnu państwowego stali z rękami w kieszeniach i czapek nie ściągnęli. Ale czego wymagać od lumpów?! A to, że się zestarzeli-to nie oznacza, że trzeba ich szanować. Po jaką cholerę przyczłapali kodziarze? Ci ludzie naprawdę nie mają poczucia wstydu! Zabrakło też kibiców Pogoni, wojewody, prezydenta miasta. Za to uczniowie ze szkoły (chyba? ) 68 przybyli licznie na obchody 3 maja. Brawo!
2017-05-03 21:54:34
obserwator
co ten kodziarz marszałek wie o Polsce i konstytucji???????? nic
2017-05-03 19:48:01
Gość
fajna galeria Jakie te kodziary brzydkie.
2017-05-03 19:36:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy