Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Nowe Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Na miarę... oszczędności

Data publikacji: 2019-12-04 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06 08:15
Nowe Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Na miarę... oszczędności
Znów w bliżej nieokreśloną przyszłość odsuwa się perspektywa budowy nowoczesnego - odpowiadającego najwyższym standardom opieki - Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Trwa korekta projektu, którą prezydent Piotr Krzystek nazwał zejściem „z wersji luks do standardu". Wizualizacje: O2 Architekci  

Jego budowa miała ruszyć już w tym roku. Teraz nie wiadomo, czy wystartuje choćby w przyszłym. Mowa o realizacji jednej z najbardziej oczekiwanych szczecińskich inwestycji – budowie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Na jej finansowanie nie zarezerwowano nawet złotówki we właśnie uchwalonym przez radnych budżecie 2020.

Zapobieganie bezdomności czworonogów to nie miłosierdzie, lecz ustawowy obowiązek – zadanie własne gminy. Jedną z jego form w Szczecinie jest prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Tymczasem pod względem technicznym przytulisko przy al. Wojska Polskiego 247 – jak wielokrotnie przyznawał prezydent Piotr Krzystek – nie spełnia standardów współczesnej opieki nad zwierzętami. Zapowiadał więc: „Będziemy mieli schronisko przyjazne zwierzętom i ludziom. Odpowiadające najwyższym standardom opieki nad czworonogami. Jedno z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych w kraju. Z którego będziemy mogli być dumni, bo wreszcie będzie odzwierciedlało naszą wrażliwość na potrzeby i cierpienie zwierząt, rzeczywisty poziom empatii, jaki szczecinianie mają wobec tych najsłabszych”.

Z  wersji luks do standardu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

Po roku od tej deklaracji nowego schroniska wciąż nie ma. Jest 5-hektarowy teren przy ul. Południowej zarezerwowany na ten cel. Projekt budowlany wraz z kosztorysem i pozwoleniem na budowę straciły walor wykonalności. Po fiasku przetargowym, do jakiego doszło w lipcu br. (wcześniej termin otwarcia ofert przekładano trzykrotnie). Okazało się, że mimo szumnych zapowiedzi magistrat na realizację inwestycji zamierza przeznaczyć wyłącznie 16 928 439,79 zł. Podczas gdy oferenci, żądali znacznie więcej: Calbud ponad 27,3 miliona zł, a NIWA – blisko 29 milionów zł.

Obecnie trwa przeprojektowanie schroniska. „Do poziomu 12 mln zł, jaką miasto na ten cel zamierza wydać” – mówił prezydent Piotr Krzystek w wywiadzie dla portalu „wSzczecinie”. Tę oszczędność określając jako zejście „z wersji luks do standardu”.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie

Obecne schronisko nie spełnia technicznych standardów Fot. Arleta Nalewajko

– Miasto odeszło od wpisywania do budżetu kwot przewidzianych na inwestycje, przed ich urealnieniem w postaci projektu i kosztorysu. Obecnie trwają prace nad zmianami w projekcie schroniska, które pozwolą obniżyć koszty tej inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcjonalności obiektu. Przypominam, że w pierwszym przetargu najniższa złożona oferta przewyższała planowaną kwotę o ponad 10 mln zł, dlatego takie zmiany są konieczne – przekazuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. – Kiedy nowa dokumentacja, także finansowa, będzie gotowa, schronisko zostanie wpisane do budżetu. Ogłoszenie przetargu na jego budowę jest planowane w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jak będzie wyglądać przeprojektowane Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt?

Ambitny projekt nowego schroniska zakładał budowę na bazie lekkich modułowych konstrukcji. Inwestycję z mnóstwem proekologicznych rozwiązań, w tym zielonymi dachami, pompami ciepła, panelami fotowoltaicznymi. Miał to być parterowy budynek o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m kw., złożony z połączonych pawilonów: trzy z boksami dla psów, jeden dla kotów. Osobno miał stanąć również domek dla wolno żyjących „dachowców”. Każdy z boksów miał mieć wydzielony zadaszony, ogrodzony wybieg. Pomiędzy pawilonami projektant przewidział także otwarte wybiegi dla psów. Natomiast w pozostałych budynkach powstać miały m.in. strefa dla odwiedzających, pokój adopcyjny do spotkań i zabaw ze zwierzętami, sale edukacyjne, gabinet i szpital dla zwierząt, pomieszczenia socjalne z kuchnią, magazyny, biura.

Przed przeprojektowaniem nowe schronisko miało gwarantować opiekę nad 120 psami oraz 100 kotami. Magistrat nie podaje, czy i o ile zostanie ograniczona liczba czworonożnych rezydentów tej placówki. ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sterylizacja
2019-12-06 07:16:15
W mojej gminie utrzymanie kota w schronisku kosztuje 300 zl miesiecznie.(informacja od urzednika gminy).Pula roczna na sterylizacje kotow w gminie-1000 zl.Koszt sterylizacji - okolo 200 zl.Czy ktos w gminach moglby siegnac po wiedze z matematyki?
Karma
2019-12-05 22:26:21
Stan opieki nad zwierzetami bezdomnymi i wolnozyjacymi jest beznadziejny w calej Polsce.Miasta jakos sie trzymaja- ale male gminy( z nielicznymi wyjatkami) -to katastrofa.Podziwiam ludzi, ktorzy bezinteresownie pomagaja i przechodza droge " przez meke" uzerajac sie z niedoinformowanymi urzedasami.
Wocia
2019-12-05 16:32:06
100% ekipy Krzystka, oszczędzać na czym się da byle igrzyska się w mieście udały... stadion i akwapark za grubo ponad miliard złotych to umieli budować ale schroniska czy torów do Mierzyna już nie... żenada w wykonaniu pana prezydenta...
@sceptyk
2019-12-05 16:00:42
A gdzie ma przebywać jak miną 3 miesiące?
Zako
2019-12-05 12:52:31
Największym zagrożeniem jest głupi i bezwzględny człowiek. Proponuję dać 3 miesiące ludziom, którzy wyrzucili swoje zwierzęta z domu lub je katują na leczenie ze znieczulicy, obciążenie kosztami utrzymania zwierząt, a jak nie będą chcieli płacić, zlicytowanie ich majątków na ten cel. Źle wygląda miasto, które nie potrafi po ludzku zająć się bezdomnymi zwierzętami. Czy władzom Szczecina zależy na psuciu wizerunku miasta? To mają w planach?
do @ entuzjasta
2019-12-05 12:37:16
"Każdy czworonóg będzie miał w kabinie swój prysznic i telewizję kablową." i będzie oglądał wyłącznie TVP, jak wyjdzie na spacer to zagryzie na śmieć jakiegoś posiadacze 36 kont.
teść pasierba do @ sceptyk
2019-12-05 12:34:47
"A może przyjąć ustawę podobną jak w Rosji" - bliżej i już wypraktykowane przed WM. "Tam nikt nie wyrzuca pieniędzy na futrowanie okołopsich pasożytów i dokarmianie watah będących epidemiologicznym zagrożeniem." - tam rozwiązano na wzór dawny niemiecki, czytaj "nazistowski".
onaaaa
2019-12-05 12:29:44
Jak dojdzie do zmiany władz w samym schronisku to juz wtedy zwierzakom będzie żyło się lepiej, gwarantuję.
sceptyk
2019-12-05 10:43:29
A może przyjąć ustawę podobną jak w Wielkiej Brytanii - pies przebywa w schronisku maksymalnie 3 miesiące. Tam nikt nie wyrzuca pieniędzy na futrowanie okołopsich pasożytów i dokarmianie watah będących epidemiologicznym zagrożeniem.
entuzjasta
2019-12-05 10:36:04
Każdy czworonóg będzie miał w kabinie swój prysznic i telewizję kablową.
Z...
2019-12-05 08:58:22
Schronisko przyjazne zwierzętom i ludziom (wolontariuszom), odpowiadające najwyższym standardom opieki jest w... Rzeszowie. Nazywa się "Kundelek". Jest chyba najpiękniejsze w Polsce. Proponuję prezydentowi i radzie miasta, aby zrobili sobie wycieczkę. Trzeba się uczyć od lepszych.Zobaczycie jak tam pracują ludzie z sercem i pasją i jak prowadzą edukację dla dzieci. Taki Rzeszów może. Wstydzę się za Szczecin
0
2019-12-05 07:02:57
Nie każdy ma wrodzone predyspozycje, aby być prezydentem, ale każdy chciałby nim być, niestety.
@Mike
2019-12-04 23:44:13
Mi to jest wstyd, że ludzie głosują albo na nich albo na pis. Robią z siebie orangutany krzycząc konstytucja jakby te tęczowe leszczyki były w czymś lepsze od kościelnych. Pora pognać to popisowe towarzystwo wzajemnej adoracji które jedynie co zrobiło to skłóciło polaków samemu śmiejąc się i robiąc swoje wałki.
Mike
2019-12-04 23:26:22
Wstyd co platforma z krzystkiem uchwaliła za budżet :(

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA