Niedawno podpisano notarialną umowę między miastem Szczecin a Wodami Polskimi w sprawie przekazania działki, na której powstanie nowoczesna baza dla lodołamaczy. Wspomniany teren sąsiaduje z obecnym Nadzorem Wodnym w Podjuchach i będzie komplementarną częścią tego miejsca.
– Nowoczesna baza dla lodołamaczy to realizacja kolejnego etapu inwestycji przeciwpowodziowych w naszym regionie – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Lodołamacze nareszcie będą stacjonować. Ze względu na spływ pokrywy lodowej większość akcji lodołamania zaczyna się właśnie na wysokości Podjuch, stąd też budowa bazy dla lodołamaczy w tym miejscu jest najlepszą z możliwych decyzji.
Inwestycja polega na budowie bazy postojowo-cumowniczej przy ul. Karpiej w Szczecinie. Zadanie będzie podzielone na kilka etapów. Przetarg ogłoszony zostanie w trzecim kwartale tego roku, a rozpoczęcie robót planowane jest najpóźniej w grudniu.
Według szacunków Wód Polskich w Szczecinie, zadanie powinno być zrealizowane w pierwszym kwartale roku 2022. Baza dla lodołamaczy będzie nowoczesna, funkcjonalna i przestronna. Zaplanowane zostało zaplecze techniczne oraz miejsce, gdzie jednostki przechodzić będą doraźne naprawy.
– W najbliższym czasie przewiduje się realizację pierwszego etapu, czyli rozbiórkę istniejącej infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz umocnień brzegowych wzdłuż rzeki Regalicy – informuje dyrektor Duklanowski. – Następnie zakładana jest budowa nabrzeża postojowo-cumowniczego dla lodołamaczy o długości ok. 140 m, z miejscami do cumowania ośmiu jednostek. Przebudowany będzie basen manewrowo-postojowy oraz wybudowany budynek magazynowo-warsztatowy, garaż i wiata magazynowa. Cały teren zostanie zagospodarowany i uporządkowany.
Wody Polskie planują także kolejny etap inwestycji, który obejmuje budowę obiektu biurowego w Podjuchach i jeszcze jednego garażu.
Celem inwestycji jest dalsze poprawianie efektywności prowadzonych działań przeciwpowodziowych oraz jeszcze lepsze przygotowanie do akcji lodołamania w kolejnych latach.
– Akcja lodołamania to najskuteczniejsze narzędzie minimalizacji ryzyka wystąpienia powodzi zimowych na Odrze, redukcji ich zasięgu oraz możliwość operacyjnego wykorzystywania utworzonych miejsc postojowych – podkreśla Magdalena Sztukiel, zastępca dyrektora Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. – Wykonana infrastruktura docelowo przeznaczona będzie do wspólnego użytku przez Nadzór Wodny i RZGW w Szczecinie.
Szacunkowy koszt inwestycji to 21,38 mln zł. Realizowana jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy).
Dodajmy, że dla Wód Polskich w Szczecinie budowane są dwa nowoczesne lodołamacze liniowe. Będą one gotowe na przełomie lat 2020/2021.
(ek)