niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > Budują i remontują

Budują i remontują

Budują i remontują
Data publikacji: 2015-11-16 11:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2180 37815
W ciągu pięciu lat zbudowano tu kilka kutrów rybackich, a dużo więcej statków wyremontowano. Na 5,5 ha terenu nad Odrą w Szczecinie działa ok. 40 znaczących firm, które tworzą Morski Park Przemysłowy. To druga część nazwy spółki Stocznia Południe, należącej do Bolesława Danilewicza i Eugeniusza Ławickiego.

Nową halę produkcyjną o powierzchni 3,5 tys. m kw. budowano kilka miesięcy. Są w niej cztery 20-tonowe suwnice, a wkrótce zostanie wyposażona w maszyny.

– Podczas budowy zastosowano nowatorską metodę – opowiada Tadeusz Grabowski, kierownik budowy z firmy B&B z Międzyrzecza, generalnego wykonawcy. – Do umocnienia gruntu użyto 491 kolumn wkręcanych tzw. metodą DSM. Na nich położono betonową posadzkę o grubości 40 cm.

W hali tej firma z branży metalowej będzie produkować konstrukcje stalowe. To nowy najemca w Stoczni Południe. Obecnie przy ul. Dubois działa ok. 40 znaczących przedsiębiorstw. Teren o powierzchni 5,5 ha należał wcześniej do Stoczni Szczecińskiej Nowej. Gdy upadła, jej majątek sprzedawano w tzw. pakietach. Największą część, w tym pochylnie, nabyło Towarzystwo Finansowe Silesia (dziś tymi nieruchomościami zarządza Szczeciński Park Przemysłowy). Wcześniej, pod koniec listopada 2009 r., znaleźli się chętni na pakiet obejmujący południowy rejon dawnej SSN, w tym nabrzeże z dźwigami i budynki. Odważyli się na tę inwestycję dwaj lokalni przedsiębiorcy z branży budowlanej: Bolesław Danilewicz i Eugeniusz Ławicki, właściciele Stoczni Południe. W miarę możliwości inwestują i zachęcają do współpracy inne firmy.

– Mamy tu łącznie ok. 600 m nabrzeża, z czego 220 m w zeszłym roku zostało wyremontowane – mówi Marcin Woźniak, menadżer stoczni. – To obecnie nowoczesny, profesjonalny odcinek, z pełną instalacją, bo położyliśmy nową sieć wodną i elektryczną.

Jakiś czas temu spółka nabyła też działkę od Portu Rybackiego „Gryf” wraz z ponad 200-metrowym fragmentem nabrzeża Bułgarskiego.

– Chwalimy sobie współpracę z PŻM i firmą Master, która w tamtym rejonie remontuje statki szczecińskiego armatora – zaznacza M. Woźniak. – Również przy nabrzeżu Bułgarskim planujemy inwestycje, ale dopiero za jakiś czas. Musimy działać bardzo rozsądnie, gdyż wspomniane inwestycje staramy się realizować ze środków własnych.

Pierwsze prace adaptacyjne, m.in. wymianę całej sieci wodno-kanalizacyjnej, w Stoczni Południe wykonano w 2010 r. Wtedy też ruszyła działalność.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Nową halę produkcyjną zbudowano w ciągu kilku miesięcy.

Cały artykuł w poniedziałkowym Kurierze i w e-wydaniu.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie