wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Kształtowanie zasobów wodnych

Kształtowanie zasobów wodnych

Kształtowanie zasobów wodnych
Data publikacji: 2020-07-11 13:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Wywietleń: 485 464216

Do najważniejszych zadań Wód Polskich należy ochrona przed zjawiskiem powodzi i suszy. W tym sezonie – mimo pojawiających się ostatnio opadów deszczu – wciąż jest poważny problem z suszą hydrologiczną. Wody Polskie prowadzą działania mające na celu poprawę retencji. Planowane są inwestycje przywracające funkcjonalność urządzeniom hydrotechnicznym oraz zupełnie nowe zadania. Efekt to lepsze nawodnienie upraw rolnych. Wody Polskie rozpoczęły cykl spotkań w ramach programu Kształtowania Zasobów Wodnych. Zaplanowano ich ponad trzysta. Jedno odbyło się w piątek (10 lipca) w Barzkowicach.

Przed spotkaniem z dziennikarzami przedstawiciele Wód Polskich i goście dyskutowali o retencji, oszczędzaniu wody oraz pozwoleniach wodnoprawnych. W konferencji wzięli udział m.in.: Jan Białkowski - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Woś - wiceprezes Wód Polskich, Marek Duklanowski - dyrektor Wód Polskich w Szczecinie oraz Szymon Sroczyński - dyrektor Zarządu Zlewni w Stargardzie.

Jak mówił Jan Białkowski, program Kształtowania Zasobów Wodnych to inicjatywa kompleksowa, która horyzontalnie będzie rozwiązywać problemy związane z gospodarką wodną. Pierwszy raz w historii następuje kompatybilna współpraca aż czterech ministerstw: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, klimatu, środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

- Retencja wody jest wyzwaniem i warunkiem rozwoju rolnictwa - podkreślił wiceminister. - Na Pomorzu Zachodnim problemy się spiętrzyły i cieszę się, że udało nam się podjąć kompleksowe i zdecydowane działania.

Wody Polskie realizują ambitny program inwestycyjny, którego celem jest wspieranie retencji.

- Musimy się zmierzyć z wyzwaniem nadrobienia kilkudziesięciu lat zaniedbań - powiedział wiceprezes Krzysztof Woś. - Powstaną nowe inwestycje, ale i poprawiamy na bieżąco stan utrzymania i obsługi istniejących już urządzeń wodnych. Cieszę się, że mieliśmy okazję spotkać się w Barzkowicach, porozmawialiśmy o problemach i oczekiwaniach środowiska rolniczego w zakresie pracy Wód Polskich. Program Kształtowania Zasobów Wodnych przewiduje blisko 330 spotkań w całej Polsce, czyli przed nami co najmniej jedno spotkanie w każdym Nadzorze Wodnym.

Działania Wód Polskich dotyczące poprawy retencji prowadzone są na bieżąco. Wiceprezes Wód Polskich wyraził nadzieję, że rolnicy już teraz odczuwają poprawę sytuacji.

- Poprawa retencji to nie tylko duże inwestycje, ale i nasza codzienna praca, polegająca na działalności utrzymaniowej cieków i rowów melioracyjnych – mówił.

Wody Polskie na Pomorzu Zachodnim prowadzą pilotażowy program inwestycyjny na terenie Zarządu Zlewni w Gryficach, ale to właśnie w Stargardzie działalność na rzecz rolników musi być zwiększona, bo jest tu najwięcej terenów rolnych.

- Program poprawy retencji korytowej pojawił się na Pomorzu Zachodnim, mamy doskonałe przykłady piętrzenia wody choćby na rzece Ina, mamy wiele pozytywnych opinii od użytkowników - podkreślił dyrektor Marek Duklanowski. - Jesteśmy w bieżącym kontakcie, kiedy wody potrzeba więcej, a kiedy mniej, ta współpraca odbywa się wzorowo i chciałbym, by była kontynuowana. Jesteśmy na etapie planowania kolejnych inwestycji.

Następne spotkania w regionie odbędą się jeszcze w tym roku.

(ek)

Fot. RZGW

Kształtowanie zasobów wodnych

Komentarze

wit
330 spotkan ! Bedzie za darmoche wyzerka i jeszcze kilometrowki zaplaca!
2020-07-11 15:28:50
rerik
A ile to inwestycji można by wykonać w cenie tych ponad 330planowanych spotkań? Na których będzie ple,ple,ple... Kilka tygodni temu był artykuł na temat planowanej retencji korytowej w województwie. Kopę krewnych i znajomych króliczka załapie się do koryta...
2020-07-11 14:15:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie