piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > PSL zbojkotował część uroczystości

PSL zbojkotował część uroczystości

PSL zbojkotował część uroczystości
Data publikacji: 2017-05-03 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:14
Wywietleń: 1128 249981

W uroczystościach zorganizowanych w Kołobrzegu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego z okazji obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zabrakło przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego. Decyzja o bojkocie wydarzenia przez członków tego ugrupowania zapadła w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Zarządu Powiatowego PSL. Ludowcy wzięli udział jedynie w mszy za Ojczyznę celebrowanej przed południem w Bazylice Mniejszej.

Przewodnicząca powiatowych struktur partii Helena Rudzis-Gruchała, w specjalnie wydanym oświadczeniu wyjaśniła, jaki był powód protestu. Ugrupowanie uznało za rażący nietakt organizację uroczystości pod pomnikiem osoby stojącej za przewrotem majowym z 1926 roku, w wyniku którego obalono legalnie działający rząd Wincentego Witosa oraz usunięto ze stanowiska prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

„Przypomnijmy, że w czasie zamachu zginęło 215 żołnierzy i 164 cywilów. To cena, którą zapłaciło społeczeństwo za ambicje Piłsudskiego. Następstwa przewrotu były jeszcze dalej idące. Osłabił państwo, zablokował rozwój nowoczesnej armii i podzielił społeczeństwo. Przewrót nie przyniósł zapowiadanej sanacji stosunków politycznych. Za to pokazał twarz Józefa Piłsudskiego, który w zacięty, brutalny sposób internował opozycje i doprowadził do procesu brzeskiego. (…) Przewrót majowy 1926 roku przerwał proces demokratyzacji kraju i jest na pewno jednym z niechlubnych rozdziałów w historii państwa Polskiego. Do dziś polski Premier, wybitny przywódca, Wincenty Witos nie został zrehabilitowany w świetle obowiązującego prawa za haniebny wyrok w procesie brzeskim.” – czytamy między innymi w oświadczeniu działaczki, która podkreśla, że odmowa wzięcia udziału w uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego była podyktowana szacunkiem do historii i dążeniem do propagowania prawdy historycznej.©℗ 

(pw)

Na zdjęciu: Na uroczystości nie było działaczy PSL-u.

Fot. Artur BAKAJ

Komentarze

Przecinek
@ Gość z 2017-05-03 23:15:27 - Dla Pani historia zaczęła się 25.10.2015 czyli niecałe dwa lata temu, więc wpisy też są na poziomie dwulatki. Nie dziwię się problemom z pisaniem, bo nie pisze się "Same", tylko "samo", nie pisze się "wogole", tylko "w ogóle". Brak polskiej czcionki Pani odpuszczę, dobrze, że nie pisze Pani cyrylicą.
2017-05-04 18:57:26
Gość
Po dniu 25.10.2015 roku... Lewactwo juz Same nie wie: czy i gdzie sie ustawic, jak sie ustawic i wogole jak postepowac w takich Sytuacjach ???
2017-05-03 23:15:27
pipi
- to właśnie PSL zrobiła zamach na LEGALNY rząd Olszewskiego i wystawiła swego ministra Pawlaka!
2017-05-03 22:09:52
ren
To nie żaden PSL jest ... To ZSL próbujący zawłaszczyć tradycje prawdziwego PSL-u. A tak zapytam tylko: jak obecny "PSL" obchodził dzisiejsze święto np 40 lat temu?
2017-05-03 21:03:32
obserwator
PSL - a co to za organizacja harcerska jakas jest???????????
2017-05-03 19:49:20
Gość
Rządzące Solidaruchy to ekspozytura polityki także niemieckiej, Piłsudski pełnił w Polsce identyczną rolę; i stąd takie hołdy. Kanclerz Hitler, przy jego grobie, kazał wartę honorową postawić - za zasługi.
2017-05-03 19:01:50
Bartosz Glowacki
Pilsudski - to hanba narodowa.
2017-05-03 15:53:02