Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Parcele powojskowe na mieszkania

Data publikacji: 13 lutego 2018 r. 19:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:03
Parcele powojskowe na mieszkania
 

Na powojskowych terenach ze zdegradowaną zabudową w obszarze dawnego Fortu Prusy, znajdującego się w granicach obecnego osiedla Nowe Miasto w Szczecinie, ruszyła kolejna inwestycja mieszkaniowa. Chodzi o rejon u zbiegu ulic Janusza Kusocińskiego, gen. Józefa Sowińskiego i Bartosza Głowackiego. To kontynuacja przedsięwzięcia Towarzystwa Budownictwa Społecznego Prawobrzeże. Od lat w nową zabudowę w tym rejonie inwestuje także jedna ze szczecińskich spółek deweloperskich Siemaszko. 

 TBS Prawobrzeże rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla. Wybrany w przetargu wykonawca robót spółka Ciroko weszła na plac budowy. Obok już istniejącej nowej zabudowy mieszkaniowej osiedla (to trzy budynki z prawie setka mieszkań i zagospodarowanym otoczeniem oddane zostały do użytku w 2010 r.) na działce o powierzchni ponad 7 tys. mkw. powstaną jeszcze trzy niepodpiwniczone budynki trzy- i czteropiętrowe z 95 mieszkaniami jedno-, dwu- i trzypokojowymi o powierzchni od 40 do 52-68 metrów kwadratowych. Podobnie jak podczas poprzedniego etapu realizacji niektóre fragmenty starej zabudowy (to teren objęty ochroną konserwatorską) zostaną zachowane. Dwa ze znajdujących się tam narożnych budynków ceglanych przejdą kompleksową renowację i będą zaadaptowane na trzy lokale użytkowe.

W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownię do użytku mieszkańców. Mieszkania parterowe będą miały dostęp do ogródków przydomowych. Każde mieszkanie powyżej parteru balkonem lub tarasem. Mieszkania oddawane w standardzie pod klucz. Ściany pomalowane na biało, wykładziny PCV na  podłogach, w łazienkach okładziny ceramiczne na ścianach i podłodze, kuchenka  elektryczna energooszczędna z płytą  ceramiczną w kuchni, łazienka z białym montażem (wanna, umywalka).Lokale wyposażone będą w stację cieplną z funkcją indywidualnego programowania ogrzewania pomieszczeń. Dostawcą ciepła i podgrzania wody będzie Szczecińska Energetyka Cieplna  z indywidualnym rozliczeniem zużytej energii cieplnej dla każdego mieszkania.

Zakres inwestycji, której projekt wykonała Firma Projektowa J. Nawrocki ze Szczecina, przewiduje - tak jak w sąsiedztwie - urządzenie chodników, alejek, placu zabaw dla dzieci, miejsc parkingowych. Zasadzonych ma być 56 drzew ozdobnych i 163 krzewy. 

Jak informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, ukończenie prac i oddanie mieszkań do użytku zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2019 roku. Wykonawcą inwestycji jest wspomniane Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko, które jako jedyne stanęło do przetargu i skalkulowało swoją ofertę usług na  22 782 847,84 zł. To ponad 4 mln zł więcej, niż wcześniej zakładany przez TBSP wydatek na ten cel. Nadzór inwestorski w imieniu spółki ma pełnić Michał Wolańczyk z Goleniowa, którego ofertę za 178 tys. zł TBSP uznał za najkorzystniejszą.

Budowę osiedla dofinansowuje Bank Gospodarstwa Krajowego, a ponadto źródłami jej finansowania są - jak w każdym z takich przypadków - wpłaty partycypantów oraz środki przekazywane z budżetu miasta. Planowany koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkań wynosi 4 061,37 zł, z czego wkład własny tj. partycypacja, przyszłego najemcy wynosi 25% tej kwoty, tj. około 1 015,34 zł/m². ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

budowanie bez pomysłu
2018-02-13 21:57:40
łatwo wyburzyć ale żeby wybudować coś ciekawego to już niestety chętnych brak, budują jak najtańszym kosztem bez piwnic, garaży, boisk, itp.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA