Pokaz techniczny możliwości nowatorskiej zapory olejowej odbył się w czwartek (28 czerwca) w Szczecinie na Odrze. Był częścią warsztatów poświęconych problematyce zwalczania rozlewów olejowych z zastosowaniem technologii przyjaznych środowisku.
Uczestników warsztatów zaprosiła Akademia Morska w Szczecinie, która jest partnerem projektu SBOIL (South Baltic Oil Spill Response).
– Celem projektu jest usprawnienie systemu szybkiego reagowania na wyciek ropy w niesprzyjających warunkach pogodowych i płytkich wodach – poinformowała Weronika Bulicz, rzecznik prasowy szczecińskiej AM. – Sprzęt będzie stacjonował w gotowości w regionie Bałtyku Południowego, przez co ogólna zdolność do reagowania na wycieki ropy naftowej wzrośnie, a potencjalny wpływ zrzutów zanieczyszczeń oleju zostanie znacznie zmniejszony.
Nowa technologia reagowania na rozlewy polega na użyciu przyjaznych środowisku absorbentów (pochłaniaczy) do zwalczania rozlewów oraz zebraniu ich za pomocą zbudowanego sprzętu.
– Zapora olejowa została opracowana wspólnie przez naukowców z trzech krajów oraz praktyków, zajmujących się wydobywaniem oleju, który w niekontrolowany sposób znalazł się w wodzie – tłumaczyła rzecznik AM.
Konsorcjum projektowe tworzą: Uniwersytet w Rostocku (Niemcy) – lider projektu, World Maritime University (Malmo– Szwecja) oraz Akademia Morska w Szczecinie (Instytut Inżynierii Ruchu Morskiego). Zaangażowani są też partnerzy stowarzyszeni z Niemiec, Polski, Szwecji, Danii i Litwy.
Po zakończeniu przedsięwzięcia sprzęt otrzyma któraś ze służb zajmujących się zwalczaniem rozlewów olejowych. Obecnie projektem zainteresowana jest Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Jej statek, „Kapitan Poinc”, brał udział w czwartkowym pokazie.
– Dzień wcześniej mieliśmy ćwiczenia z SAR-em na morzu – powiedział prof. Lucjan Gucma ze szczecińskiej AM, który jest kierownikiem projektu.
Jak podkreślił, opracowana zapora stosowana jest jako środek dodatkowy, kiedy nie można np. wystawić klasycznych zapór, w trzcinowiskach, trudno dostępnych miejscach itp.
– Nowatorski jest sam system zbierania – zaznaczył. – Można go bardzo szybko zrzucić za pomocą samolotu.
Realizacja projektu SBOIL potrwa do końca czerwca 2019. ©℗ (ek)
Fot. Dariusz GORAJSKI