Nowoczesny Ośrodek Dializ z 24 stanowiskami powstał w nowo wybudowanym budynku M Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie.
Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna zabiegi prowadzone były na 13 stanowiskach. – Oznacza to, że będziemy jedną z największych stacji dializ w tej części kraju i będziemy mogli pomóc znacznie większej liczbie pacjentów, którzy będą leczyć się w większym komforcie. To jest dla nas najważniejsze – mówiła w czwartek na oficjalnym otwarciu dr Magda Wiśniewska, „dobry duch stacji” oraz zastępca dyrektora placówki ds. lecznictwa.
Ośrodek Dializ SPSK nr 2 to najbardziej obciążona stacja dializ w kraju. Na jednym stanowisku przeprowadza się około 1000 zabiegów rocznie, podczas gdy średnia krajowa wynosi 650.
– Budynek nazwaliśmy Klinicznym Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym, w którego skład wchodzi właśnie stacja dializ. Na pozostałych piętrach planujemy otworzyć Ośrodek Transplantacyjny, Medycyny Sportowej i Fizjoterapii oraz szeroko rozumianą diagnostykę laboratoryjną – zapowiedział dyrektor SPSK nr 2 Marcin Sygut.
– W 1999 roku profesorowi Ciechanowskiemu udało się zapoczątkować historię, której jeden z piękniejszych rozdziałów możemy właśnie oglądać – przypomniała dr Magda Wiśniewska. – Przez te kilkanaście lat szliśmy na rekord Polski, jak nie Europy, jeśli chodzi o liczbę wykonanych dializ na jednym stanowisku. Budynki, sprzęt, dializatory to tylko dodatek. Medycyna to są przede wszystkim ludzie. Naszym największym osiągnięciem jest to, że stworzyliśmy jeden z najlepszych zespołów w kraju jeśli chodzi o opiekę nefrologiczną i dializacyjną.
Kierujący Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych prof. Kazimierz Ciechanowski podkreślił, że możliwości zespołu będą teraz dwa razy większe, co oznacza również większe możliwości dla pacjentów.
– Będziemy wspierać nasze społeczeństwo i dbać o jego zdrowie. Niestety, większość pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, a szacujemy, że to ponad 10 procent polskiej populacji, nie dożyje do dializ. Umrze wcześniej z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dlatego konieczne jest otwarcie i funkcjonowanie kolejnych pięter tego budynku, aby jak najwięcej osób dożyło oraz nie musiało mieć dializ – podkreślił prof. Ciechanowski.
Koszt budowy obiektu M wyniósł około 17 mln zł i został sfinansowany z funduszy SPSK nr 2. Natomiast około 7 mln zł kosztowała budowa stacji dializ, a kolejny milion – jej wyposażenie. Dzięki Mecenasom Zdrowia – między innymi Fundacji PKO BP, Fundacji PGE, Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin” – udało się zdobyć pieniądze na sprzęt. W środku budynku znajduje się tablica pamiątkowa, na której każdy z darczyńców otrzyma „swój kawałek stacji dializ”.
– Wśród Mecenasów Zdrowia znaleźli się również dyrektorzy naszego szpitala. Cały pięcioosobowy zespół z własnych środków sfinansował zakup jednego z foteli specjalistycznych do dializy – podkreśliła Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka placówki.
Obecnie pozostałe cztery piętra powyżej stacji dializ są w stanie surowym zamkniętym. – Dlatego będziemy się zwracać do państwa ciągle i wciąż, żebyście pomagali nam dokończyć ten budynek, aby klamrą można było spiąć opiekę nefrologiczną, diagnostykę oraz medycynę sportową – dodała dr Magda Wiśniewska. ©℗
Karolina NAWROCKA