Poniedziałek 30 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Nowy sprzęt, który może uchronić przed rakiem

Data publikacji: 2022-04-18 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-18 15:40
Nowy sprzęt, który może uchronić przed rakiem
Nowy kolposkop Pracowni Kolposkopowej szpitala na Pomorzanach. Fot. SPSK-2  

Pracownia Kolposkopowa szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach ma nowy kolposkop, gwarantujący doskonałą jakość badania i umożliwiający właściwą diagnostykę w profilaktyce raka szyjki macicy. Miesięcznie w tej pracowni kolposkopię wykonuje się u prawie 70 pacjentek. 

Kolposkop odgrywa kluczową rolę we wczesnej diagnozie przedinwazyjnych oraz inwazyjnych zmian nabłonka dróg rodnych (termin kolposkopia oznacza badanie pochwy, od starogreckiego kolpos - pochwa i skopeo – patrzeć). Zastosowanie tego urządzenia optycznego w praktyce ginekologicznej podnosi skuteczność stawianych diagnoz i wykonywanych zabiegów.

Pierwsze symptomy

Kolposkop jest mikroskopem, przy użyciu którego można uzyskać trójwymiarowy obraz, w powiększeniu od 4 do 50 razy. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Pozwala na wychwycenie pierwszych symptomów raka szyjki macicy i wdrożenie leczenia, a pacjentka ma duże szanse na zatrzymanie rozwoju choroby.

Nowy kolposkop Pracowni Kolposkopowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie zapewnia doskonały trójwymiarowy obraz pola zabiegowego.

- Dzięki znakomitej optyce i wielokrotnym powiększeniom aż do 26,5 razy, oraz doskonałym systemom oświetlenia, umożliwia właściwą wczesną diagnozę - mówi dr n. med. Małgorzata Wężowska, ginekolog-położnik z Pracowni Kolposkopowej SPSK-2.

Doskonała jakość i komfort pracy lekarzy

Aparat został tak zaprojektowany, aby ułatwić lekarzowi diagnozowanie i leczenie. Jest poręczny i spełnia wysokie standardy stawiane współczesnym kolposkopom, a są to: doskonała jakość i komfort pracy lekarzy. Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości optyce i jasnemu oświetleniu pola zabiegowego, łatwości i precyzji manewrowania. Pozwala to na optymalną ergonomię pracy i dużą dokładność w przeprowadzaniu zabiegów, przy doskonałym trójwymiarowym obrazie pola zabiegowego i dużej głębi ostrości.

- Widać zdecydowaną różnicę w jakości obrazu podczas wykonywania badania tym nowym sprzętem. Dokładność jest ogromna, można prawie dostrzec wnętrze kanału szyjki macicy – mówi lek. Karolina Chudecka, ginekolog-położnik, wykonująca badania kolposkopem.

Dodatkowy sprzęt

Pracownia doposażona została także w dodatkowy sprzęt w postaci ekranu i podłączenia go do kolposkopu oraz system do archiwizacji. Pozwala to pacjentce oglądać obrazy z wykonywanego w czasie rzeczywistym badania w najlepszej jakości HD, a wszystkie dane badania są zapisywane. W Polsce niewiele publicznych pracowni kolposkopowych może pochwalić się takim sprzętem.

Nowy sprzęt został kupiony w ramach większej inwestycji – modernizacji i rozbudowy klinik ginekologiczno-położniczo-neonatologicznych. Kosztował ponad 77 tys. złotych.

Rocznie na raka szyjki macicy choruje ok. 3000 kobiet w Polsce. Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się ok. pół miliona przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu, z czego ponad połowa chorych umiera. Badania dowiodły, że ryzyko rozwoju raka szyjki macicy można zredukować poprzez profilaktykę i wczesną diagnozę.

Kolposkopia jest jednym z najważniejszych, obok badań cytologicznych, badań układu rozrodczego kobiety. Nie powoduje powikłań i jest bezpieczne dla pacjentki. Może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, także w czasie ciąży. Badanie polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu.

(KSz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Apolonia
2022-04-19 13:11:08
Pieniądze, które "idą" na służbę zdrowia nie są przeznaczane na zakup sprzętu, tylko na .... (sama zgadnij na co ) .
Super
2022-04-19 10:06:07
Jeden kolposkop na Zachodniopomorskie to dopiero SUPER profilaktyka dla kobiet
1
2022-04-18 22:08:38
Zawsze mozecie skorzystać z usług znahorów,szamanów,uzdrowicieli duchowych, altmedów itd. moze nie wiecie ale ich panstwo co roku finansuje na kilkanascie miliardów złotych z WASZYCH podatków ciężko zarobionej kasy, .Na zachodzie czy w USA sluzba zdrowia jest na mega poziomie ciekawe dlaczego, albo w Czechach jak jest super, doczytajcie sobie, ale u nas kasa idzie na sponsoring nalogow socjalsów i roznych grup obiecujacych cud.a...
Na wesolo
2022-04-18 19:29:25
"Pomyślnych wiatrów" rzekł lekarz do pacjenta po wykonaniu kolonoskopii.
Apolonia
2022-04-18 18:17:38
Powinno iść więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną, aby szpitale mogły kupować dobry sprzęt diagnostyczny.
Czynne od 8 do 16
2022-04-18 16:30:28
Czy coś się zmieniło?
NFZ
2022-04-18 16:14:13
Po 3 latach czekania w kolejce na badanie to nawet najlepszy sprzęt może być już zbyteczny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA