Do końca grudnia tego roku ma potrwać przebudowa sieci wodociągowej w ul. Batalionów Chłopskich, będącej jedną z najruchliwszych tras przejazdu przez Zdroje niemal w każdym kierunku. Układany jest tam nowy odcinek wodociągu. Zastąpi ten stary, w złym już stanie technicznym i awaryjny. Stąd ciężki sprzęt i wygrodzenia w pasie jezdni w kierunku ronda Ułanów Podolskich, co oznacza jednocześnie utrudnienia w ruchu samochodowym. Ten odbywa się wahadłowo i regulowany jest w rejonach wykopów tymczasową sygnalizacją świetlną.
Inwestycja rozpoczęła się w lipcu od okolic ronda Ułanów Podolskich. Wcześniej prace nie kolidowały z ruchem aut, bo tam instalacja wymieniana była w pasie szerszego pobocza wzdłuż parkingu, który znajduje się przed sklepem Lidla. Aktualnie kończone są prace w wykopie na długości ok. 45 m w pobliżu skrzyżowania z ul. Żołędziową. Do połowy pasa ruchu sfrezowana została dotąd nakładka w stronę skrzyżowania z ul. Sanatoryjną, gdzie prowadzone będą kolejne wykopy.
Całe zadanie podzielone zostało w sumie na 13 takich odcinków z uwagi na fakt, że układanie rur odbywa się w wykopie otwartym także - jak obecnie - w pasie jezdni. Zamiast blokady i tym samym utrudnień na długości ponad pół kilometra w ten sposób uciążliwości z powodu zwężenia jezdni dla kierowców są ograniczone na ile to było możliwe i taka organizacja powinna sprawić, że będą one jak najmniej odczuwalne.
- Wodociąg wymieniony zostanie na odcinku od ronda Ułanów Podolskich do ul. Sanatoryjnej. Podczas prac ułożona zostanie sieć wodociągowa z żeliwa sferoidalnego o średnicy 150 mm i długości ok. 560 m wraz z przyłączami do budynków o długości ok. 250 m. Wykonawca zainstaluje też 5 hydrantów nadziemnych - wyjaśnia Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Nowy wodociąg zastąpi instalację o mniejszej średnicy, która była mocno wyeksploatowana, przez co często ulegała awariom.
Wykonawcą zadania na zlecenie ZWiK jest Zakład Inżynieryjno-Budowlany Niedośpiał ze Szczecina. Zgodnie z umową inwestycję ma wykonać w terminie do końca grudnia, a jej koszt to 1,7 mln zł netto. ©℗
(MIR)
Fot. Mirosław WINCONEK