Problemy osób niepełnosprawnych są także naszymi problemami, tak wynika z ludzkiej przyzwoitości, ale także z analizy raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że w Polsce obecnie żyją ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnościami. Sprawdziliśmy, jak w statystycznym zestawieniu wypada nasze województwo i o co walczą aktualnie niepełnosprawni.
W ujęciu statystycznym nasze województwo plasuje się na 14 lokacie pod względem liczby zamieszkujących je osób niepełnosprawnych. Dane pokazują, że takich osób jest ponad 156 tysięcy. Co ciekawe w spisie ludnościowym GUS nasze województwo pod względem liczby mieszkańców plasowało się na 11 pozycji. Z danych GUS wynika także, że więcej w kraju mamy niepełnosprawnych kobiet niż mężczyzn (53 procent kobiet, 47 procent mężczyzn). Tak czy inaczej, to ponad 10 procent osób żyjących w Polsce. Dlatego nie może dziwić, że środowiska zrzeszające i dbające o prawa osób niepełnosprawnych są coraz bardziej słyszalne i walczą o wsparcie dla zainteresowanych. Obecnie oś walki skupiała się wokół ustawy o asystencji osobistej. Ta usługa, polega na indywidualnym wsparciu w wykonywaniu codziennych czynności, których osoby z niepełnosprawnościami nie mogą realizować na równi z innymi osobami, ma na celu aktywne włączenie i pełny udział tych osób w życiu społecznym oraz zawodowym.
Apelowali o to
Krajowa Rada Konsultacyjna ds. osób niepełnosprawnych to forum współpracy przedstawicieli organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacja wyszła z apelem do premiera Donalda Tuska, właśnie w sprawie asystencji osobistej.
– Wobec braku skutecznych działań nad zapewnieniem ustawowych rozwiązań w zakresie asystencji osobistej, KRK wyraża ogromny niepokój o to, czy złożone przez Pana Premiera obietnice będę dotrzymane i Polska będzie realizować prawo do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami. Zdumienie KRK budzą publiczne informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jakoby przygotowany przez ten resort projekt był „wstrzymywany” przez Ministerstwo Finansów – czytamy w apelu KRK. Jak się okazuje, działania zaowocowały.
Ministerstwo deklaruje
„Uchwalenie ustawy o asystencji osobistej coraz bliżej” – tak optymistycznie wita w oficjalnym komunikacie pełnomocnik rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń. Wpis na listę prac rządu ma rozpocząć ostatni etap poprzedzający przyjęcie nowego prawa.
– Ten projekt to przede wszystkim szansa dla Osób z Niepełnosprawnościami na życie pełnią życia. Na wyjście z domu, na podjęcie pracy zawodowej: to kontrola nad własnym życiem i dużo większa niezależność – przekonuje minister.
Przyszłe uchwalenie ustawy o asystencji będzie wprost oznaczało utworzenie wielu tysięcy nowych miejsc pracy i wsparcie dla potrzebujących. Jak widać potrzebujących w liczbach jest sporo. Będzie to więc wsparcie dla setek tysięcy nie tylko osób niepełnosprawnych, ale tez ich rodzin i bliskich. Wkrótce mają się rozpocząć konsultacje społeczne i każdy będzie mógł zabrać głos w sprawie rządowego projektu. ©℗
(km)