W wyniku przebudowy ul. Władysława Szafera znajdują się teraz na jej długości 1,2 km aż cztery nowe ronda. Dwa z nich, te usytuowane blisko siebie na jej skraju od strony Krzekowa, dotąd pozostawały bezimienne. To największe przy skrzyżowaniu z ul. Eugeniusza Romera patrona już też ma. Będzie rondem Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ.
W przyszłości z tego miejsca odchodzić będzie po nowym śladzie przedłużenie ul. gen. Stanisława Sosabowskiego w wariancie podobnej arterii, tj. z dwoma wydzielonymi jezdniami i torowiskiem dla tramwajów w kierunku starej pętli Krzekowo i dalej przez ul. Stanisława Taczaka. Póki co tuż za nowym rondem „misjonarzy", czy tak jak wolą inni i używają skrótowo i zamiennie nazw „błękitnych hełmów" lub „błękitnych beretów" (od znaku rozpoznawczego sił pokojowych ONZ uczestniczących w misjach na całym świecie, czyli koloru ich nakryć głowy), trasa kończy się na szpalerze krzewów, a tuż obok niego znajduje się nowy skwer z dojściem do kolejnego jeszcze bezimiennego mniejszego ronda urządzonego przy skrzyżowaniu z ulicami Szeroką i Modrą.
W miniony wtorek podczas sesji radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Pomysł poparli wszyscy. Z inicjatywą o nadanie nazwy Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ wystąpiło Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - Koło nr 19 w Szczecinie.
„Od 1953 roku polscy żołnierze biorą udział w misjach pokojowych i humanitarnych, organizowanych pod auspicjami ONZ. Prawie 44 lata temu Polska Wojskowa Jednostka Specjalna wzięła udział w operacji pokojowej na Bliskim Wschodzie, w Egipcie i w Syrii na Wzgórzach Golan, w ramach misji UNEF II. Od tego czasu Polska była jednym z wiodących państw jeżeli chodzi o udział w misjach pokojowych. Duży wkład w tych misjach mieli żołnierze w błękitnych beretach także z naszego regionu. Począwszy od Indochin, Egiptu, Syrii, Libanu, Kambodży, Jugosławii a skończywszy na Iraku, uczestniczyli oni w 15 różnych misjach" - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały o wyborze patrona.
Dla uhonorowania ich zaangażowania 29 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Polsce ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku ustanowiono w tym dniu też Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ku pamięci tych, którzy służąc poza granicami kraju narażali swoje zdrowie i życie, a część z nich nie powróciła do kraju, ponosząc najwyższą ofiarę.
Warto przypomnieć, że to już kolejne z miejsc w tej części osiedla Zawadzkiego-Klonowica z patronami w wojskowych mundurach. Położone nieopodal rondo na wysokości skrzyżowania ulic Władysława Szafera i Franciszka Jarzyńskiego już od ponad roku jest rondem Błękitnej Armii, ochotniczej formacji wojskowej utworzonej w czasie I wojny światowej we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera. ©℗
(MIR)