Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Nowe ambulanse dla pogotowia. Pojadą do różnych powiatów [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-25 13:00
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-26 21:49
Nowe ambulanse dla pogotowia. Pojadą do różnych powiatów
Fot. Ryszard Pakieser  

Dziesięć nowych ambulansów ma Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Trafią one do różnych powiatów na terenie Zachodniopomorskiego. Jedenasty jest już w szpitalu w Szczecinku (szpital ten jest podwykonawcą WSPR). Wszystkie mają nowoczesne wyposażenie. W sobotę (25 września) zostały uroczyście przekazane zespołom ratownictwa.

- Są przede wszystkim nowe, a najważniejsze jest, żeby były bezawaryjne - mówi Michał Huniewicz, ratownik medyczny w WSPR w Szczecinie. - Mamy też w nich nowy sprzęt, m.in.: defibrylator, ssak, respirator z funkcją oddechu zastępczego i wspomaganego, co jest szczególnie teraz (podczas pandemii COVID-19 - red.) pomocne. W środku są drobne zmiany jeśli chodzi o ułożenie półek czy zamontowanie sprzętu. To, co było dobre, zostało, i jest kilka nowych rozwiązań, które nam trochę ułatwią pracę.

Wojewoda: Ambulanse najwyższej, europejskiej klasy

Dwie nowe karetki zostaną w Szczecinie. Pozostałe pojadą do: Dębna, Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Drawska Pomorskiego, Koszalina, Nowogardu, Sławna i Reska. Jedna jest już w Szczecinku.

Zakup ambulansów został sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ze środków będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia (83 procent kosztów zakupu) oraz wkładu własnego WSPR i szpitala w Szczecinku. To projekt "Doposażenie WSPR w Szczecinie w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 - część II"

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5,2 mln złotych - Dołożyliśmy z własnych pieniędzy 1,06 mln złotych i kupiliśmy 10 ambulansów z odpowiednim wyposażeniem oraz środki ochrony indywidualnej - poinformował Roman Pałka, dyrektor WSPR.

Wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, podkreślił, że to ambulanse najwyższej, europejskiej klasy.

- Można powiedzieć, że to taki europejski top, zarówno jeżeli chodzi o same pojazdy, jak również o wyposażenie - mówił. - Bo tu są i defibrylatory, i krzesło kardiologiczne i pompa infuzyjna. A zatem jest to taka mobilna jednostka intensywnej terapii. 

Ważna inwestycja dla mieszkańców regionu

I dodał, że to inwestycja, która pomaga ratować życie i zdrowie mieszkańców województwa oraz przebywających u nas turystów, ale też czyni pracę ratowników nieco łatwiejszą.

- To wszystko jest po to, żeby zabezpieczyć życie i zdrowie naszych mieszkańców, ale również tych, którzy w okresie letnim tak chętnie przyjeżdżają na Pomorze Zachodnie - mówił. - Z drugiej strony są ludzie, którzy tę pomoc niosą, a więc całe zespoły ratownictwa: lekarze, ratownicy medyczni. I to jest takie też zauważenie tej grupy zawodowej, która wykonuje niezwykle ciężką pracę, żeby ta praca była choć trochę lżejsza, aby mogli nieść jeszcze lepiej i sprawniej tę pomoc. 

Nowe ambulanse są żółte. Od 2028 roku wszystkie karetki w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego mają mieć właśnie taki kolor. 

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ale
2021-09-26 21:41:44
czy są tak samo wywrotne jak poprzednie?
fin
2021-09-26 18:56:15
jak komuś przeszkadzają karetki na bazie niemieckiego pojazdu może wybrać nasz pojazd , Narodowy ...............drzwi od stodoły , funkcja śmigłowca sanitarnego
Iko
2021-09-25 16:32:44
Ważne żeby były niemieckie, nasz rząd tylko niemieckie limuzyny kupuje, to i karetki też od Angeli
Ada
2021-09-25 16:30:39
Brawo fundusze UE
Edek
2021-09-25 16:14:28
Malkontenci za czasów PRL sanitarki były na bazie Fiata 125 tam byl komfort .Trochę pokory.Kazdy temat jest dobry żeby dokopac rzadowi - zenada.
Obs.ryver
2021-09-25 15:30:01
"... Bogucki, podkreślał, że to ambulanse najwyższej, europejskiej klasy..." a ja jestem przekonany , ze najwyższa klasa , to "klasa" kaczolandu, PiSdzielcza... Wszak to co dzieje się w kaczym landzie jest najlepsze, najważniejsze, tylko kaczyzm ma rację a jego "dzieła" są wiekopomne! Wszak prezio to SŁOŃCE ŻOLIBORZA !
Dobrze
2021-09-25 14:23:48
Dobrze ,mamy "prawie nowoczesne ambulanse" bo naprawde nowoczesne to troche wieksze i wygodniejsze dla pacjenta i personelu medycznego. "Na bezrybiu i rak ryba "
Abc
2021-09-25 13:55:03
A będą do nich załogi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ