wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego

Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego [GALERIA]

Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego
Data publikacji: 2019-08-12 20:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-14 09:39
Wywietleń: 1915 408026

Wiedzą, że chcą kwiatów i kolorów. Jednak jeszcze nie zdecydowali, czy zerwą darń i na jej miejscu rozsieją łąkę, czy może się ograniczą do donic i skrzyń z kwiatami, rozstawionych pomiędzy siedziskami z palet i hamakami. Dlatego w dniu pierwszym budowania ogrodu sąsiedzkiego skoncentrowali się na porządkowania terenu. Oni - społecznicy i radni Starego Miasta, zaangażowani w prototypowanie zmian dla przyszłości pl. Orła Białego.

Utworzenie ogrodu sąsiedzkiego na górnym tarasie Starego Miasta był jednym pomysłów na funkcjonalną przemianę tej dotychczas zaniedbanej i zdominowanej przez parking miejskiej przestrzeni. Realizowany jest teraz - od poniedziałku (12 bm.) - w ramach prowadzonego eksperymentu urbanistycznego, zwanego prototypowaniem. Jako element cyklu aktywujących lokalną społeczność wydarzeń pn. "Nowe życie placu".

To jedna z tych zmian, która będzie efektem bezpośredniego zaangażowania szczecinian. Na zasadzie: wszystkie ręce na pokład. Co w praktyce oznacza, że ogród powstaje za sprawą społeczników, którzy sprawie poświęcają tyle czasu i sił, ile chcą i mogą. Na stracie, grupą w niespełna 10-osobowym składzie.

- Urządzamy ogród sąsiedzki na tyłach pomnika Flory. W miejscu jej pierwotnego posadowienia. Czego śladem jest pozostawiony cokół rzeźby - mówi Jacek Gibas, jeden z menadżerów projektu.

- Wykorzystamy go jako siedzisko, przy którym stanie stół. Żeby można było tu nie tylko usiąść, ale też zjeść, w coś pograć - dopowiada Anna Kubiak, architektka krajobrazu, według której projektu będzie aranżowany ogród sąsiedzki. - Mamy do dyspozycji wysokie drzewa, dlatego zawiesimy na nich hamaki. Jednak obok jest ulica, hałas, więc dla odgrodzenia się od tego zgiełku posadzimy piętro zieleni, np. krzewy hortensji. Oczywiście w nawiązaniu do już istniejących róż. Od razu zrobi się tu intymniej, przyjemniej, powstaną przytulne zakątki, w jakich rzeczywiście będzie można się zrelaksować, wypocząć.

Aby zieleń tzw. drugiego piętra mogła się tu pojawić, najpierw trzeba uporządkować istniejącą, mocno w tym rejonie zaniedbaną. Przede wszystkim wyciąć uschnięte gałęzie drzew, by nie stanowiły zagrożenia dla wypoczywających w przyszłym sąsiedzkim ogrodzie. Pismo w tej sprawie już zostało przesłane do Zakładu Usług Komunalnych. Społecznicy liczą na szybką reakcję tej jednostki miasta. Jednak trzeba pamiętać, że teren Starego Miasta jest w pieczy wojewódzkiej konserwator zabytków. Nie może być żadnej ingerencji w zieleń bez jej formalnej zgody (decyzja administracyjna).

Dlatego też budowanie ogrodu sąsiedzkiego na pl. Orła Białego rozpoczęto od porządkowania terenu. I planowania rozstawienia mebli z palet, skrzyń i donic z kwiatami.

- Na urządzenie ogrodu sąsiedzkiego magistrat dał nam trzy miesiące. Liczę jednak na to, że prace uda się zakończyć jeszcze w sierpniu. Bo chcemy z niego korzystać jeszcze w tym sezonie - komentuje Michał Chaszkowski-Jakubów, odpowiedzialny za realizację tego projektu. - Dlatego im więcej mieszkańców zaangażuje się w pracę, tym większa szansa, że skończymy szybciej. Zapraszam: wszyscy chętni są mile widziani.

Ogród sąsiedzki powstaje za sprawą społeczników i radnych RO Stare Miasto. Także dzięki dotacji z budżetu miasta w wysokości 10 tysięcy złotych. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 

Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego

Komentarze

Rozgrzany Deweloper
Marzę o rozpalonym trotuarze wielkomiejskiego i metropolitarnego Szczecina z dymiącymi rurami wydechowymi okraszonymi symfonią klaksonów.To nada energii sennemu leżakowaniu wśród paru krzaczków
2019-08-14 09:33:15
Bruk
Nie wypaliła ta świetna koncepcja.Nie wypalił deptak bogusława.Ludzie nie chcą tam chodzić gdzie każą im urzędnicy.Lepszy pomysł to Fabryka Wody na Orła Białego albo choćby Fabryka Zieleni czyli ogólnomiejski stragan z zieleniną ze wszystkich ogródków działkowych Szczecina.To byłby hit!
2019-08-14 09:30:49
@ Heniek
Po co burzyć tylko Stare Miasto ? Lepiej zburzyć cały Szczecin i wybudować od nowa , przy pomocy szejków z Kuwejtu i oligarchów z Rosji.
2019-08-14 08:20:46
Dobry kierunek.
Ograniczenie ruchu samochodowego na Starym Mieście to bardzo dobry pomysł. Teraz trzeba zlikwidować parking w centralnym punkcie placu i ..... No właśnie , co tam ma przyciągać turystów i mieszkańców ? Może ogród rzadkich gatunków kwiatów i krzewów , może jakaś oryginalna fontanna z cichą muzyką klasyczną ? Czytaliście te wpisy poniżej rozgrzanych deweloperów i tych co chcą tylko parkingu. To ludzie bez klasy i wyobrażni. Jedziemy dalej . Więcej przyrody , mniej spalin.
2019-08-14 08:17:32
Łąka
W galerii 3 zdjęcia z jednego miejsca i jakaś Pani zbierająca patyki w klapeczkach. Nie róbcie jaj tam nie ma żadnego życia. 8 leżaków i i trzy osoby. Wynik taki że brak przejazdu i zagubieni kierowcy. Na śniadanku dla sąsiadów skacowane cztery osoby. Będzie wielkie nic jak z aleją kwiatową. Pozdrawiam serdecznie mieszkaniec Starego Miasta
2019-08-14 07:32:54
@łąka
Ale ze Szpinakowego Pałacu na Plac Orła Białego jest za daleko,można w Parku Kasprowicza
2019-08-13 12:55:43
Łąka w mieście?
To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, ze jest mnóstwo baranów do wypasania.
2019-08-13 10:36:06
Prawdziwa Zieleń
Dajcie im jakieś działki ogrodnicze bo zgwałcą każdy kawałek miasta swoją grzebaniną.Atawistyczne odruchy posiadania grządki z marchewką.Przecież są takie miejsca
2019-08-13 10:26:24
sąd
Miasto winno wszystkim mieszkańcom tamtego rejonu zapłacić wysokie zadośćuczynienie za swoje nieudaczne eksperymenty utrudniające im codzienne życie.
2019-08-13 07:44:13
Heniek
Kiedy miasto w końcu na poważnie opracuje plan rewitalizacji całego obszaru starego miasta, wraz z odtworzeniem historycznej zabudowy na podstawie starych fotografii, widokówek i planów budowlanych znajdujących się w archiwum? Kiedy wreszcie zaczniemy wyburzać zabudowę baraków, garaży i innych slumsów? Sadzenie krzaków i kwiatków jest jak najbardziej wskazane, ale to raczej pudrowanie trupa bez ingerencji w architekturę tego terenu.
2019-08-13 00:03:30
Pucybut
Co to za jedna ta ruda wszedzie jej pelno czy to bezdomna bo ma straszne parcie na szklo
2019-08-12 21:50:10
Goniczy
Cos mi sie wydaje ze jak sie kreci ta (Rudawa w okularach ) to Pl Orla moze zmienic nazwe
2019-08-12 21:47:20
Marian
Popieram. Jestem za łąkami w centrum miasta.
2019-08-12 21:38:39
Robert
Może w ramach inicjatywy sąsiedzkiej wyburzą barak na Grodzkiej, garaże na Staromiejskiej i Podgornej oraz przychodnię na Staromlynskiej? Tak bardziej przysłużyliby się dla Starego Miasta niż próbując tworzyć łączki i wiejskie ogródki na centralnym placu starówki.
2019-08-12 20:47:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie