Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Niektórzy nie stosują się do zaleceń. Czas na zmianę nawyków

Data publikacji: 2020-03-15 16:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-16 15:33
Niektórzy nie stosują się do zaleceń. Czas na zmianę nawyków
 

W sobotę (14 marca) w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie, na oddziale obserwacyjno-zakaźnym, przebywał tylko jeden pacjent, który oczekiwał na wynik badań na obecność koronawirusa. U trzech wypisanych dzień wcześniej chorych testy były ujemne, więc wrócili do domów. W niedzielę nie wszyscy koszalinianie dostosowali się do zaleceń - sporo osób wyszło z domów.

Ograniczenia oznaczają zmianę nawyków. Tym samym nie brakowało zawiedzionych brakiem cotygodniowego, niedzielnego rytuału bywalców na tak zwanych terenach podożynkowych, które świeciły pustkami. Długo dla wielu była to bowiem alternatywa dla zamkniętych w niedzielę hipermarketów. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i rządu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem wywołującego chorobę COVID-19, Zarząd Obiektów Sportowych podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu podległej jej giełdy towarowo-samochodowej.

Praca urzędów

To niejedyne działania związane z zapobieganiem zagrożenia epidemiologicznego w Koszalinie. Od poniedziałku do odwołania zostały zawieszone egzaminy na prawo jazdy w Zachodniopomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego, w kasach Urzędu Miejskiego można dokonywać opłat wyłącznie za pomocą kart płatniczych, a w całym ratuszu i w jednostkach podległych obsługa interesantów prowadzona jest w minimalnym zakresie. Przyjmowane są tylko pilne sprawy, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 94 34 88 600 lub drogą elektroniczną.

Do 28 marca 2020 r. włącznie Urząd Stanu Cywilnego wyznaczył nowożeńcom nowe zasady. Ceremonie zawarcia związku małżeńskiego w skromnym składzie: para, świadkowie, ewentualnie rodzice i osoba do fotorelacji, poza tym nie ma możliwości wypicia tradycyjnej lampki szampana po uroczystości, a inkasenci podatkowi w Pałacu Ślubów nie przyjmują opłat skarbowych.

Do odwołania wprowadzony został całkowity zakaz przebywania klientów na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a wszelkie sprawy załatwiać telefonicznie, mailowo lub listownie. Podobny zakaz dla wolontariuszy i gości obowiązuje w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Leśny Zakątek”. W przypadku chęci adopcji zwierzęcia, wizytę należy poprzedzić kontaktem telefonicznym lub mailowym.

Co z seniorami?

Miasto nie zapomina o seniorach, którzy są najbardziej podatnymi na zarażenie koronawirusem. Z tego powodu zamknięte są kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, placówki dziennego pobytu dla osób starszych, a w punktach całodobowych wprowadzony jest zakaz odwiedzin. Osoby starsze, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy sąsiadów, powinny, od g. 7 do 15, zgłaszać potrzebę wsparcia telefonicznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, nr 500 670 478, lub do Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras”, nr 570 770 098. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Apele o zatrzymanie Polaków w domach przyniosły połowiczne rezultaty. W niedzielę słoneczna pogoda i zamknięta giełda towarowo-samochodowa sprawiła, że mieszkańcy Koszalina nie zrezygnowali z wyjazdów do Mielna i spacerów po plaży nad Bałtykiem.

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jaja ze społeczeństwa
2020-03-16 15:33:00
powiem tyle - dziwne jakieś te środki ostrożności
Do 50 osób można
2020-03-16 11:36:40
Przecież rząd mówi że można się zgromadzać w ilości do 50 osób.
teść pasierba do @ darecki
2020-03-15 22:39:41
"Histeria i panika to" tzw. słupki PO_parcia dla opozycji, nawalają i sieją panikę. Jako przkład K-B. Przed tygodniem "prosiła"; "Wzywam premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze." 3 dni temu; „Apeluję do rządu o uruchomienie programu powszechnego dostępu do testów na koronawirusa. Naszym obywatelskim prawem jest wiedza o swoim stanie zdrowia”. Dzisiaj na "pejsbuku" proponuje; "testy dla osób w grupie wysokiego ryzyka”.
darecki
2020-03-15 19:09:28
Ciekawi mnie ile osób wie ,że codziennie w Polsce umiera około 250 osób z powodu zawału, to dane powszechnie dostępne, wystarczy wpisać ile rocznie osób w Polsce umiera na zawał.miesięcznie to około 7500 tys.Histeria i panika to najgorsza i zarazem najłatwiejsza rzecz do zaszczepienia, instynkt stadny działa.
Biegunka w koronie
2020-03-15 17:54:47
Ustalmy znaczenia.Czy słowo "Zalecany" jest tożsame z "zakazany" -? Mamy pomieszanie z poplątaniem.Kwarantanna w szczególności dotyczy osób u których są podejrzenia lub takowe już wystąpiły a nie u ludzi zdrowych.Powszechnego zakazu przemieszczania się nie ma.Skoro nie ma to oznacza ni mniej ni więcej-NIE MA OBOWIĄZKU katowania się całą rodziną 10 osobową przebywania na małych powierzchniach własnych lub wynajmowanych M-2,lub M-3 Spacer,świeże powietrze czy nawet inna forma spędzania czasu nikomu nie zaszkodzi i nie zaszkodziła.Grypa i smog każdego dnia zabija setki-powtarzam setki osób.Czy z tego powodu zamyka się całe miasta,wsie i straszy aresztem lub grzywną-? Proszę opanujcie swoje emocje i włączcie zdroworozsądkowe podejście.Nie nakręcajcie się,i nie siejcie celowo paniki.W domach pozostają też tysiące uczni-nie zapominajcie o nich bo ich również nie zmusicie do 20 dniowej całkowitej izolacji.To zwyczajnie jest niewykonalne,szczególnie kiedy rzeczywiście stopień zagrożenia w naszym Kraju jest dalece dalece umiarkowany porównując to do kilku innych Krajów.Sam dzisiaj z rodziną byłem na długiej wycieczce rowerowej.Staramy się żyć normalnie i nie zwariować z powodu narodowej histerii.
Igor
2020-03-15 17:33:50
Dziennikarz nie zrozumiał chyba celu akcji zostań w domu. Chodzi o brak kontaktu z innymi, podczas spaceru po plaży ten element jest raczej zachowany
czytam
2020-03-15 17:16:10
Ja wyszedłem z domu i pojechałem do lasu , w którym kilka osób widziałem z dala , a zwierzęta uciekały na mój widok . To co , koroaświruś mnie tam dopadł ? Prędzej kleszcz .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA