Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

„Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże [GALERIA]

Data publikacji: 2019-08-18 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-21 13:37
„Nowe życie placu”, czyli hamaki i (nie tylko) róże
 

Z daleka widać kolorowe hamaki, rozwieszone pomiędzy drzewami. Budzą ciekawość, więc wabią w stronę pomnika Flory nie tylko dzieciaki. Czyli w miejsce, jakie szczecinianie - na zasadzie niepospolitego ruszenia - zamieniają w ogród sąsiedzki.

Powstaje na części pl. Orła Białego - od kilku tygodni otwartej dla pieszych, inicjatyw społecznych, dla kultury, a zamkniętej dla samochodów. W efekcie bezpośredniego zaangażowania szczecinian, a według zasady: wszystkie ręce na pokład. Co w praktyce oznacza, że ogród tworzy się za sprawą tych, którzy sprawie poświęcają tyle czasu i sił, ile chcą i mogą. Pod merytoryczną egidą Anny Kubiak, architektki krajobrazu, a przy organizacyjnym wsparciu urbanisty Pawła Jaworskiego, odpowiedzialnego za cały proces prototypowych zmian na górnym tarasie Starego Miasta.

Budowa ogrodu sąsiedzkiego trwa niespełna tydzień. Z entuzjazmem społecznych ogrodników, dzięki któremu aranżacja terenu postępuje w błyskawicznym tempie. Po pracach porządkowych, rozkopaniu skarp od strony ul. Grodzkiej i budynku z kultową placówką "Pod Gwiazdami", nadszedł czas sadzenia roślin oraz konstruowania mebli ogrodowych.

Efekt to pozytywna przemiana dotychczas zaniedbanej zieleni w zakątek pozytywnie naznaczony feerią barw i kwiatów. Ku któremu uwagę przyciągają m.in. budleje, hortensje, krzewuszki i róże bujnie kwitnącej odmiany Fairy, a też laurowiśnie, irgi, czy ozdobne z liści hosty i trzmieliny. W nie mniejszym stopniu niż rozwieszone między starymi drzewami hamaki. Stanął tu też stół z krzesłami i siedziska z palet. Szlifowane i malowane są też skrzynki, które posłużą za donice dla nowych roślin.

Na tym nie koniec. Jak zapowiadają animatorzy przedsięwzięcia, współpracujący z miejscową Radą Osiedla Stare Miasto. Zatem każdy może się jeszcze włączyć w tworzenie ogrodu sąsiedzkiego na pl. Orła Białego. Wszyscy są mile widziani.

* * *

Utworzenie ogrodu sąsiedzkiego na górnym tarasie Starego Miasta to jeden z pomysłów na funkcjonalną przemianę tej dotychczas zaniedbanej i zdominowanej przez parking miejskiej przestrzeni. Jest realizowany w ramach prowadzonego eksperymentu urbanistycznego, zwanego prototypowaniem. Jako element cyklu aktywujących lokalną społeczność wydarzeń pn. "Nowe życie placu". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krzysztof
2019-08-20 22:43:40
Jak za 10000 dotacji... "przemiana dotychczas zaniedbanej zieleni w zakątek pozytywnie naznaczony feerią barw i kwiatów" litości autorzy! W dodatku nijak ma się to do zmian na placu i likwidacji legalnego parkingu. Na tym kawałku trawnika ogród mógł powstać 40 lat temu. I jeszcze: ogród budowały osoby związane z prototypowaniem (w tym urzędnicy miejscy). Mieszkańcy placu? Chyba tylko radni.
Patologia
2019-08-19 14:27:53
Co to ma być? Dlaczego to nazywa się rewitalizacją? Czy tak przyziemnych kwestii nie można było załatwić wcześniej przez lata zaniedbań bez nazywania tego wielkim słowem rewitalizacja? Czy o to chodzi w rewitalizacji? idąc tym tokiem rozumowania wszędzie gdzie posadzi się drzewka i kwiatki, mamy do czynienia z rewitalizacją...
Alicja
2019-08-19 09:39:02
Spokojnie jak dojdą uliczni straganiarze i damy przestrzeń dla np. artystów, czy młodych ludzi z plastyka, gdzie będą mogli malować i sprzedawać swoje obrazy czy portrety to będzie super miejsce. Na całym świecie są takie miejsca a w Szczecinie Krzystkowi malarze i straganiarze przeszkadzają bo psuja mu "wizaż". Brakuje mi tych artystów np.na Bulwarach. ostatnio zabrałam tam gości z Niemiec i nie byli zachwyceni Bulwarami bo...pusto tam jakoś i brakowało im tego klimatu jaki jest np. w Paryżu czy innych miastach europejskich w miejscach takich jak właśnie nasze Bulwary. Drogie knajpy to nie wszystko. Na placu Orła jak powstaną zwykłe knajpki i postawia stragany oraz dopuścimy w końcu artystów, to będzie miejsce tętniące życiem. Jeżdżę autem, ale jak ja dam radę parkować gdzie indziej to inni też sobie poradzą, a jestem typem, że gdybym mogła to nawet chyba i do sklepu wjechałabym autem. Jakoś ludziom, którzy podróżują po Europie nie przeszkadza, że autem wszędzie nie wjadą. W Krakowie po Rynku też nie jeżdżą, w Warszawie też, we Wrocławiu a Szczecin zawsze ma być taki beznadziejny turystycznie.
mieszkanka
2019-08-19 09:04:41
A Ja miałam wrażenie ,że bezdomni urządzili sobie sypialne i letnią kawiarnię.
dojazd
2019-08-18 21:44:31
Totalne nieporozumienie! Za ogród 5+. ale za zlikwidowanie możliwości objechania Placu samochodem 2-. Trzeba godzić jedno z drugim. Niedziela wieczorem - na placu kompletna pustka,,,
Regina
2019-08-18 18:07:52
W miescie potrzeba wiecej zieleni i takich miejsc z hamakami - rowniez na ställe.
Robert
2019-08-18 18:07:12
Kompleksowy plan przebudowy placu i ulic wokół niego to jest to czego mieszkańcom miasta (nie tylko najbliższej okolicy) oraz turystom potrzeba. Robienie na siłę ogródków działkowych na śródmiejskim placu bez wyburzeń szpetnych baraków, garaży i bloków rodem z PGR niczego nie zmieni.
Zmieniamy miasto
2019-08-18 17:58:29
Rozszerzmy program na deptak Bogusława.Tam nie ma donic,hamaków,siedzisk z palet i roślin.Dajmy deptakowi nowe życie
Najwazniejsze
2019-08-18 17:44:10
Dobrze ze ludzie sie jednocza we wspolnym celu.
Jola
2019-08-18 17:14:20
śmiech na sali.
Siedziska z palet
2019-08-18 16:18:53
Świetna architektura i wspaniały pomysł.Parę donic,siedziska z palet,hamaki i mamy super fajny nowy ogród.Wszyscy są szczęśliwi.
Bardzo fajna sprawa
2019-08-18 14:54:05
😉

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA