sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > O jeden strzał za daleko?

O jeden strzał za daleko? [GALERIA]

O jeden strzał za daleko?
Data publikacji: 2017-10-11 17:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:52
Wywietleń: 8093 296166

Na filmie widać, jak na szyi zwierzęcia zaciska pętlę, następnie do niego strzela, a ciało pakuje do worka i wrzuca na tył dostawczaka. Natomiast na nagraniu rozmowy z kobietą, która na ratunek temuż zwierzęciu wezwała miejskie służby - jak chwilę później baje, że jenota przetrzyma, a dopiero podkarmionego „uwolni do natury" w rejonie Doliny Dolnej Odry. Mowa o Ryszardzie Czeraszkiewiczu, tzw. miejskim łowczym Szczecina, którego ostatnia interwencja urosła do rangi skandalu.

Od lat pakiet usług tzw. miejskiego łowczego wiąże się nie tylko z wielkimi pieniędzmi, ale również z ogromnymi kontrowersjami. Środki pochodzą z kasy miasta. Do czasu wniosków Komisji Rewizyjnej oraz postępowania prowadzonego przez komisję ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM, czego pochodną były specjalna uchwała Rady Miasta Szczecina - były pompowane do jednej firmy: LUPAR Ryszarda Czeraszkiewicza. Setki tysięcy złotych rocznie, bez przetargu, przez ok. 15 lat, a to za sprawą grupy urzędników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Dopiero od dwóch lat - także za sprawą społecznego protestu - pakiet usług miejskiego łowczego jest dzielony na części: zwierzyna łowna, chroniona, padła poza pasami drogowymi, odłów dzików. Natomiast wykonawcy wyłaniani bez omijania procedur ustawy o zamówieniach publicznych. Co jednak zasadniczo nie zmieniło sytuacji. Skoro jeszcze w ub. roku firmy mogły wzajemnie się podpierać doświadczeniem, samochodami oraz zapleczem technicznym głównego gracza: LUPARU.

Przełomowa miała się okazać dopiero tegoroczna procedura miejskiego przetargu nieograniczonego pn. „Ograniczenie problemów związanych z dzikimi zwierzętami z terenu miasta Szczecina w latach 2017-2018”. Zarówno w specyfikacji zmówienia, jak i umowach z kontrahentami zapisano bowiem: „Zamawiajaący (w tej roli miasto - przyp. an) zastrzega obowiązek OSOBISTEGO wykonania przez wykonawcę następujących kluczowych części zamówienia: interwencji wymagających udzielenia pomocy zwierzęciu, interwencji wymagających uwolnienia zwierzęcia lub odnęcenia, a też dla części III - odłów redukcyjny dzików, dla IV - zbiórki poza pasem drogowym padłych zwierząt dzikich". Co znaczy, że wykonawca nie może - jak wcześniej - polegać na potencjale podmiotu trzeciego, czyli jego zdolnościach technicznych lub zawodowych, sytuacji finansowej lub ekonomicznej, niezależnie od charakteru łączących go z nim stosunków prawnych.

Tyle teoria, bo w praktyce...

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 października 2017 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO, Ryszard PAKIESER

O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko?

Komentarze

@@aga
Gdzie ty tam widzisz groźby karalne? Jest tylko stwierdzenie, z którym się możesz zgodzić lub nie, prawniku od siedmiu boleści.
2017-10-12 15:51:23
@aga
Sprawdź, ile możesz dostać za groźby karalne. Dziwię się redakcji portalu, że puszcza takie komentarze. Macie za dużo pieniędzy na odszkodowanie?
2017-10-12 11:24:27
Baska
Zapytajcie Kowala on Wam powie, chadza na spacery z wyłączonymi komórkami, taki miejski notabl.
2017-10-11 22:13:36
aga
Takiego sadyste i prymitywa powinno sie odstrzelic .Swiat bylby wolny od padozyta czeraszkiewicza
2017-10-11 21:46:42

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie