poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe domy TBSP w Dąbiu

Nowe domy TBSP w Dąbiu

Nowe domy TBSP w Dąbiu
Data publikacji: 2018-08-13 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 3839 342490

Szczecińskie TBS Prawobrzeże podpisało umowę z firmą Calbud na realizację pierwszego etapu inwestycji w Dąbiu. Po przekazaniu wykonawcy placu budowy ten ruszył z pracami przy organizacji jej zaplecza. To kolejne z przedsięwzięć tej komunalnej spółki w nową zabudowę mieszkaniową w tej części miasta.

Osiedle ma powstać na zarośniętym głównie samosiejkami i służącym za dzikie wysypisko wszelkich odpadów pasie terenu między ulicami Pokładową, Oficerską, Drukarską oraz Masztową i przy nieistniejącej jeszcze ul. Fregaty. To grunty przyległe do istniejącej tam w zdecydowanej większości zabudowy jednorodzinnej.

W pierwszym etapie budowa osiedla, według dokumentacji autorstwa Firmy Projektowej J. Nawrocki ze Szczecina, obejmie sześć budynków z 184 mieszkaniami jedno-, dwu- i trzypokojowymi o powierzchni od 46 do 66,5 m kw., a w drugim etapie planowane jest wzniesienie jeszcze kolejnych sześć budynków. W sumie  inwestycja obliczona jest na 368 mieszkań.

– Osiedle będzie położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jego atutem z pewnością będzie bliskość jeziora Dąbie, kąpieliska i plaży miejskiej oddalonej jedynie 500 metrów od mieszkań, zieleń, place zabaw i przestrzeń – podkreśla w informacji prasowej Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Mieszkania będą wykończone pod klucz (ściany pomalowane na biało, glazura, terakota, wykładzina PCV na podłodze, kuchenka elektryczna energooszczędna z płytą ceramiczną w kuchni, łazienka z białym montażem). Ci, którzy zdecydują się na lokale w parterach, będą mieli dostęp do ogródków przydomowych. Na wyższych piętrach będą balkony. Przewidziano także mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownie do użytku mieszkańców danej części w każdym z budynków. Teren wokół nich zostanie kompledksowo zagospodarowany. W ramach inwestycji przewiduje się m.in.: wykonanie chodników, alejek, ławek, trzech placów zabaw dla dzieci i miejsc parkingowych.

Pierwszy etap budowy osiedla powinien zakończyć się wiosną 2020 roku. Koszt inwestycji to 64 mln złotych. Projekt jest finansowany z kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego, wkładu gminy, środków własnych TBS Prawobrzeże i wpłat przyszłych najemców na zasadach partycypacji, czyli wkładu własnego lokatorów. Planowany koszt budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkań wynosi około 5 000 zł, z czego partycypacja najemcy to 30% tej kwoty, tj. ponad 1500 zł za metr kwadratowy. Ponadto zawarcie umowy najmu jest uzależnione od wpłacenia przez przyszłego najemcę, który spełnia kryteria dochodowe, kaucji zabezpieczającej w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Od kilku lat w Dąbiu TBSP prowadzi również inną mieszkaniową inwestycję. Etapami buduje osiedle nad Płonią z rejonie ul. Koszarowej. Dotąd do użytku zostało tam oddanych i zasiedlonych pięć dwupiętrowych budynków. Kolejne dwa są na etapie robót wykończeniowych i zagospodarowywania wokół nich terenu przez spółkę Ciroko, a powinny być gotowe do grudnia tego roku. Tam jednak system finansowania jest inny, bo część kosztów całego przedsięwzięcia pokrywana jest z tzw. funduszu przedpłat. Dysponentem tych mieszkań jest gmina i przeznaczone one są do zasiedlania w trybie zamian w celu poprawy warunków mieszkaniowych przez najemców komunalnych i są to mieszkania ze stawkami czynszu komunalnego. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Wizualizacje: TBSP

Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu

Komentarze

Lolek
Ciekawe czy miejski konserwator zabytkow wydal zgode na rozbiorke jedynego w Szczecinie Fortu ziemnego z 1768r?moze redakcja to sprawdzi .
2018-08-14 10:14:33
Anka
Jeżeli to prawda to byłoby ponad 3 zł/m2 droższe niż na Koszarowej które obecnie są budowane.
2018-08-13 18:50:34
czynsz
Wysokość czynszu wynosi 13,68 zł/m2 w tym opłata za śmieci. Najemcy sami zabierają indywidualne umowy z dostawcami (woda, ścieki, ogrzewanie, prąd, gaz) i płacą według liczników w zależności od zużycia.
2018-08-13 11:53:25
A, A, A...
Co bedzie wchodzilo w Czynsze... i jak Wysokie beda one w stosunku do zwyklych Pensji...??
2018-08-13 11:37:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie