Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Niecodzienne odkrycie w porcie. Samolot na dnie morza

Data publikacji: 26 kwietnia 2016 r. 14:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Niecodzienne odkrycie w porcie. Samolot na dnie morza
 

Podczas prac pogłębiarskich w mrzeżyńskim porcie, maszyna wyrzuciła aluminiowe elementy, które są fragmentami kabiny lub kadłuba samolotu. Znaleziony wrak prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej.

– 7 kwietnia nasi wolontariusze, którzy znajdowali się na plaży w Mrzeżynie, powiadomili Fundację o aluminiowych elementach, które widoczne są w okolicach urobku, wysypywanego przez maszynę, która pogłębia port - tłumaczy Mirosław Huryn, prezes Fundacji Fort Rogowo, która przed laty odnalazła, leżący na dnie jeziora Resko wrak samolotu Dornier 24.

Okazało się, że „wyplute" przez pogłębiarkę aluminiowe elementy są fragmentami samolotu. - Maszyna natrafiła na niezwykle cenne znalezisko. To wrak prawdopodobnie z czasów II wojny światowej – wyjaśnia Mirosław Huryn. – Znalezione części mają jednoznacznie pochodzenie lotnicze. To fragmenty pokrycia kadłuba lub kabiny. Świadczą o tym charakterystyczne nity i resztki farby w typowym schemacie RAL. Ten rodzaj malowania wskazuje na to, że samolot należał do eskadry lotnictwa morskiego. Wśród metalowych elementów są też fragmenty obuwia.

O znalezisku został powiadomiony Urząd Morski w Szczecinie, a także Wojewódzki Konserwator Zabytków. Miejsce zostało oznaczone i zabezpieczone. Zdaniem Huryna na podstawie kamuflażu znajdującego się na odkrytych elementach, można mniemać, że na dnie Bałtyku leży wrak wodnopłatowca, czyli „latającej łodzi”. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą - będzie to nie lada sensacja. ©℗

Tekst i fot. Marzena Domaradzka

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 27 kwietnia 2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Z dna wziete,
2016-04-26 21:35:05
Czyli teraz - po nitce do klebka...!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA