Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wkrótce nadejdzie wiosna

Data publikacji: 2016-02-02 16:04
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-02 22:48
Wkrótce nadejdzie wiosna
Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi "Dzień świstaka" (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell. Fot. EPA/DAVID MAXWELL  

Legenda mówi, że jeśli świstak zobaczy swój cień w święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), czeka nas jeszcze długa zima, a jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna. Słynny świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii wyszedł we wtorek ze swej norki i nie zobaczył cienia. Zwiastuje to więc szybkie nadejście wiosny.

Jak co roku Phila obserwowały tysiące fanów. Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.

Tegoroczna prognoza świstaka jest pomyślna dla Amerykanów. Zima w tym roku dała się we znaki szczególnie osobom zamieszkującym wschodnie wybrzeże USA, gdzie zginęło 31 osób. Były to ofiary wypadków samochodowych oraz osoby, które dostały ataku serca podczas odśnieżania. Najsilniejsze opady wystąpiły w miasteczku Glengary położonym na północny-zachód od Waszyngtonu, gdzie spadło ponad 106 cm śniegu.

Według prowadzonego od 1887 roku rejestru "wystąpień" Phila świstak zobaczył swój cień 101 razy, a nie zobaczył 17 razy. Z kilku lat brakuje danych. (pap)

Na zdjęciu: Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi "Dzień świstaka" (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell.
Fot. EPA/DAVID MAXWELL

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA