czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże

„Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże [GALERIA]

„Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże
Data publikacji: 2019-08-18 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-21 13:37
Wywietleń: 1710 408839

Z daleka widać kolorowe hamaki, rozwieszone pomiędzy drzewami. Budzą ciekawość, więc wabią w stronę pomnika Flory nie tylko dzieciaki. Czyli w miejsce, jakie szczecinianie - na zasadzie niepospolitego ruszenia - zamieniają w ogród sąsiedzki.

Powstaje na części pl. Orła Białego - od kilku tygodni otwartej dla pieszych, inicjatyw społecznych, dla kultury, a zamkniętej dla samochodów. W efekcie bezpośredniego zaangażowania szczecinian, a według zasady: wszystkie ręce na pokład. Co w praktyce oznacza, że ogród tworzy się za sprawą tych, którzy sprawie poświęcają tyle czasu i sił, ile chcą i mogą. Pod merytoryczną egidą Anny Kubiak, architektki krajobrazu, a przy organizacyjnym wsparciu urbanisty Pawła Jaworskiego, odpowiedzialnego za cały proces prototypowych zmian na górnym tarasie Starego Miasta.

Budowa ogrodu sąsiedzkiego trwa niespełna tydzień. Z entuzjazmem społecznych ogrodników, dzięki któremu aranżacja terenu postępuje w błyskawicznym tempie. Po pracach porządkowych, rozkopaniu skarp od strony ul. Grodzkiej i budynku z kultową placówką "Pod Gwiazdami", nadszedł czas sadzenia roślin oraz konstruowania mebli ogrodowych.

Efekt to pozytywna przemiana dotychczas zaniedbanej zieleni w zakątek pozytywnie naznaczony feerią barw i kwiatów. Ku któremu uwagę przyciągają m.in. budleje, hortensje, krzewuszki i róże bujnie kwitnącej odmiany Fairy, a też laurowiśnie, irgi, czy ozdobne z liści hosty i trzmieliny. W nie mniejszym stopniu niż rozwieszone między starymi drzewami hamaki. Stanął tu też stół z krzesłami i siedziska z palet. Szlifowane i malowane są też skrzynki, które posłużą za donice dla nowych roślin.

Na tym nie koniec. Jak zapowiadają animatorzy przedsięwzięcia, współpracujący z miejscową Radą Osiedla Stare Miasto. Zatem każdy może się jeszcze włączyć w tworzenie ogrodu sąsiedzkiego na pl. Orła Białego. Wszyscy są mile widziani.

* * *

Utworzenie ogrodu sąsiedzkiego na górnym tarasie Starego Miasta to jeden z pomysłów na funkcjonalną przemianę tej dotychczas zaniedbanej i zdominowanej przez parking miejskiej przestrzeni. Jest realizowany w ramach prowadzonego eksperymentu urbanistycznego, zwanego prototypowaniem. Jako element cyklu aktywujących lokalną społeczność wydarzeń pn. "Nowe życie placu". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

„Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże „Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże

Komentarze

Krzysztof
Jak za 10000 dotacji... "przemiana dotychczas zaniedbanej zieleni w zakątek pozytywnie naznaczony feerią barw i kwiatów" litości autorzy! W dodatku nijak ma się to do zmian na placu i likwidacji legalnego parkingu. Na tym kawałku trawnika ogród mógł powstać 40 lat temu. I jeszcze: ogród budowały osoby związane z prototypowaniem (w tym urzędnicy miejscy). Mieszkańcy placu? Chyba tylko radni.
2019-08-20 22:43:40
Patologia
Co to ma być? Dlaczego to nazywa się rewitalizacją? Czy tak przyziemnych kwestii nie można było załatwić wcześniej przez lata zaniedbań bez nazywania tego wielkim słowem rewitalizacja? Czy o to chodzi w rewitalizacji? idąc tym tokiem rozumowania wszędzie gdzie posadzi się drzewka i kwiatki, mamy do czynienia z rewitalizacją...
2019-08-19 14:27:53
Alicja
Spokojnie jak dojdą uliczni straganiarze i damy przestrzeń dla np. artystów, czy młodych ludzi z plastyka, gdzie będą mogli malować i sprzedawać swoje obrazy czy portrety to będzie super miejsce. Na całym świecie są takie miejsca a w Szczecinie Krzystkowi malarze i straganiarze przeszkadzają bo psuja mu "wizaż". Brakuje mi tych artystów np.na Bulwarach. ostatnio zabrałam tam gości z Niemiec i nie byli zachwyceni Bulwarami bo...pusto tam jakoś i brakowało im tego klimatu jaki jest np. w Paryżu czy innych miastach europejskich w miejscach takich jak właśnie nasze Bulwary. Drogie knajpy to nie wszystko. Na placu Orła jak powstaną zwykłe knajpki i postawia stragany oraz dopuścimy w końcu artystów, to będzie miejsce tętniące życiem. Jeżdżę autem, ale jak ja dam radę parkować gdzie indziej to inni też sobie poradzą, a jestem typem, że gdybym mogła to nawet chyba i do sklepu wjechałabym autem. Jakoś ludziom, którzy podróżują po Europie nie przeszkadza, że autem wszędzie nie wjadą. W Krakowie po Rynku też nie jeżdżą, w Warszawie też, we Wrocławiu a Szczecin zawsze ma być taki beznadziejny turystycznie.
2019-08-19 09:39:02
mieszkanka
A Ja miałam wrażenie ,że bezdomni urządzili sobie sypialne i letnią kawiarnię.
2019-08-19 09:04:41
dojazd
Totalne nieporozumienie! Za ogród 5+. ale za zlikwidowanie możliwości objechania Placu samochodem 2-. Trzeba godzić jedno z drugim. Niedziela wieczorem - na placu kompletna pustka,,,
2019-08-18 21:44:31
Regina
W miescie potrzeba wiecej zieleni i takich miejsc z hamakami - rowniez na ställe.
2019-08-18 18:07:52
Robert
Kompleksowy plan przebudowy placu i ulic wokół niego to jest to czego mieszkańcom miasta (nie tylko najbliższej okolicy) oraz turystom potrzeba. Robienie na siłę ogródków działkowych na śródmiejskim placu bez wyburzeń szpetnych baraków, garaży i bloków rodem z PGR niczego nie zmieni.
2019-08-18 18:07:12
Zmieniamy miasto
Rozszerzmy program na deptak Bogusława.Tam nie ma donic,hamaków,siedzisk z palet i roślin.Dajmy deptakowi nowe życie
2019-08-18 17:58:29
Najwazniejsze
Dobrze ze ludzie sie jednocza we wspolnym celu.
2019-08-18 17:44:10
Jola
śmiech na sali.
2019-08-18 17:14:20
Siedziska z palet
Świetna architektura i wspaniały pomysł.Parę donic,siedziska z palet,hamaki i mamy super fajny nowy ogród.Wszyscy są szczęśliwi.
2019-08-18 16:18:53
Bardzo fajna sprawa
😉
2019-08-18 14:54:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie