sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Bezzałogowy statek coraz bliżej

Bezzałogowy statek coraz bliżej

Bezzałogowy statek coraz bliżej
Data publikacji: 2018-06-27 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 1879 335491

Pracownicy Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie budują model statku bezzałogowego. W marcu tego roku zakończono projekt modelu statku. Obecnie jest budowany kadłub, wkrótce zainstalowany zostanie napęd i rozpoczną się pierwsze próby na wodzie.

– Model będzie wyposażony w ekologiczny napęd elektryczny: do zasilania zastosowane zostaną m.in. ogniwa fotowoltaiczne i ogniwa paliwowe – tłumaczy prof. Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów AM.

Zainstalowane pędniki pozwolą na bardzo precyzyjne manewrowanie statkiem, łącznie z dynamicznym pozycjonowaniem.

– W pierwszym etapie prób i testów układu napędowego wszystkie manewry będą realizowane za pomocą zdalnego (bezprzewodowego) sterowania – dodaje profesor.

Równolegle z budową modelu trwają laboratoryjne (komputerowe) prace nad autonomicznym systemem sterowania. Po ich zakończeniu system autonomiczny zostanie zainstalowany w modelu. Rozpoczną się wtedy próby i testy autonomicznego sterowania na doświadczalnym akwenie Akademii Morskiej w Szczecinie. Pierwsze próby wodne planowane są na lipiec.

Po ich pozytywnym zakończeniu będzie zbudowany kolejny model bezzałogowego statku i przeprowadzone zostaną testy z wymianą informacji pomiędzy pływającymi statkami bezzałogowymi. Następnie rozpoczną się prace badawczo-projektowe nad ekologicznym bezzałogowym statkiem transportowym.

Pracownicy Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów będą projektować i budować wielkoskalowe modele redukcyjne w ramach działań Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających.

– Budowa centrum ruszy już wkrótce – zapowiada profesor Wojciech Ślączka, rektor szczecińskiej AM. – Tamtejsze specjalistyczne laboratoria będą stanowić zaplecze dla dziedzin badawczych z zakresu gospodarki morskiej, w tym także dla pracowników Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów.

Jedną z wielu możliwości, jakie zostaną stworzone w CEOP, będzie potwierdzenie w praktyce działania autonomicznego modelu, który powstaje obecnie, a także kolejnych projektów.

Dodajmy, że na temat autonomicznej żeglugi mówiono sporo podczas Światowych Dni Morza, które niedawno obchodzono w Szczecinie. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe będzie ograniczenie liczebności załóg statków (obsługiwanych z lądu). To przyniesie oszczędności. Trzeba się jednak zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa takiej żegludze, narażonej na cyberataki. ©℗

Elżbieta KUBOWSKA

 

Komentarze

do przedmówców
Co za prymityw się tutaj wypowiada. Wierzyc się nie chce, że w Szczecinie żyją tak beznadziejni i prostaccy ludzie. A ten pan z obsesyjnym dopisywaniem - "PO", powinien udać się do psychiatry.
2018-06-29 22:50:42
pol
Takie autonomiczne transportowce już pływają i nie są to wcale modele. Mają napęd nuklearny. Mogą bez żadnej załogi leżeć na dnie oceanu przez kilka lat. Na redzie się logują i są joystikiem doprowadzane do nabrzeża. Wożą rakiety balistyczne W-P.
2018-06-29 14:53:28
No... No...
A jak daleko do Centrum miasta... i w Swinoujsciu, bedzie mogl "Wejsc" taki statek jak "Zawioda" PO-laczenia Komputerowo-Satelitarne lub Hakerzy "wejda" w jego System Sterowania i PO-kieruja Go do innego Kraju... z Drogocennym Ladunkiem ??
2018-06-28 02:47:41
kopac
Bezzałogowy statek nazywa sie barka zeglowna.Naukowcy przytulili sporo kasy i zamontowali ogniwa słoneczne.Ale silnika ktory zamiast ropy spala sproszkowany wegiel naukowcy nie wymyslili. AM ze Szczecina szesciokrotnie przerosła taka samą w Bremenhafen.Prawo Parkinsona mowi ze głownym problemem przerosniecia jest zaopatrzenie na czas w papier toaletowy i ziemniaki na zime.
2018-06-28 02:42:00
profesorek z AM w szczecinku
a potem wyklucz siebie profesorku :)
2018-06-27 18:33:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie