Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Nowe państwowe święto. „Niech Mieszko I będzie inspiracją”

Data publikacji: 14 kwietnia 2019 r. 08:10
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Nowe państwowe święto. „Niech Mieszko I będzie inspiracją”
 

Na czternasty kwietnia przypada nowe państwowe święto - Święto Chrztu Polski. Ma przypominać o kluczowym wydarzeniu dla budowania naszej państwowości. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

W projekcie ustawy ustanawiającej nowe święto, której posłem sprawozdawcą był Dariusz Piontkowski z Prawa i Sprawiedliwości, przeczytamy: "Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków".

O nowym święcie posłowie zdecydowali w lutym tego roku. Nie obyło się bez kontrowersji. Poseł Wojciech Król z Platformy Obywatelskiej chciał zmiany daty na 15 kwietnia - ponieważ 14 kwietnia 1934 powstał Obóz Narodowo-Radykalny, czyli wedle posła organizacja o charakterze faszystowskim - ale tę poprawkę odrzucono.

Przyjmuje się, że datą chrztu Mieszka jest rok 966, ale nie jest to data pewna na sto procent. Nie zachowało się żadne źródło z X wieku, w którym byłaby mowa o tym wydarzeniu.

- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna - wyjaśniał prof. Andrzej Nowak, autor monumentalnych "Dziejów Polski", w wywiadzie dla Radiowej Jedynki. - Ale o narodzie przed 966 rokiem bardzo trudno mówić, i zapewne niełatwo mówić zaraz po 966 roku. Natomiast bez chrztu naród nie mógłby się uformować.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ "były wyborca" PiS
2019-04-15 00:45:49
Skąd możesz wiedzieć co jest mówione z ambon, skoro nie chodzisz do kościoła? Bo nie wiesz co jest mówione.
były wyborca PIS
2019-04-14 12:02:11
Znowu PISiornia próbuje zagonić baranki do kościółka do strzyżenia przez klechów ?? Zrozumiałe za poparcie z ambon trzeba haracz płacić ...mam nadzieję , że ten naród kiedyś się otrząśnie z tych tumanów absurdu, pozostaje mi wierzyć , że dożyję tego dnia ...
@I jest
2019-04-14 11:38:05
Pewnie nie dajesz , to co cię to obchodzi ?
Myśl
2019-04-14 10:00:57
Poseł sprawozdawca Piontkowski chyba trochę 'odleciał' lub żyje w innej rzeczywistości mówiąc: "dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci". Brednie zupełne, chyba że mówi o działaniach swojej partii.
I jest
2019-04-14 08:37:41
Kolejna okazja dla kościoła, by zebrać na tace.
Wariactwo
2019-04-14 08:30:46
Nie znamy nawet dokładnie roku a ustanawiamy dzień

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA