Dr hab. Pierre-Frédéric Weber z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego został mianowany konsulem honorowym Republiki Francuskiej w Szczecinie. Nowy konsul jest historykiem i politologiem. Studiował we Francji, gdzie obronił doktorat w Paryżu na Uniwersytecie Paryż III–Sorbona (2006). Habilitację w dziedzinie historii uzyskał na Uniwersytecie Szczecińskim (2017).
Jego zainteresowania badawcze, poza historią kultury francuskiej, dotyczą przede wszystkim historii najnowszej stosunków międzynarodowych oraz procesów pojednawczych i normalizacyjnych w Europie od 1945 r., a mianowicie między Niemcami a Polską oraz Francją a Niemcami. Wziął udział w licznych konferencjach naukowych w Polsce, jak i zagranicą - w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie oraz w Chinach. Jest autorem dwóch monografii: pierwsza to analiza stosunków między PRL, RFN a NRD w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (Le Triangle RFA-RDA-Pologne (1961-1975): guerre froide et normalisation des rapports germano-polonais. Paris 2007), druga bada strach przed Niemcami jako zbiorowej emocji i instrumentu politycznego w Europie po 1945 r. (Timor Teutonorum: Angst vor Deutschland seit 1945. Eine europäische Emotion im Wandel. Paderborn 2015).
Pierre-Frédéric Weber był jednym z uczestników niedawnej debaty o tym, czy Szczecin jest dobrym miejscem do życia. Debata była kolejną w cyklu "Szczecińskie wtorki" organizowanego przez "Kurier Szczeciński", Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.
(as)