Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Demonstracja „Dziś sędziowie – jutro Ty” w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-12-18 19:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-20 17:24
Demonstracja „Dziś sędziowie – jutro Ty” w Szczecinie
 

„Trójpodział władzy”, „Hańba” „Nie ma zgody na te metody” „Jest nas dużo, będzie więcej” - pod tymi hasłami w środę wieczorem odbyła się demonstracje przed Sądem Rejonowym przy placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie. Uczestnicy protestowali przeciwko projektowi tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów.

Chodzi o projekt przepisów, który zakłada wprowadzenie możliwości karania finansowego, przeniesienia do innego sądu, a nawet wydalania z zawodu tych sędziów, którzy podważają status innych sędziów czyli np. poddają w wątpliwość legalność działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Szczecińska manifestacja, podobnie jak w całym kraju, odbywała się pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”.  Demonstranci wypełnili chodnik na pl. Żołnierza Polskiego. Część z nich stała także w dawnej alei kwiatowej.  Powtarzali, że ta ustawa to groźny krok w kierunku zniszczenia niezawisłego sądownictwa i ograniczenia demokracji w Polsce.

Jako pierwszy wystąpił Andrzej Milczanowski, znany działacz opozycji antykomunistycznej i minister spaw wewnętrznych w latach 90. Mówił o potrzebie walki o obronę demokracji i wolne sądy. Pytał też, dlaczego projektowi takich zmian prawa nie przeciwstawia się prezydent RP Andrzej Duda.

Demonstracja "Dziś sędziowie - jutro Ty" w Szczecinie

Podczas demonstracji występowali także szczecińscy i gorzowscy sędziowie.

- Uważam, że obecność na takich wydarzeniach jest moim obowiązkiem. Kilka tygodni temu zadano mi pytanie „Jak pan sądzi, co by było, gdyby kilka tygodni temu obywatele nie wyszli przed sądy?”. Prawdopodobnie żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości – mówił Kamil Jarocki, sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie, który na demonstrację przyjechał z 13-letnim synem. - Dajecie nam siłę, żebyśmy przeciwstawiali się rozwiązaniom prawnym, które są nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. Mówi nam się, że jako sędziowie, nie powinniśmy zabierać głosu, ponieważ to polityka. Obecnie polityka interesuje się nami wszystkimi, a w szczególności sędziami. A to za nami stoi przywiązanie do wartości, praw człowieka, prawdy. Mam nadzieję, że ta władza polityczna się cofnie

Demonstracje odbywały się również przed sądami m.in. w Warszawie, Częstochowie, Trójmieście, a także przed Sejmem RP.

Według organizatorów środowych protestów, Prawo i Sprawiedliwość wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu: "Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu. Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego."

(KaNa), (lw)

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

07:43
2019-12-20 17:20:52
"PiS wyprał mózg " . Tak wypral z sowieckiego g.. !Niuchaj dalej !
@ do demolantów / tzw. demostrantów /
2019-12-20 07:43:29
Psychiatra to się raczej Tobie przyda, bo żyjesz w matrixie. PiS wyprał Ci mózg.
do demolantów / tzw. demostrantów /
2019-12-19 17:15:17
Psychiatrzy przyjmują bez zapisów . Skorzystajcie - nienawiść wyolbrzymiona , cwaniaki Was wykorzystują .
@do tych
2019-12-19 17:12:09
Sam zadbaj o zdrowie - zanim nie będzie za póżno . Psychiatra przyjmie Cię juz dziś . Zycze zdrowia .
do tych krytykujących manifestację
2019-12-19 14:03:10
Pamiętajcie że PiS zbiera materiały na wszystkich Polaków i jutro może kazać aresztować każdego z Was. Zobaczymy czy siedząc za kratami dalej tak ochoczo będziecie bronić obecnej władzy.
@jerzyb
2019-12-19 13:34:59
Nie ma znaczenia czy przestrzegasz prawa, jak zrobisz się niewygodny dla władzy to Cię aresztują i tyle. Tak działano za komuny, tak się działa za PiSu.
do @ jerzyb
2019-12-19 13:21:14
"Kto twierdzi inaczej ten manipuluje społeczeństwem!" "Kijki-Mateuszki" i PO_j..y nie manipulują społeczeństwem, oni wzorują się na "Szczerej" PiSanej amodzielnie książce, w której "stoi"; „6 kwietnia 2017. To niewiarygodne, co on zrobił. Pięć goli w dziewięć minut! Lewandowski w meczu z Wolfsburgiem wszedł z ławki rezerwowych, by ustanowić rekord wszech czasów. Nie wierzyłem własnym oczom”...
@cenzura
2019-12-19 13:03:33
Sprawiedliwy wyrok ? Zapadnie - wolne swądy wydadzą wyrok na korzyść oskarżonych .
jerzyb
2019-12-19 11:21:04
"Dziś sędziowie jutro Ty"- bardzo głupie hasło. Dlaczego ja - skoro zamierzam przestrzegać prawa ? A jeśli tak będzie, to na pewno nic mi nie grozi ze strony Rządu ! Podobnie nic nie grozi sędziom za krytykę Rządu, tylko tym którzy nie będą przestrzegać prawa, w zakresie którego mają działać sądy. Kto twierdzi inaczej ten manipuluje społeczeństwem!
Cenzura czy niewiedza autorów?
2019-12-19 10:35:55
Skrzętnie pominięto informację o tym, że przemawiał sędzia Kasicki, który ma osądzić oskarżonych w aferze melioracyjnej. To niebywały skandal! Inne media informowały o tym, a Kurier nic. Senator Gawłowski protestował w tym samym czasie w Warszawie. Ktoś uwierzy, że w tej sprawie zapadnie sprawiedliwy wyrok?
do @ ho ho
2019-12-19 10:07:06
- za_PO_mniałeś, mieli jeszcze "żółte firanki" - sklepy. "Mateusze" tak mają - będzie nowy "Rysio i Madera"?
Myśl
2019-12-19 09:51:17
Rządząca partia PIS+ chce pełnej politycznej władzy nad sądownictwem. Tworzy nową 'elitę' również sędziowską, prokuratorską, na wzór stalinowców, komunistów po wojnie. To ta 'elita' popełniała zbrodnie komunistyczne. Ludzie demonstrowali (parę tysięcy w Szczecinie) przeciwko planowanej ustawie 'kneblującej' sędziów, przeciwko ich zastraszaniu i zohydzaniu, m.in. przez najwyższych przedstawicieli władzy politycznej.
Stach
2019-12-19 09:42:27
Najlepeze zdjecie nr 12 salowa drze morde z przyzwyczajenia
niestety
2019-12-19 08:42:12
Pisbolszewia nie różni się niczym od komunistów z PZPR
Spiewak
2019-12-19 08:25:00
przypominam wam czastke zycia pana Spiewaka ktory w poprzednich demonstracjach krzyczal za wolnymi sadami a teraz te wolne sady skazaly go bez pardonu bo obrazil corke prawnika bylego ministra sprawiedliwosci tez prawnika. Hehe Panie Spiewak jak sie teraz czujesz? Tak samo beda czuc sie ci ktorzy teraz demonstruja i wpadna niedlugo w rece "sprawiedliwosci" hehe. Prawda jest taka ze dla nas szarakow nic nie zmieni ani demonstracja ani antydemonstracja bo jak nie masz znajomosci badz duzych pieniedzy co laczy sie ze znajomosciami to i tak obojetnie za co teraz walczysz i po ktorej stronie jestes nic nie da a tylko spowoduje u ciebie bunt z powodu niesprawiedliwosci. To tak jak wczesniej PO krzyczalo ze jak PiS dojdzie do wladzy to o 6stej beda do ciebie wpadac uzbrojone oddzialy policji - i co wpadaja do was na poranna kawe? A najgorsze jest to ze zlodziejskie swinie z PO jak i zlodziejskie swinie z PiS maja na nas pozywke.
ho ho
2019-12-19 07:56:27
..w kolejkę po karpia by poszli jak stali Polacy..ale Nie!- oni chcą Talony, Pewexy,Baltonę, Konsumy, Pół Bańki pod stołem,Białego Suva i pół plaży w Świnoujściu pod swoje wypasione dupska.
Ze ho ho
2019-12-19 07:29:39
...w kolejkę po karpia by poszli jak za PRL stał POLAK a nie na manife kjm. ONI mieli Konsumy,Pewexy,Baltonę,Talony i pół plaży nad morzem dla siebie pod wypasione dupska. Teraz ich dzieci chcą mieć pół bańki pod stołem i biały samochód. Irytująca Żenada!
Kasia
2019-12-19 06:09:23
Osoby w meetingu sa mi znajome jako kombinatorzy, kretacze, naganiacze, posrednicy, szeptacze, załatwacze.Widzę asystenta komornika który za sumę 8 tys,zlotych sprowadził w Warszawy cwaniaków którzy przejeli gospodarstwo rolne wartości 600 tys.Zaklepał to sędzia,papiery przygotowała pani Frania a spisał Antek asystent i Pietaszek u sedziego.Sedzia o moralności Kali mieszkajacy w rezydencji pod miastem daje zatrudnienie wielkiej rodzinie,Dla nich dekomunizacja sądów i sędziów to koniec ich złodziejskiej kariery.Dla zwykłych ludzi to sprawiedliwość na codzień.Spokój i bezpieczęstwo.Jest szansa że Ubek i Złodziej nie zadzwoni do sedziego i ten wyda pozwolenie prokuratorowi a ten wyslę 30 policjantów zeby skontrolowali 2000 komputerow w miescie dlatego ze pojawiła sie plotka ze Pan Złodziej działając w grupie zorganizowanej okradł Muzeum narodowe.Kiedy Panstwo Polskie zlikwidowało fałszerzy dokumentów ,paszportów i certyfikatów nie zrobiło tego skutecznie.Bandyterka zaangażowała sędziów do legalizacji maszyny do okradania.Pociecha że Szczecin to mały pikuś bo sa lepsi,cwańsi i skuteczniejsi choćby we Wrocławiu.Pocieszam Panie i Panów sędziów wszystko pozostanie po staremu dalej bedziecie kraść jednak musicie najpierw wprowadzić kasy fiskalne i swoim zyskiem dzielić sie z budzetem. Spodziewany zysk do budżetu to 12 do 15 mld złotych rocznie.Jest o co sie starać.
Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2019-12-19 06:07:33
Czas PiS-u i Dudy kończy się na ich własne życzenie: 1. Jak prezydent i premier mogą tak bezkarnie szczuć na władzę sądownicza. Jeżdżą po Polsce i judzą zamiast łączyć , zamiast szukać rozwiązania w porozumieniu, 2. Takich pomysłów jak tych trzech młokosów, to można szukać w latach stalinizmu. Trzech , młodych, głupich gniewnych zabiera się za coś co ich przerasta. 3.Jak można długo przekonywać ,że ustawa jest dobra skoro wybitni znawcy prawa z kraju i zagranicy, opinia stosownego biura sejmu, wykładnie SN i UE są jej przeciwne, a trzech głupków tłumaczy ,że tylko oni mają rację - pycha, brak wiedzy tej prawniczej i wiedzy życiowej. 4.Jakie naiwne jest tłumaczenie w mediach, że ludzie są niezadowoleni z sądów. Zwykle jedna strona jest zadowolona a druga nie. Nie są zadowoleni z przewlekłości, ale w tym kierunku rządzący nie uczynili nic., a wręcz wydłużyli czas postepowań. 5 Jaka to demokracja , że poseł Ziobro dzierży w jednym ręku władzę ustawodawczą, wykonawczą i zwierzchnią nad władzą sądowniczą jako minister sprawiedliwości i prokurator, a jako członek partii w takim układzie ma partyjny wpływ na wszystkie trzy władze i tą czwartą też- to jest chore.
Chciałem dołączyć do manifestacji,
2019-12-19 01:02:24
ale akurat TVN puszczał "Kuchenne Rewolucje". Sorry!
wolny
2019-12-19 00:00:40
PO-matołki PO-krzyczały i PO-szczekały, a Polska idzie dalej...
kibic
2019-12-18 23:54:06
prawie sami emeryci ... ciekawe ile im płacą,bo nie wierzę,że oprócz sędziów ktoś tam przyszedł z przekonania.
@krotko
2019-12-18 23:35:02
Na początku lat 90-tych, gdy był ministrem spraw wewnętrznych poproszono go w śledztwie dotyczącym morderstwa śp. Stanisława Pyjasa o ujawnienie danych agentury, która go rozpracowywała. Nie ujawnił! Sporo odwagi ma redaktor pisząc, że to znany działacz ANTY-komunistyczny.
wolne sądy od odpowiedzialności
2019-12-18 23:12:43
wolne sądy a oddawane kamienice panom złodziejom , kuratorzy dla 130 letnich ludzi .Wolne sądy a sprzedawane majątki za 10% wartości mieszkania .Wolne sądy a odbierane dzieci bo w mieszkaniu lataja muszki owocówki i jest klęcznik a matka zbyt religijna.Sędziowie nie chcą odpowiedzialności za swoje niecne czyny.Chca być bezkarni.I pytanko dlaczego sedzia zwolennik cudzych 50 złotówek na stacji benzynowej swoje pieniądze kładzie do portfela a obce szybko chowa do kieszeni .A jego koledzy oceniają to jako rozkojarzenie i pozostaje bezkarny.Zasądzone przez tuleję odszkodowanie za złe warunki w więzieniu dla grożnego przestępcy.Uniewinnianie gwałcicieli z tzw dobrych domów bo ofiary same tego chciały.Kluska i inni przedsiębiorcy .A sedziowie sie śmieją i pytaja co mi zrobicie gnoje na mnie nie ma silnych.
Były KOD operator
2019-12-18 22:47:02
@Lehoo kwitów nikt nie dawał !O kwicie zapomnij .Pani z flagą KOD przygarnęła wpłatę jak wiele więcej kasy ze Szczecina podczas protestu .Była markowana flagą, naklejkami i protestem kodu ze zdjęciami. Ta kasa miała iść na walkę z systemem pisiorów .Poszła wiadomo na co .Szkoda niewiele brakowało .Obrzydzenie zostało .I powiem Tobie z góry do sądu nie pójdę .Za wolne są a tam trzeba tysięcy nie setek plnów
hubim
2019-12-18 22:32:48
Pozdrawiam hejterów z PIS-u. Mam nadzieję, że niedługo skończą się wasze zarobki.
balu
2019-12-18 22:21:24
Symptomatyczne, że zbierają się pod budynkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Kiedyś większość z nich tam pracowała, albo tam donosiła. Na szczęście są już na ostatniej prostej. Pora jednać się z Bogiem, a nie rozrabiać dziadki!
o jeju
2019-12-18 22:16:38
Dziś sędziowie - jutro ty a w Wigilię karp !
samosądy
2019-12-18 22:15:25
Dziś sędziowie - jutro ty a pojutrze ...koty i psy ! ??? / aha i dziki ! ?
Lehoo
2019-12-18 21:50:05
@Były KOD operator Pokaż kwit koleś. Bo prędzej będzie tak, że kwota istnieje tylko w twej fantazji, pisi trollu za dwa i pół zeta.
krotko
2019-12-18 21:40:21
Milczanowski obronca sbeckich przywilejow wydal walesie teczke z jego donosami gdy był ministrem sw.Nie powrocilo z tego wypożyczenia około 70 stron.Teraz stal się przywodca ludzi otumanionych propaganda glownej sily opozycyjnej tvn/cala prawda cala DOBE/,KTORA NALEZY DO ZYDOWSKICH MILIARDEROW ''PRZYJACIELI POLSKI''
Klara
2019-12-18 21:32:24
Niewielu otumanionych
Bronek
2019-12-18 21:29:20
Łączę się z Sędziami w bulu i nadzieji ... Zwycięrzymy reżim PISowski!
@skandal
2019-12-18 21:28:34
Faktycznie , tego braku śniegu , to już na pewno naród PiS-owi nie wybaczy !Myślę , ze protest jest nieunikniony .
skandal
2019-12-18 21:14:34
Nie dość że PiS nas pozbawia wolnych sądów to jeszcze śniegu brak!
POPiS
2019-12-18 21:07:37
akurat sądy są wolne. średni czas oczekiwania na rozprawę 1,5 roku.
i co dalej?
2019-12-18 21:01:06
Warszawa 1000, Gdańsk 1000, Wrocław 500, Kraków 300, Kielce 200, Bydgoszcz 200, Szczecin 200. W całej Polsce może 6 tysięcy. Po ponad tygodniu grzania dzień i noc tematu kasty przez polskojęzyczne media taka klapa frekwencyjna!?
Maciej
2019-12-18 20:59:42
Coś się nie zgadza? Sędziowie są powoływani dożywotnio, dożywotnio otrzymują pełne wynagrodzenie, posiadają immunitet i walczą razem z wielbicielami o tzw: "wolne sądy". Liczą albo na ludzką ignorancję albo sami posiadają problemy z percepcją. W pierwszej sytuacji każą wątpić we własną uczciwość a w drugim przypadku kwestionują dotychczasowy sposób powoływania. Opinia Benedyktyna Korczyńskiego o Zygmusiu Korczyńskim pasuje do losu naszych "koryfeuszy prawa " jak ulał. Warto czytać klasykę.
Wspieram niezależność
2019-12-18 20:59:41
Pani Profesor US, jeżeli doszło do tego o czy mówiła, to powinna złożyć zawiadomienie o przestępstwie, złożyć obszerne wyjaśnienia, monitorować sprawę, miała na to 21 lat. Gdy ktoś obejmuję stanowisko I nagle prof. uniwersytecki na bazie pomówienia buduje swoja rozpoznawalnosc w sieci, to jest to niedopuszczalne prawnie scigane, co najmniej w zakresie naruszenia dóbr osobistych osoby pomawianej, a reakcja rektora jest na tyle poprawna, że daje ochłonąć pani prof. w zakresie biilogii 8 daje czas w zakresie zwiększenia wiedzy prawnej tej osoby. Co do sądòw niestety temat złożony.
Były KOD operator
2019-12-18 20:40:58
To KOD jeszcze żyje ?Mateusz oddawaj moje 200zł .Wpłaciłem tam szmal 2x po 100zł i tyle go widzieli .Zupełnie nie wiarygodne towarzystwo .Nigdy więcej !
No to nam sie zgromadzilo wielu, ktorzy
2019-12-18 20:17:51
zyja dobrze, kiedy jest jak bylo. A jak tak nie chce. Okragly stol byl jednym wielkim oszustwem, ktore trwa do dzisiaj.
JP
2019-12-18 20:12:34
Rodzina to nie tłum. Jak wywalić z pracy niegodnego? Kto z obywateli ma nadzór nad sędziami? Nad Prezydentem mam, sejmem ,senatem mam - nad sądem taki h... Minister M doradca SB człowiek honoru.Co dziennie powinna być pokazywana sędziom rozmowa Kmicica z ordyńcem chanowym w namiocie. Słyszę w TV że dużo roboty na ! sędziego- przecież w kolejce są inni. Pozdrawiam
Hipokryzja
2019-12-18 19:48:16
Dziś Popiela jutro TY. Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego skierował sprawę wypowiedzi Pani Profesor Popieli do Komisji dyscyplinarnej. Wolność słowa zagrożona.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ