Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego [GALERIA]

Data publikacji: 12 sierpnia 2019 r. 20:20
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r. 09:39
Tworzą ogród sąsiedzki. Na placu Orła Białego
Na pl. Orła Białego społecznicy w poniedziałek rozpoczęli budowę ogrodu sąsiedzkiego. Chcą zakończyć prace jeszcze w sierpniu. Jednak wciąż nie wiadomo, na ile będzie to zmiana - w ramach prototypowania - tymczasowa, na ile z szansą na docelowe przetrwanie. Fot. Arleta Nalewajko  

Wiedzą, że chcą kwiatów i kolorów. Jednak jeszcze nie zdecydowali, czy zerwą darń i na jej miejscu rozsieją łąkę, czy może się ograniczą do donic i skrzyń z kwiatami, rozstawionych pomiędzy siedziskami z palet i hamakami. Dlatego w dniu pierwszym budowania ogrodu sąsiedzkiego skoncentrowali się na porządkowania terenu. Oni - społecznicy i radni Starego Miasta, zaangażowani w prototypowanie zmian dla przyszłości pl. Orła Białego.

Utworzenie ogrodu sąsiedzkiego na górnym tarasie Starego Miasta był jednym pomysłów na funkcjonalną przemianę tej dotychczas zaniedbanej i zdominowanej przez parking miejskiej przestrzeni. Realizowany jest teraz - od poniedziałku (12 bm.) - w ramach prowadzonego eksperymentu urbanistycznego, zwanego prototypowaniem. Jako element cyklu aktywujących lokalną społeczność wydarzeń pn. "Nowe życie placu".

To jedna z tych zmian, która będzie efektem bezpośredniego zaangażowania szczecinian. Na zasadzie: wszystkie ręce na pokład. Co w praktyce oznacza, że ogród powstaje za sprawą społeczników, którzy sprawie poświęcają tyle czasu i sił, ile chcą i mogą. Na stracie, grupą w niespełna 10-osobowym składzie.

- Urządzamy ogród sąsiedzki na tyłach pomnika Flory. W miejscu jej pierwotnego posadowienia. Czego śladem jest pozostawiony cokół rzeźby - mówi Jacek Gibas, jeden z menadżerów projektu.

- Wykorzystamy go jako siedzisko, przy którym stanie stół. Żeby można było tu nie tylko usiąść, ale też zjeść, w coś pograć - dopowiada Anna Kubiak, architektka krajobrazu, według której projektu będzie aranżowany ogród sąsiedzki. - Mamy do dyspozycji wysokie drzewa, dlatego zawiesimy na nich hamaki. Jednak obok jest ulica, hałas, więc dla odgrodzenia się od tego zgiełku posadzimy piętro zieleni, np. krzewy hortensji. Oczywiście w nawiązaniu do już istniejących róż. Od razu zrobi się tu intymniej, przyjemniej, powstaną przytulne zakątki, w jakich rzeczywiście będzie można się zrelaksować, wypocząć.

Aby zieleń tzw. drugiego piętra mogła się tu pojawić, najpierw trzeba uporządkować istniejącą, mocno w tym rejonie zaniedbaną. Przede wszystkim wyciąć uschnięte gałęzie drzew, by nie stanowiły zagrożenia dla wypoczywających w przyszłym sąsiedzkim ogrodzie. Pismo w tej sprawie już zostało przesłane do Zakładu Usług Komunalnych. Społecznicy liczą na szybką reakcję tej jednostki miasta. Jednak trzeba pamiętać, że teren Starego Miasta jest w pieczy wojewódzkiej konserwator zabytków. Nie może być żadnej ingerencji w zieleń bez jej formalnej zgody (decyzja administracyjna).

Dlatego też budowanie ogrodu sąsiedzkiego na pl. Orła Białego rozpoczęto od porządkowania terenu. I planowania rozstawienia mebli z palet, skrzyń i donic z kwiatami.

- Na urządzenie ogrodu sąsiedzkiego magistrat dał nam trzy miesiące. Liczę jednak na to, że prace uda się zakończyć jeszcze w sierpniu. Bo chcemy z niego korzystać jeszcze w tym sezonie - komentuje Michał Chaszkowski-Jakubów, odpowiedzialny za realizację tego projektu. - Dlatego im więcej mieszkańców zaangażuje się w pracę, tym większa szansa, że skończymy szybciej. Zapraszam: wszyscy chętni są mile widziani.

Ogród sąsiedzki powstaje za sprawą społeczników i radnych RO Stare Miasto. Także dzięki dotacji z budżetu miasta w wysokości 10 tysięcy złotych. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rozgrzany Deweloper
2019-08-14 09:33:15
Marzę o rozpalonym trotuarze wielkomiejskiego i metropolitarnego Szczecina z dymiącymi rurami wydechowymi okraszonymi symfonią klaksonów.To nada energii sennemu leżakowaniu wśród paru krzaczków
Bruk
2019-08-14 09:30:49
Nie wypaliła ta świetna koncepcja.Nie wypalił deptak bogusława.Ludzie nie chcą tam chodzić gdzie każą im urzędnicy.Lepszy pomysł to Fabryka Wody na Orła Białego albo choćby Fabryka Zieleni czyli ogólnomiejski stragan z zieleniną ze wszystkich ogródków działkowych Szczecina.To byłby hit!
@ Heniek
2019-08-14 08:20:46
Po co burzyć tylko Stare Miasto ? Lepiej zburzyć cały Szczecin i wybudować od nowa , przy pomocy szejków z Kuwejtu i oligarchów z Rosji.
Dobry kierunek.
2019-08-14 08:17:32
Ograniczenie ruchu samochodowego na Starym Mieście to bardzo dobry pomysł. Teraz trzeba zlikwidować parking w centralnym punkcie placu i ..... No właśnie , co tam ma przyciągać turystów i mieszkańców ? Może ogród rzadkich gatunków kwiatów i krzewów , może jakaś oryginalna fontanna z cichą muzyką klasyczną ? Czytaliście te wpisy poniżej rozgrzanych deweloperów i tych co chcą tylko parkingu. To ludzie bez klasy i wyobrażni. Jedziemy dalej . Więcej przyrody , mniej spalin.
Łąka
2019-08-14 07:32:54
W galerii 3 zdjęcia z jednego miejsca i jakaś Pani zbierająca patyki w klapeczkach. Nie róbcie jaj tam nie ma żadnego życia. 8 leżaków i i trzy osoby. Wynik taki że brak przejazdu i zagubieni kierowcy. Na śniadanku dla sąsiadów skacowane cztery osoby. Będzie wielkie nic jak z aleją kwiatową. Pozdrawiam serdecznie mieszkaniec Starego Miasta
@łąka
2019-08-13 12:55:43
Ale ze Szpinakowego Pałacu na Plac Orła Białego jest za daleko,można w Parku Kasprowicza
Łąka w mieście?
2019-08-13 10:36:06
To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, ze jest mnóstwo baranów do wypasania.
Prawdziwa Zieleń
2019-08-13 10:26:24
Dajcie im jakieś działki ogrodnicze bo zgwałcą każdy kawałek miasta swoją grzebaniną.Atawistyczne odruchy posiadania grządki z marchewką.Przecież są takie miejsca
sąd
2019-08-13 07:44:13
Miasto winno wszystkim mieszkańcom tamtego rejonu zapłacić wysokie zadośćuczynienie za swoje nieudaczne eksperymenty utrudniające im codzienne życie.
Heniek
2019-08-13 00:03:30
Kiedy miasto w końcu na poważnie opracuje plan rewitalizacji całego obszaru starego miasta, wraz z odtworzeniem historycznej zabudowy na podstawie starych fotografii, widokówek i planów budowlanych znajdujących się w archiwum? Kiedy wreszcie zaczniemy wyburzać zabudowę baraków, garaży i innych slumsów? Sadzenie krzaków i kwiatków jest jak najbardziej wskazane, ale to raczej pudrowanie trupa bez ingerencji w architekturę tego terenu.
Pucybut
2019-08-12 21:50:10
Co to za jedna ta ruda wszedzie jej pelno czy to bezdomna bo ma straszne parcie na szklo
Goniczy
2019-08-12 21:47:20
Cos mi sie wydaje ze jak sie kreci ta (Rudawa w okularach ) to Pl Orla moze zmienic nazwe
Marian
2019-08-12 21:38:39
Popieram. Jestem za łąkami w centrum miasta.
Robert
2019-08-12 20:47:32
Może w ramach inicjatywy sąsiedzkiej wyburzą barak na Grodzkiej, garaże na Staromiejskiej i Podgornej oraz przychodnię na Staromlynskiej? Tak bardziej przysłużyliby się dla Starego Miasta niż próbując tworzyć łączki i wiejskie ogródki na centralnym placu starówki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA