piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niewybuch na dzikiej plaży

Niewybuch na dzikiej plaży

Niewybuch na dzikiej plaży
Data publikacji: 2016-02-24 07:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 2139 121038

Pocisk z okresu II wojny światowej czy może jednak ćwiczebny RPG-2 z pobliskiego poligonu? Niewybuch znaleziony w poniedziałek w Jeziorze Głębokim rozpala wyobraźnię nie tylko miłośników militariów.

Grupa płetwonurków z kamerą penetrowała wody Głębokiego. Natrafili na niewybuchy. Jeden wydobyli na brzeg dzikiej plaży, od strony Wołczkowa. O odkryciu poinformowali policję. Ta zabezpieczyła miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 5. Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach.

Ci na miejsce zdarzenia dotarli we wtorek (23 bm.), o godz. 9.30. Znalezisko zabrali i zabezpieczyli w magazynie swojej jednostki wojskowej.

- Niewybuch będzie zdetonowany na poligonie. To pocisk do granatnika przeciwpancernego z okresu II wojny światowej. Z prasowych enuncjacji wiem, że rzekomo zostało znalezionych więcej takich niewybuchów. Ale my zabraliśmy z Głębokiego tylko ten, który był na plaży - mówi st. chor. szt. Henryk Trębas, dowódca patrolu rozminowania 5. Pułku Inżynieryjnego. - Gdyby więcej było takich pocisków na dnie, to nie mamy uprawnień do ich wydobycia. Musieliby przyjechać płetwonurkowie z 8. Flotylli Obrony Prawobrzeża. Albo należałoby wynająć specjalistyczną firmę cywilną, ale dysponującą odpowiednimi uprawnieniami.

Według st. chor. szt. Henryka Trębasa, ów zabezpieczony przez saperów niewybuch to RPG-2.

- Niemożliwe, te granatniki przeciwpancerne weszły do użytku polskiej armii dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Jeżeli więc znalezisko rzeczywiście miałoby pochodzić z okresu II wojny światowej, to najprawdopodobniej jest to pocisk z granatnika Panzerfaust, który był inspiracją dla RPG-2, zbudowanego w 1949 r. - komentuje st. asp. dr Marek Łuczak z Wydziału Kryminalnego KWP, historyk.

Na społecznościowych portalach zaroiło się od komentarzy na ten temat. Dyskutują nie tylko miłośnicy militariów. Jaka jest prawda na temat znaleziska? ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu


Arleta NALEWAJKO

FOT. Mirosław WINCONEK

Komentarze

Gratuluję Prawobrzeżu posiadania własnej flotylli :))
"8. Flotylli Obrony Prawobrzeża."
2016-02-24 15:13:49
Bonba
Czyli, jeśli ten płetwonurek nie miał specjalistycznych uprawnień, to jeszcze może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za samowolne wydobycie niewybuchu z dna?
2016-02-24 07:46:31

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie