poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe domy TBSP w Dąbiu

Nowe domy TBSP w Dąbiu

Nowe domy TBSP w Dąbiu
Data publikacji: 2018-08-13 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 3247 342490

Szczecińskie TBS Prawobrzeże podpisało umowę z firmą Calbud na realizację pierwszego etapu inwestycji w Dąbiu. Po przekazaniu wykonawcy placu budowy ten ruszył z pracami przy organizacji jej zaplecza. To kolejne z przedsięwzięć tej komunalnej spółki w nową zabudowę mieszkaniową w tej części miasta.

Osiedle ma powstać na zarośniętym głównie samosiejkami i służącym za dzikie wysypisko wszelkich odpadów pasie terenu między ulicami Pokładową, Oficerską, Drukarską oraz Masztową i przy nieistniejącej jeszcze ul. Fregaty. To grunty przyległe do istniejącej tam w zdecydowanej większości zabudowy jednorodzinnej.

W pierwszym etapie budowa osiedla, według dokumentacji autorstwa Firmy Projektowej J. Nawrocki ze Szczecina, obejmie sześć budynków z 184 mieszkaniami jedno-, dwu- i trzypokojowymi o powierzchni od 46 do 66,5 m kw., a w drugim etapie planowane jest wzniesienie jeszcze kolejnych sześć budynków. W sumie  inwestycja obliczona jest na 368 mieszkań.

– Osiedle będzie położone w atrakcyjnej lokalizacji. Jego atutem z pewnością będzie bliskość jeziora Dąbie, kąpieliska i plaży miejskiej oddalonej jedynie 500 metrów od mieszkań, zieleń, place zabaw i przestrzeń – podkreśla w informacji prasowej Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Mieszkania będą wykończone pod klucz (ściany pomalowane na biało, glazura, terakota, wykładzina PCV na podłodze, kuchenka elektryczna energooszczędna z płytą ceramiczną w kuchni, łazienka z białym montażem). Ci, którzy zdecydują się na lokale w parterach, będą mieli dostęp do ogródków przydomowych. Na wyższych piętrach będą balkony. Przewidziano także mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownie do użytku mieszkańców danej części w każdym z budynków. Teren wokół nich zostanie kompledksowo zagospodarowany. W ramach inwestycji przewiduje się m.in.: wykonanie chodników, alejek, ławek, trzech placów zabaw dla dzieci i miejsc parkingowych.

Pierwszy etap budowy osiedla powinien zakończyć się wiosną 2020 roku. Koszt inwestycji to 64 mln złotych. Projekt jest finansowany z kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego, wkładu gminy, środków własnych TBS Prawobrzeże i wpłat przyszłych najemców na zasadach partycypacji, czyli wkładu własnego lokatorów. Planowany koszt budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkań wynosi około 5 000 zł, z czego partycypacja najemcy to 30% tej kwoty, tj. ponad 1500 zł za metr kwadratowy. Ponadto zawarcie umowy najmu jest uzależnione od wpłacenia przez przyszłego najemcę, który spełnia kryteria dochodowe, kaucji zabezpieczającej w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Od kilku lat w Dąbiu TBSP prowadzi również inną mieszkaniową inwestycję. Etapami buduje osiedle nad Płonią z rejonie ul. Koszarowej. Dotąd do użytku zostało tam oddanych i zasiedlonych pięć dwupiętrowych budynków. Kolejne dwa są na etapie robót wykończeniowych i zagospodarowywania wokół nich terenu przez spółkę Ciroko, a powinny być gotowe do grudnia tego roku. Tam jednak system finansowania jest inny, bo część kosztów całego przedsięwzięcia pokrywana jest z tzw. funduszu przedpłat. Dysponentem tych mieszkań jest gmina i przeznaczone one są do zasiedlania w trybie zamian w celu poprawy warunków mieszkaniowych przez najemców komunalnych i są to mieszkania ze stawkami czynszu komunalnego. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Wizualizacje: TBSP

Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu Nowe domy TBSP w Dąbiu

Komentarze

Lolek
Ciekawe czy miejski konserwator zabytkow wydal zgode na rozbiorke jedynego w Szczecinie Fortu ziemnego z 1768r?moze redakcja to sprawdzi .
2018-08-14 10:14:33
Anka
Jeżeli to prawda to byłoby ponad 3 zł/m2 droższe niż na Koszarowej które obecnie są budowane.
2018-08-13 18:50:34
czynsz
Wysokość czynszu wynosi 13,68 zł/m2 w tym opłata za śmieci. Najemcy sami zabierają indywidualne umowy z dostawcami (woda, ścieki, ogrzewanie, prąd, gaz) i płacą według liczników w zależności od zużycia.
2018-08-13 11:53:25
A, A, A...
Co bedzie wchodzilo w Czynsze... i jak Wysokie beda one w stosunku do zwyklych Pensji...??
2018-08-13 11:37:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie