Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Nowe rondo dla błękitnych hełmów

Data publikacji: 10 września 2021 r. 18:16
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2021 r. 12:12
Nowe rondo dla błękitnych hełmów
Nowe rondo u zbiegu ulic Władysława Szafera i Eugeniusza Romera już nie bezimienne. Będzie rondem Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ. Tak zdecydowali jednogłośnie radni miasta podczas ostatniej sesji 7 września. Fot.: Mirosław WINCONEK  

W wyniku przebudowy ul. Władysława Szafera znajdują się teraz na jej długości 1,2 km aż cztery nowe ronda. Dwa z nich, te usytuowane blisko siebie na jej skraju od strony Krzekowa, dotąd pozostawały bezimienne. To największe przy skrzyżowaniu z ul. Eugeniusza Romera patrona już też ma. Będzie rondem Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ.

W przyszłości z tego miejsca odchodzić będzie po nowym śladzie przedłużenie ul. gen. Stanisława Sosabowskiego w wariancie podobnej arterii, tj. z dwoma wydzielonymi jezdniami i torowiskiem dla tramwajów w kierunku starej pętli Krzekowo i dalej przez ul. Stanisława Taczaka. Póki co tuż za nowym rondem „misjonarzy", czy tak jak wolą inni i używają skrótowo i zamiennie nazw „błękitnych hełmów" lub „błękitnych beretów"  (od znaku rozpoznawczego sił pokojowych ONZ uczestniczących w misjach na całym świecie, czyli koloru ich nakryć głowy), trasa kończy się na szpalerze krzewów, a tuż obok niego znajduje się nowy skwer z dojściem do kolejnego jeszcze bezimiennego mniejszego ronda urządzonego przy skrzyżowaniu z ulicami Szeroką i Modrą.

W miniony wtorek podczas sesji radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Pomysł poparli wszyscy. Z inicjatywą o nadanie nazwy Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ wystąpiło Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - Koło nr 19 w Szczecinie.

„Od 1953 roku polscy żołnierze biorą udział w misjach pokojowych i humanitarnych, organizowanych pod auspicjami ONZ. Prawie 44 lata temu Polska Wojskowa Jednostka Specjalna wzięła udział w operacji pokojowej na Bliskim Wschodzie, w Egipcie i w Syrii na Wzgórzach Golan, w ramach misji UNEF II. Od tego czasu Polska była jednym z wiodących państw jeżeli chodzi o udział w misjach pokojowych. Duży wkład w tych misjach mieli żołnierze w błękitnych beretach także z naszego regionu. Począwszy od Indochin, Egiptu, Syrii, Libanu, Kambodży, Jugosławii a skończywszy na Iraku, uczestniczyli oni w 15 różnych misjach" - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały o wyborze patrona.

Dla uhonorowania ich zaangażowania 29 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Polsce ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku ustanowiono w tym dniu też Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ku pamięci tych, którzy służąc poza granicami kraju narażali swoje zdrowie i życie, a część z nich nie powróciła do kraju, ponosząc najwyższą ofiarę.

Warto przypomnieć, że to już kolejne z miejsc w tej części osiedla Zawadzkiego-Klonowica z patronami w wojskowych mundurach. Położone nieopodal rondo na wysokości skrzyżowania ulic Władysława Szafera i Franciszka Jarzyńskiego już od ponad roku jest rondem Błękitnej Armii, ochotniczej formacji wojskowej utworzonej w czasie I wojny światowej we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera. ©℗

(MIR)

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ronda i rondle
2021-09-12 12:00:23
W okresie Wielkanocy byłem w Wiśle. Tam jest rondo Oaza, bo osiedle nosi nazwę Oaza. Pięknie . Już kiedyś w Jaworznie było rondo o najdłuższej nazwie w Polsce. Zaczynało się jako: 314 Dywizjonu Lotniczego imienia Tadeusza Kościuszki...... a końca to już nie pamiętam, bo było sporo dłuższe.
Zs
2021-09-11 14:07:09
Każde rondo spowalnia ruch i trzeba hamować. Potem trzeba dodać gazu by wrócić do jako takiej prędkości. Dla mnie to więcej zużytego paliwa. Dla rządu wpływy ze sprzedaży paliw. Dla mieszkańców więcej spalin do wdychania.
Super
2021-09-11 14:06:12
Tylko kto spamiętać te nazwy, coś o wojsku, wszystkie podobne, i właśnie na tym rondzie brakuje przystanku 75 w jego okolicy, tu mogłyby dopiero nawracać autobusy, a nie na skrzyżowaniu z Jarzyńskiego. Następne rondo z Modrą powinno mieć nazwę Zaścianek, bo dalej to włodarze miasta już nie inwestują, nic nie robią. Zamiast dać częściej autobus 74 to by tyle aut nie musiało tam jeździć i korki byłby mniejsze.
stop!
2021-09-11 08:55:36
Świetnie. Tylko drzew coraz szybciej ubywa:(

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA