Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nieobecni posłowie KO ukarani finansowo. Wśród nich dwóch z Zachodniopomorskiego (akt. 1)

Data publikacji: 19 grudnia 2019 r. 13:47
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2019 r. 15:44
Nieobecni posłowie KO ukarani finansowo. Wśród nich dwóch z Zachodniopomorskiego
Borys Budka podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy dyscyplinującej sędziów. Fot. PAP/Tomasz Gzel  

Nieobecni na porannych głosowaniach posłowie KO zostali ukarani najwyższą karą finansową - poinformował szef klubu KO Borys Budka. Wśród nich jest też dwóch parlamentarzystów wybranych z województwa zachodniopomorskiego - Jerzy Hardie-Douglas i Grzegorz Napieralski.

W głosowaniu nad uzupełnieniem porządku obrad o projekt PiS ws. zmian w sądownictwie nie wzięło udziału 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z KO, 12 z Lewicy i 7 z PSL-Kukiz15.

W czwartek Sejm zajmie się projektem PiS ws. zmian w sądownictwie. Na Konwencie Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec uzupełnienia porządku obrad o ten projekt, ale w głosowaniu większość sejmowa zdecydowała, że Izba zajmie się projektem ustawy, autorstwa PiS.

Głosowało 394 posłów, za uzupełnieniem porządku obrad było 201, przeciw 193, nikt nie wstrzymał się od głosu. Udziału w głosowaniu nie wzięło 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z Koalicji Obywatelskiej, 12 z Lewicy, 7 z PSL-Kukiz15 oraz 1 z Konfederacji.

Za uzupełnieniem porządku obrad byli tylko posłowie PiS, wszyscy pozostali głosowali przeciw.

"Na wniosek rzecznika dyscyplinarnego nieobecni na porannych głosowaniach posłowie klubu Koalicja Obywatelska zostali ukarani przez Kolegium Klubu najwyższą karą finansową" - napisał na Twitterze Budka.

Tysiąc złotych kary dla posłów KO

W głosowaniu z klubu KO nie wzięli udziału: Jerzy Borowczak, Joanna Frydrych, Jerzy Hardie-Douglas, Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Kostuś, Gabriela Lenartowicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Grzegorz Napieralski, Paweł Poncyljusz, Witold Zembaczyński i Tadeusz Zwiefka.

Jak wyjaśnił Budka, w późniejszej rozmowie z dziennikarzami kara opiewa na 1000 zł. - Mam nadzieję, że będzie to przestrogą dla tych, którzy dłużej śpią, czy mają inne obowiązki. W takich sytuacjach opozycja bez względu na to, czy to jest klub Lewicy, PSL czy KO, musi być zmobilizowana. My - jako klub KO - pokazaliśmy, że natychmiast reagujemy - podkreślił Budka.

Borys Budka

Borys Budka podczas wizyty w Szczecinie Fot. Dariusz Gorajski

Szef klubu KO dodał, że podczas debaty nad projektem PiS mają być obecni wszyscy posłowie KO z wyjątkiem trzech osób, które przedstawiły usprawiedliwienie. - Cała reszta ma być gotowa, ma być podczas tej debaty - mówił.

Budka wyraził nadzieję, że każda z osób z opozycji, bez względu na opcję polityczną "będzie w stanie przeprosić tych wszystkich, którzy wczoraj wspierali opozycję, wspierali walkę o wolne sądy". - Takie słowo przepraszam z ust tych, których nie było po prostu jest elementarną przyzwoitością - podkreślił Budka, nawiązując do środowych protestów przeciw zmianą w sądownictwie.

Co zakłada projekt ustawy dyscyplinującej sędziów

Złożony w ubiegłym tygodniu projekt PiS zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. Projekt nakłada na sędziów i prokuratorów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska, w jakich stowarzyszeniach działają oraz o ewentualnie prowadzonych portalach - nawet anonimowo lub pod pseudonimem.

W projekcie zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych; znaczna część projektu, to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu. "Przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytyka podstawowych zasad ustroju RP" - głosi projekt.

Kolejny pakiet zmian dotyczy Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o poszerzenie kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Projekt wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Napieralski się tłumaczy i obiecuje poprawę

Oświadczenie w sprawie nieobecności przesłał do mediów poseł Grzegorz Napieralksi. Oto jego treść:

"Szanowni Państwo, rozumiem oburzenie na nieobecność części posłów. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że w dużej części wynikają one z nienormalnych zasad pracy parlamentu, wprowadzonych przez PiS. 
Ustawa o sądach powinna być projektem rządowym, poprzedzonym informacją ze strony partii rządzącej lub premiera Mateusza Morawieckiego. Głosowanie tej ustawy było nieplanowane i zostało z premedytacją wprowadzone z zaskoczenia, przy wiedzy o nieobecnościach (np. mojej, zgłoszonej wcześniej do władz klubu).
Od trzech dni przebywam z rodziną, dziećmi i żoną, poza granicami kraju, na urlopie świątecznym. Odległość (inny kontynent) nie pozwoliłaby mi na szybki powrót. Proszę o zrozumienie, każdy ma prawo do skorzystania z wolnego czasu z rodziną. 
Mimo, że sytuacja nie jest efektem mojego lekceważenia obowiązków poselskich, tylko chęcia wynagrodzenia rodzinie wielotygodniowych nieobecności, przepraszam wszystkich moich wyborców za moją absencję. Dołożę wszelkich starań w przyszłości, by przystosować się w jak największym stopniu do niernormalnych standartów pracy parlamanetu, fundowanych nam przez PiS."
(PAP) (ip)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik
2019-12-21 15:42:46
Nie doczytałem gdzie jest poseł Nabieralski?Oby nie na Maderze
@Mirka
2019-12-21 11:56:14
Mirka oni wszystko zlewają tylko na waszym grzbiecie chcą zbijać kapitał polityczny jak wcześniej na robotnikach co spali na styropianie i obalali komunizm.Ty Mirka zadbaj o rodzinę i godne święta razem z bliskimi.Ci co ludzi w święta wysyłają na ulice a sami na różnych Maderach to oni ci nic dobrego nie dadzą
Prawdziwa Lewica
2019-12-21 10:40:24
Teraz widać kto ma usta pełne frazesów i pełne kieszenie że może 1000 zł wyrzucić na jakąś partyjną karę.A tu tyle głodnych i ubogich jest.Czy Koalicja Obywatelska rzeczywiście reprezentuje obywateli czy syte elity?
Prawo do odpoczynku
2019-12-21 09:23:51
Czego się czepiacie posłów skoro jest prawo do odpoczynku.To,że niektórzy dostają pomieszania zmysłów od polityki to nie znaczy że tak muszą mieć wszyscy. Socjaldemokraci bardzo sobie cenią świąteczną atmosferę świąt, przygotowań,choinki ,szopki i wieczornej Pasterki.
Tysiąc złotych to wydaje przyszła "prezydenta" na waciki (teraz)...
2019-12-20 12:55:47
(_I_).
oni powinni zostać zwolnieni a nie kara 1000zł, co to jest 1000zł!!!!
2019-12-20 10:37:07
ja nie mogę sobie przychodzić do pracy kiedy mi się chce! wstyd!
P_Osły sp..li
2019-12-20 00:54:32
KOD-ziarzom i UB-atelom święta, tak trzymać. Pamiętam jak PO_tłuki głosowali w sprawie zaostrzenia przepisów w sprawie aborcji.... Najważniejsze iż Jachira drze japę iż "znajomych" Straż Marszałkowska wynosiła.... - wystarczyło tylko, że ściągnęli bluzę i mieli po prostu tylko taki szalik jak ja (z napisem "Konstytucja" - red.), oni tylko ściągnęli bluzę, ja to widziałam na własne oczy - mówiła Jachira. PO_patrz się pan robią striptis "przyjaciele" Jachiry i Straż Marszałkowska zamiast PO_dziwić "ściąganie bluzek" wynosi PO prostu zadymiarzy.... Grudzień 2016 się nie PO_wtórzy, "pisdzielcy" czegoś sią już nauczyli.
Myśl
2019-12-19 23:44:59
Piękne podziękowanie ludziom protestującym przeciwko niszczeniu prawa. Piękne wsparcie prześladowanych sędziów i prokuratorów. Wielka wdzięczność posłów opozycji dla ich wyborców. Nie mówiąc już o zobowiązaniu do służenia społeczeństwu. Totalna poruta.
Zosia
2019-12-19 23:02:00
Pośle Napieralski to Twój zakichany obowiązek służyć Ojczyźnie, bo po to postałeś posłem i masz być na każde wezwanie.Urlop bierz kiedy cały Sejm ma wolne.
Stefan
2019-12-19 22:48:26
A czy ci państwo, co nie mają czasu na posiedzenia przychodzić, będą potem utrzymywać sędziów, których na podstawie nowych przepisów PiS z pracy powyrzuca?
@Mirka
2019-12-19 22:15:42
Jesteś chyba inną Mirką niż moja znajoma sprzed lat . Ładne imię ,jeżeli darłaś paszczę te 2,5 h , to podziwiam . Jestem z drugiej strony . Dam Ci radę - olewaj cwaniaków .
Mirka
2019-12-19 21:36:16
Wczoraj, po robocie, z zakupami pod pachą darłam paszczę przez 2,5 godziny pod sądem - wróciłam do domu z gorączką. Dziś przeziębiona polazłam do pracy i słyszę, że Wam, Szanowni Posłowie/Posłanki się nie chciało. Pytam się, k...a czy obecność na posiedzeniach nie jest tym, na co się z Wami umawiamy, a Wy pobieracie za to niemałe pieniądze?
ale jaja , ale jaja
2019-12-19 21:35:19
Jacyś gamonie głosuja na takich jak napierlskij !On sobie jedzie - bo go stać i ma gdzieś tych gamoni . A ci marzną na ulicy i dra paszcze . Tusk , Napieralski - kto jeszcze z Totalnej Niedyspozycji oleje swoich gamoniowatych wyborców ?
Adam
2019-12-19 21:06:06
Słuchaj Napieralski. Po to ci płacę cieciu żebyś był w Sejmie jak jest posiedzenie. Twoim obowiązkiem jest wypełniać mandat posła, jak tego nie rozumiesz to złóż mandat i spadaj w podskokach
Antoni
2019-12-19 19:33:44
W tym chaosie opozycyjnym może być to gwóźdź do trumny mało merytorycznej i ambitnej KO.
teść paierba
2019-12-19 18:52:58
- jajcarz z tego Budki, pisze; "...zostali ukarani przez Kolegium Klubu najwyższą karą finansową" - napisał na Twitterze Budka." Ten pajac już za_PO_miał iż matka chorego dziecka musi wydać dwa razy więcej na "paragon hańby PiS"... Tysiąc złotych to wydaje przyszła "prezydenta" na waciki (teraz).... Budka nie kuma ile wydaje PO_lityk na "ośmiorniczki" stąd ta "najwyższa kara".
no !
2019-12-19 18:52:09
Skoro .q.. , urlop mnie sie należoł / bo tak sie q.. napracowałżem / , to pocał .. mnie w ... na świeta 6 komisarzy --KOCHANI FRAJERZY ! Załonczam konsomolskie - pust Wam w !!
wyborczy
2019-12-19 18:39:16
Ot wybraliście sobie LUDU szczeciński przedstawicieli narodu. Do kogo teraz pretensje?
do KOD-a - Mateuszka
2019-12-19 18:38:47
- dzięki tobie SLD jest w Sejmie. Ugraź się teraz w du(d)ę i cmoknj Napieralskiego w "mankiet".
Od trzech dni przebywam z rodziną - Madera-bis
2019-12-19 18:35:29
Od trzech dni przebywam z rodziną, dziećmi i żoną, poza granicami kraju, na urlopie świątecznym. Odległość (inny kontynent) nie pozwoliłaby mi na szybki powrót..... Ten "komuszrk" jest dzieki KO_ziarzm i PełO w Sejmie więc zasłużył na urlop z rodziną... Całe szcząście iż "prezes" nie PO_siada rodziny - oddaje się dla dobra.
barumaru
2019-12-19 18:26:15
A on rozliczył się z ubrań roboczych czyli garniturów kupowanych mu ze składek partyjnych członków SLD po przejściu do PO / on sam stwierdził na jednym z zebrań partyjnych SLD że takie zakupy muszą być czynione/.
Myślibro
2019-12-19 18:21:25
Wymieńcie jedno dokonanie pozytywne pana Napieralskiego dla dobra Polski i Polaków, ten człowiek nigdy nie powinien być posłem a był senatorem i kandydował na urząd prezydenta Polski. Jego promotorem był chyba Miller bo zatrudnili go do noszenia teczki baronowi Piechocie z SLD a dziwnym jest zdobyciem przez niego pierwszego mandatu poselskiego jeszcze z SLD.
Nienormalny
2019-12-19 17:58:04
Wyjaśnienia tego "posła" to jakiś żart. Wakacje świąteczne! ZMIEŃ PRACĘ!!
@KOD
2019-12-19 17:41:50
Łazisz na protesty - żartujesz . Popierasz cwaniaków ?/ wiem , to prowokacja / . Prawdziwy kodowiec , to ten , co odda wszystko za swoich wodzów / a oni maja go w d.. /.
oddajcie mandaty
2019-12-19 17:29:47
Pieniądze, samolot, taksówki, mieszkania w Warszawie- wszystko za darmo, na koszt podatników. Na nasz koszt. I jeszcze za mało, aby wstać na głosowania 2 dni w miesiącu. 2 dni!
KOD
2019-12-19 17:12:42
Człowiek łazi na wszystkie protesty na które przychodzą też posłowie opozycji a jak przyjdzie co do czego to im nawet na głosowania nie chce się pójść bo wszystko mają w czterech literach! Dostali ciepłe posadki na 4 lata i więcej ich już nic nie interesuje! Za co bierzecie pieniądze!?
@KC
2019-12-19 16:55:43
Jest zadbany , uśmiecha się ? / ma nas w d..e ?/
czytam
2019-12-19 16:54:37
O ! ku ! zabraknie na karpia - reprezentantom Narodu ! KOPA W D.. !
Brawo Kopacz!
2019-12-19 16:50:01
Twoja wypowiedź dokładnie odzwierciedla twój rozumek. Bądź sobą!
teść pasierba do @ biss
2019-12-19 16:11:30
- Pięciu głosów zabrakło? To nawet gdybym była, to by i tak czterech brakowało - stwierdziła Ewa Kopacz (http://www.tvn24.pl)
biss
2019-12-19 15:36:32
A co to jest tysiąc złotych dla posła. Za takie postępowanie powinni zapłacić po 10 000 złotych. Tak samo było z głosowaniem nad trybunałem dla Ziobry, a potem kopaczowa mówiła że nic się nie stało.
KC
2019-12-19 15:05:20
Za co Napierski bierze pieniądze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA