niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Referendum w sprawie zmiany konstytucji

Prezydent: Referendum w sprawie zmiany konstytucji

Prezydent: Referendum w sprawie zmiany konstytucji
Data publikacji: 2017-05-03 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-04 12:23
Wywietleń: 2625 249980

Chcę, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum - powiedział w środę (3 maja) na pl. Zamkowym prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.

- Jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę, żeby w tej sprawie, w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum. Chcę, abyśmy w tej sprawie odbyli poważną debatę - powiedział Duda.

- Wierzę w to, że taką konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat od Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku i z dorobku 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 r. jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć i że będzie to konstytucja na miarę 100-lecia niepodległości, na miarę wolnej Rzeczypospolitej - zaznaczył prezydent.

- W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję - powiedział prezydent na Placu Zamkowym.

Jak zaznaczył, "czas rozpocząć tę ważną debatę, czas rozpocząć tę debatę w 20-lecie konstytucji, czas rozpocząć tę debatę na rok przed 100. rocznicę odzyskania niepodległości". - Mamy już ustawę o narodowych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Będziemy się przygotowywali do tej wielkiej i świętej - wierzę w to głęboko - dla całego narodu i naszego państwa rocznicy. Ale uważam, że w tym właśnie roku 100-lecia, w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - mówił prezydent.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Jarun
Sukcesów gospodarczych nie ma (wyniki to lipa) więc trzeba naród i dziennikarzy czymś zająć. Jest temat - to można miesiącami go "wałkować". Bicie piany. Sprawy najważniejsze: reforma armii, gospodarka tzn. zmniejszenie biurokracji o pół miliona, ciągle odkładane "na potem". Żadnych ułatwień dla ludzi nie ma - więc dajemy temat zastępczy. I tak do wyborów.
2017-05-04 11:56:05
Gość
Panie Prezydencie R.P. A czy Narod nie wypowiedzial sie wystarczajaco JASNO (rowniez i Matematycznie liczac oddane Glosy...) w dniu 25.10.2015 roku ? Czy jest jeszcze dodatkowo potrzebne "Maslo-Maslane" ??
2017-05-03 23:55:23
Janek C.
Artykul 104 punkt 1 tej pozal sie Boze konstytucji; Poslowie sa przedstawicielami narodu.Nie wiaza ich instrukcje wyborcow.
2017-05-03 14:55:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy